Jste zde

Pulpino – open source procesor pro IoT

V blízké budoucnosti bude daleko jednodušší vyvíjet zařízení pro IoT a nositelnou elektroniku díky novému open source mikroprocesoru, který společně vytvořili vědci na ETH Curych a Univerzitě v Boloni.
 

PULP ve zkratce Parallel Ultra Low Power

PULP je procesor, určený pro bateriemi napájené aplikace. Otevřený je jak na úrovni hardware, tak na úrovni software, pracuje s instrukční sadou RISC-V. Tím vědci překročili hranice, které dosud open source projekty svazovaly. Známé platformy Arduino nebo Raspberry Pi používají komerční čipy, jejichž architektura rozhodně nebyla volně k dispozici. Jiné projekty, které měly otevřený hardware, byly zase svázány marketingovými právy a konkurenčními doložkami.

Čip si vyrobí každý sám

Otevřená architektura čipů PULPino tak umožňuje každému, kdo je schopen si čip vyrobit, vytvořit svoji vlastní aplikaci bez dlouhého vývoje. Autoři předpokládají, že podle použité technologie může čip dosáhnout velikosti menší než 1x1mm. Skutečná velikost závisí mimo jiné na velikosti interní paměti. 

Obě univerzity předpokládají brzké zapojení dalších škol a vědeckých institucí. Díky open source politice zde totiž odpadají složité licenční dohody, které dosud vstup do výzkumu výrazně prodlužovaly. Projekt také předpokládá, že výroba mikročipů se v blízké budoucnosti výrazně zlevní a bude tak dostupná i pro menší firmy. Důvodem je mimo jiné i to, že všichni velcí výrobci v posledních letech masivně investují do výrobních kapacit, které nejsou schopni plně využít. 

Chytré hodinky s mikrokamerou

První aplikace procesoru PULPino, představená univerzitami, jsou chytré hodinky s mikrokamerou. Hodinky analyzují vizuální informace a určují, kde se jejich nositel právě nachází. Autorům nejde o hledání polohy v mapě, ale o rozlišení prostor například v domácnosti, kde by hodinky v budoucnosti mohly řídit domácí spotřebiče nebo jakékoli aplikace typu smart home. Tuto aplikaci si vědci vybrali mimo jiné proto, že chtějí vyzkoušet procesor v aplikaci se zcela protichůdnými požadavky. Minimální spotřeba v řádu několika miliwatt zde stojí proti výpočetní kapacitě, potřebné k analýze obrazu.

www.ethz.ch

Hodnocení článku: