Jste zde

M2.COM chce univerzální hardware pro IoT

RF obvod, MCU, protokoly pro komunikaci s periferiemi, konektor a rozměr 22x30mm. To je nový standard M2.COM, představený na jaře. I když jde i tentokrát o Internet věcí, firmy nechtějí nový protokol ani přestavět celý svět. Předmětem standardu je hardware modulu pro výrobce senzorů a dalších zařízení.

Univerzální modul

Slogan „M2.COM A new open standard is born“ přinesl do letošního proudu nových protokolů, norem a zájmových skupin nový pohled. Firmy se přenesly přes nevyřešené otázky nejlepšího protokolu, zabezpečení, zpracování dat i cloudu a ukázaly svoji představu ideálního a univerzálního hardware pro IoT. Jejich vizí je modul v rozměru 22x30mm se 75 pinovým konektorem. Deska má obsahovat RF obvod, mikrokontrolér a převodník pro napojení senzorů. Nic víc. To je klíčové pro univerzálnost.

Podobně jako u počítačových komponent má toto řešení přinést snadnou zaměnitelnost řídících obvodů pro různé sítě, využívané pro IoT. Mikrokontrolér společně s RF částí zajistí konektivitu a přenosový protokol  WiFi, Bluetooth, 6LoWPAN, ZigBee,Sub1G, LTE, či pro jiné sítě. Modul bude se senzorovou částí komunikovat na úrovni konektoru přes fyzická rozhraní USB, PWM, SDIO, I2C, I2S, UART, GPIO a SPI.

Připojení zařízení do sítě je snadné

Sběr dat a řízení samotné senzorové či ovládací jednotky tak bude relativně nezávislé na možnostech síťového protokolu. Například výrobce senzorů pro monitoring prostředí by tak nemusel řešit specifické požadavky jednotlivých bezdrátových sítí na Hw úrovni, ale až na úrovni software, který bude v mikrokontroléru. Nasazení zařízení v různých sítích potom zajistí výběr správné varianty M2 modulu.

V současnosti jsou pod standardem M2.COM podepsány firmy Advantech, ARM, Bosch, Texas Instruments a Sensirion. Pokud iniciativa získá další příznivce, mohla by prospět celému trhu a zejména menším výrobcům zařízení. Do vývoje IoT části - samotného modulu by investovaly velké firmy s perspektivou závislou na využívání jednotlivých typů sítí v širších regionech, výrobci senzorů a zařízení by mohli soustředit síly na samotnou funkcionalitu bez omezení jedním typem bezdrátové sítě. Certifikace výrobců modulů je zárukou, že modul je skutečně funkční a pro výrobce senzorové technologie tak nebude znamenat další čas a náklady na vývoj.

Moduly využívají známý 75-pinový konektor typu 2230. Rozměr celého modulu vychází z jeho šířky 22 mm. Podle potřeby lze pak na jeho pinech zapojit vybraná rozhraní pro sběr dat a řízení: USB, SDIO, PWM, UART, I2C, I2S, GPIO nebo SPI. Další piny jsou určeny pro vstup analogových signálů do AD převodníku.

Specifikace již obsahuje dokumenty, popisující signalizaci, elektrické zapojení a mechanický design.

www.m2com-standard.org

Hodnocení článku: