O celé věci by se snad ani nikdy nikdo nedozvěděl nebýt nálezu pocházejícího od iráckého šiítského vojáka. Jeho notebook totiž obsahoval soubory zachycující video z dron. O pár týdnů později narazila armáda na další laptopy s podobným obsahem, což vedlo k jednoznačnému závěru – militantní skupinky se zkrátka a prostě pravidelně připojovaly a zachycovaly informace, takže věděly, co o nich samotných ví nepřítel.
Celý proces je kupodivu nadmíru jednoduchá záležitost. Militantům stačilo namířit talíře antén na drony a už jen čekat. Jakkoli to zní neuvěřitelně, datová linka nebyla nijak šifrována. V době, kdy si šifruje deníček v TrueCryptu 256bitovým klíčem kdejaká puberťačka je to podivné. Na druhou stranu, americká armáda zřejmě musela opravdu natáhnout rozpočet, jestliže už nezbyl 1 USD na šifrovací čip u zařízení za 4 500 000 USD.
Ale zajděme ještě hlouběji do detailů. Jelikož vysílání nebylo šifrováno, mohl je zachytit naprosto kdokoliv. Tzn. takzvaný projekt „tajné války“ se rázem změnil ve veřejnou událost. Věc je o to pikantnější, že bylo k hacknutí použito programu v ceně 26 USD jménem SkyGgrabber, jenž slouží k pirátskému stahování multimédií.
A aby toho nebylo málo. Zástupci americké armády věděli o problému od války v Bosně, tedy 10 let. Pár vládních zpráv se na problém taktéž snažilo upozornit, ovšem armáda USA udělala tu největší chybu, jakou armáda udělat může – podcenila protivníka. Cynik a vtipálek by snad ještě poznamenal, že by mohl Pentagon věc využít ke zlepšení finančního stavu a proměnit vysílání dron rovnou v placený kanál...
-
Zdroj: zde