Jste zde

Výběr digitálního potenciometru na šesti stranách a v osmi bodech

Řekne – li se digitální potenciometr, zkráceně též digiPOT, budeme mít na mysli číslicově řízenou součástku se kterou dokážeme nastavovat napětí a také proudy.
Vývojáři přitom nabídne srovnatelné analogové funkce jako klasický mechanický potenciometr, trimr či reostat. Zároveň umožňuje realizovat automatické kalibrační procesy s menší náchylností vůči napěťovým „poruchám,“ které tak mohou být přesnější, robustnější a ještě k tomu i rychlejší.
 
 
digiPOTy se často využívají k číslicovému trimování a kalibracím analogových signálů, zatímco je budeme obvykle řídit digitální cestou – např. s využitím běžného rozhraní I2C či SPI nebo rovnou „od základu“ na způsob nahoru / dolů (up / down), prostřednictvím tlačítek, rotačního enkodéru apod. Abychom však ale jen nechválili, jejich základní „slabina“ již z principu spočívá v konečném počtu kroků, který však nemusí znamenat výraznější potíže.
 
 

Jdeme pod povrch

 
Z hlediska průchodu analogového signálu prohlásíme digitální potenciometr součástkou se třemi vývody (viz obr.) a vnitřní architekturou, složenou z pole rezistorů a jejich spínačů. Každý digiPOT se bude skládat ze sériově propojených pasivních rezistorů mezi vývody A a B. Jezdec – z angl. Wiper, odtud také jeho označení W – pak na základě číslicového řízení necháme přistupovat ke kterémukoli z 2n bodů rezistorové sítě.
 
Odporem mezi vývody A a B, RAB, máme na mysli celkový odpor prvku, tzv. end-to-end resistance. V případě produktů Analog Devices dostaneme třeba na výběr mezi 1 kΩ až 1 MΩ. Odpory mezi vývody A a W, RAW, a ten mezi vývody B a W, RWB, budou komplementární (doplňkové), tzn. poroste – li RAW, bude RWB úměrně tomu klesat.
 
Na vývodech A, B nebo též W, tj. A – B, W – A a W – B, nejsme omezováni polaritou napětí, jen musíme pohlídat, abychom se signálem nepřekročili úroveň napětí napájecího. Stejně tak nebudeme limitováni směrem tekoucího proudu, musíme ovšem zajistit, že v maximu nepřekročíme stanovenou proudovou hustotu, zpravidla jednotky mA.
 
 

Je z čeho vybírat. Ale jak

 
Při volbě toho nejlepšího digitálního potenciometru do své aplikace budeme uvažovat celkem osm parametrů. Jsou jimi konfigurace rezistoru, číslicové rozhraní, vnitřní paměť, napájecí napětí, celkový odpor, rozlišení, klíčové vlastnosti jako jsou tolerance, teplotní koeficient, šířka pásma či THD a konečně způsob zapouzdření.
 
Způsob řízení hlasitosti audio systému se zesilovačem a tlačítkovým rozhraním
 
Každému z těchto bodů se na svých šesti stranách blíže věnuje hojně ilustrovaná, aktuální příručka společnosti Analog Devices z června letošního roku s názvem Choosing the Correct digiPOT for Your Application. Stáhnout si ji můžete zde (zdroj)

 

Přílohy: 
PřílohaVelikost
PDF icon choosing_the_correct_digipot.pdf431.42 KB
Hodnocení článku: