Displej může mít mnoho podob. Stejně jako předpověď počasí, kterou na něm budeme sledovat. Aplikace v mobilním telefonu nebo komentovaný výhled s televizní rosničkou? Proč ne, ale jde to ještě zábavněji. Své o tom ví Ken Kawamoto, který se rozhodl s bariérou mezi světem složeným z nul a jedniček a tím skutečným řádně zatočit, až u toho lítaly blesky.
Zatímco se domácí meteostanice chlubí barevnými panely se svlékajícími se figurkami, Tempescope to nechává klidným. On totiž počasí, na rozdíl od hromady více či méně chytrých krabiček, umí stvořit. Zatím sice jen v regálu na knihy nebo někde na stolku, ale pro upoutání pozornosti zapomnětlivé manželky to snad stačit bude.
Vychytávku řídí Arduino Uno (ATmega328, další aplikace viz také článek Nemusí kapat, stačí když leje. Na vyprazdňování lahví je Barobot machr) ve spojení s vodním čerpadlem, ultrazvukovým vyvíječem mlhy, řadou LEDek a směsicí dalších součástek připojených k počítači a ukrytých v krabici z průhledného plexi. Díky paměti Flash použitého mikrokontroléru si navíc můžeme posloupnosti uložit a „přehrávat“ i bez účasti PC.
Náš mikrokosmos propojíme s počítačem přes USB nebo Bluetooth. V současné době vybíráme ze dvou provozních režimů: prvním rozpohybujeme předpověď na další den, zatímco ten druhý nabídne věrnou kopii aktuálního počasí kdekoli na světě. Prosluněnou pláž v Brazílii nebo pošmourné ráno ve Spojeném království obstará jednoduchý program, jehož úkolem bude získat odpovídající údaje z webu a přetvořit je ve skutečné kapky deště nebo mraky, navodit atmosféru bouřky včetně blesků nebo jen nechat péct Slunce. Barva LED se mění od červené až po modrou a odráží tak změnu teploty, zatímco difuzér naši zobrazovací jednotce dodá potřebné kouřmo. Máme – li tedy deštivo, bude pršet i u nás doma. Čerpadlo vytáhne vodu ze spodního zásobníku a nechá ji ze stropu kapat zpátky.
Rádi si hrajete s počasím nebo je to spíše naopak? I tento projekt (článek na blogu Atmel) má dvě tváře – jedna ve stylu open source a druhá poněkud komerčnější. Poučeni z popularity, které se tvůrcům domácího „tvořiče“ počasí zatím dostalo, plánují spuštění kampaně ještě tento rok. A to už nám prosím od 10. dubna 2015 v krabici i sněží.
A jaký tuning by předpovídač / napodobovač počasí (www.tempescope.com) dostal od vás? Podělte se s ostatními v diskuzi dole pod článkem. Jsou krupobití, záplavy, vichřice nebo lesní požáry opravdu neřešitelné? A pokud ne, na kolik takový 3D displej vůbec vyjde? Burácení hromu, unifikované trakaře, duha, zemětřesení, počasí na vyžádání … zapomněl jsem na něco?