V rozsáhlé síti specializovaných prodejen počítačových komponentů či instalačních potřeb lze zakoupit speciální RJ testery. Bohužel se nám podařilo najít pouze dva pro nás nepoužitelné typy, které mají buď nepárové (1-8, 2-7, 3-6 a 4-5) nebo párové testování (1-2, 3-6, 4-5 a 7-8), každopádně při vlastní práci jsou obě řešení nevyhovující. Další typ, který jsme našli, obsahoval mikroprocesor, který si zase v případě potřeby nemůže naprogramovat úplně každý.
Vysílač
Proto jsem navrhl testování jednotlivých vodičů v kabelu malou úpravou původního řešení. Místo čtyř LED diod je zde použit tzv. bargraf, který postupně testuje „drátek po drátku,“ tedy všech osm vodičů UTP kabelu. Vidíme tak, který pin je či není funkční. Jiné komfortní funkce jsme přitom z důvodu jejich nevyužívání neřešili.
Detailní pohled na vysílač
Nechtěl jsem jakoukoli úpravou ničit stávající tester a proto byla zvolena zcela nová konstrukce s využitím dostupných plastových krabiček. Velkou nevýhodou je však jejich docela pracná úprava, při které musíme ručně a pečlivě odvrtat a dopilovat všechny potřebné otvory – viz obrázky.
Detailní pohled na přijímač
Postup testování kabelu
Jak jsem již uvedl, nejedná se sice o zbrusu nové řešení, ale práce s testerem přesto zůstává stejná. Zapneme tester – „vysílač“ a ihned vidíme jeho činnost. Začaly se totiž postupně rozsvěcovat jednotlivé segmenty bargrafu, a pokud jsme udělali otvor pro blikající diodu, vidíme i její činnost.
Způsob osazení přijímače do krabičky
Do konektoru zasuneme jeden konec testovaného kabelu a druhý konec, který může být stovky metrů daleko, zasuneme do malé krabičky – „přijímače“. Pokud jsou kabel i jednotlivé piny konektorů RJ45 v pořádku, vidíme rovněž postupné rozsvěcování segmentů bargrafu i zde.
Pokud některý segment bargrafu na straně „přijímače“ nesvítí, je tento vodič – nikoli pár – přerušený, nebo špatně krimpovaný. Popisované řešení samozřejmě nelze provozovat a kabel testovat přes aktivní prvky sítě, jako je switch, router apod.
Schéma zapojení
Celé řešení spočívá v dekodéru 4017, který postupně aktivuje své výstupy, takže impuls z každého výstupu postupně rozsvěcuje segmenty bargrafu. Druhá strana je pak zakončena přes odporovou síť.
Náhradní schéma
Na straně přijímače je to však jinak. Segment zde bude napájen přímo z daného výstupu, ale jeho druhá strana je zakončena zbylými sedmi odpory sérioparalelně – viz schéma zapojení. Oba bargrafy jsou – ale nemusí být – upraveny jemným opilováním krajních diod tak, aby z krabiček „koukalo“ jen potřebných osm segmentů.
K principu činnosti
Pro lepší komfort byl do této verze přidán i konektor a zdroj proudu s LM317 a použit 9 V NiMH akumulátor. Nemusíme tedy měnit baterie a kdykoli do konektoru zasunu jakýkoli 12 nebo 24 V adaptér, akumulátor se dobíjí.
Zapojení proudového zdroje
LM317 je zde zapojen klasicky, jako zdroj proudu a nastaven na pouhých 20 mA. Spínač se zapojí obráceně a to tak, že stisknutý bude vypnutý, aby se nám přístroj nezapnul třeba v kapse. Konektor RJ45 by měl být kvalitní, kovový, abychom se vyhnuli nedokonalým kontaktům u levných typů.
Rozpis součástek:
-
IC1 CD 4017
Co nikdy nemělo skončit v šuplíku
- Taháte zlepšováky z obou rukávů i nohavice? Bastlíte? Je pro Vás elektronika a programování koníčkem nebo se v oboru pohybujete aktivně?
- Vaše nápady nepatří do šuplíku! Napište nám na redakce@hw.cz a společně vymyslíme, jak představit Vaše řešení širšímu publiku. Nadchněte i ostatní, skromnost zde rozhodně není na místě!
- D1 blikací LED, 5 mm
- D2, D3 1N4148
- Bar 2x 10ti segmentový bargraf
- R1 1 k, TR207
- R2 56 R, TR207
- R3, R4 8x 1 k, rezistorová síť var. A
- SW tlačítkový spínač s aretací do DPS
- krabičky U-KM1 a U-KM22
- RJ45 2x konektor WEBP 8x8 s kovovým krytem
- K1 napájecí konektor, souosý, do DPS, 2,1 mm
Autorem konstrukce je Luděk Srb, Kališnická 27/1566, České Budějovice, 370 06; tel.: 602 148 862, e-mail: srb.ludek@seznam.cz , www.arteman.cz. Na HW serveru viz též článek Neberte seniorům radost z vaření. Vytuňte jim vařič.
Pohled na upravené krabičky zkoušečky kabelů