Na začátku ledna Quectel představil nový modul EG800Q-EU, určený pro LTE Cat1 bis. O LTE NB (Cat 1), LTE M (a verzi LTE M1) se hovoří poměrně často, Cat1 bis se objevuje poprvé. A nebo ne?
Označení bis pochází z latiny s významem podruhé nebo znovu. Závan historie v názvu symbolizuje i samotný standard, pochází totiž z první generace LTE v 3GPP Release 8 v roce 2009. Jaký krok udělala 3GPP o té doby ilustruje fakt, že Release 18 je schválená od začátku roku 2021.
Detaily a odlišnosti standardů 3GPP lze nalézt v řadě zdrojů, které se snaží i o chronologické seřazení. Když detaily přeskočíme, zůstane nám technické jádro věci. Klasické LTE terminály využívají dvě příjmové antény (2Rx), zatímco prostorově méně náročné antény 1Rx používá jen LTE Cat.0, M1 a NB1 s limitem 1Mbps. To představuje řadu omezení, zejména pro segment wearables a zdravotnických přístrojů, které předpokládají miniaturní provedení a zároveň rychlou datovou konektivitu. LTE Cat.1 bis je tedy nadstavbou LTE Cat.1, určenou pro datové připojení všech zařízení segmentu IoT, kde je limitující velikost a také cena. S 1Rx anténou nabízí download 10Mbps a upload 5Mbps. Stejně jako v případě M1 a NB-IoT se 3GPP netají tím, že jde o snahu prodloužit ekonomickou životnost 4G sítí v době nástupu 5G.
Vraťme se ale ke Quectelu. Jeho modul EG800Q-EU plní zadání a v pouzdře LGA o rozměrech 15.8mm × 17.7mm × 2.4mm skrývá vše potřebné. Použitý modem Qualcomm QCX216 pokrývá pásma LTE FDD B1/ 3/ 5/ 7/ 8/ 20/ 28 pro Evropu, Afriku, Izrael nebo Austrálii.
https://www.quectel.com/product/lte-eg800q-eu
https://www.fourfaith.com/industry-news/cat-1bis.html
https://www.nordicsemi.com/Products/Low-power-cellular-IoT/What-is-cellular-IoT