Jste zde

iTTUSB05 - Gramofon klasického vzhledu s USB konektorem

Nedávno recenzovaný gramofon iTTUSB z dílny ION dosáhl zaslouženého úspěchu, ale jeho celkem netradiční design si vysloužil dlouhou řadu kritiky počínaje špatnou údrbou, protože jej nelze zakrýt až po špatnou manipulaci s přenoskou.

Pro velký úspěch mé nedávné recenze o iTTUSB mi na stole přistála další rozměrná krabice, ve které jsem ke svému zděšení našla další gramofon. Zděšení z jistě složité práce ale vystřídala úleva, když jsem zjistila, že tentokrát ze mě montér Tolja nebude.

Po rozbalení krabice na mě vykoukl černý kotouč, kterému odborníci říkají slipmat a já coby technické hovádko hezky česky podložka, protože se to pokládá na otáčecí část gramofonu POD gramodesku. Je pryžový a poměrně těžký, což má jistě dobrý důvod souvisící s fyzikou, který ovšem jde mimo mé chápání. Nakonec to pro moje účely (přehrávání a digitalizování gramodesek) není důležité. Poté jsem vyndala samotný přístroj, který byl k mé velké radosti v jednom kuse. Takže montáž a vyvažování odpadají, juchů. Gramofon má překližkové dno a vůbec celkově vypadá jako opravdový gramofon. Snad si pamatujete na můj údiv nad předchozím typem, o kterém jsem po vybalení měla pochybnosti, že vůbec může přehrávat, protože byl celý plastový a lehoučký a vypadal celkově jako hračka.

Gramofon má „sundavací a zastamdací“ průhledné víko, jenže ... Poté, co jsem víko zvedla co nejdále, přístroj se zhoupl dozadu. Na jeho spodku jsou čtyři nožičky, přičemž ty zadní jsou poměrně daleko od kraje, takže gramofon s otevřeným víkem moc stabilní není.

Kabely pro připojení do sítě, audia a USB do PC jsou ze zadní strany, takže netřeba stavět přístroj pro zapojení na hlavu, pardon, na víko. Ovšem propojovací kabel s PC je na můj vkus poněkud krátký, půl metru se mi zdá opravdu málo.

Samozřejmě je součástí i adaptér pro přehrávání desek „pětačtyřicítek“, i když jsem ho nemohla najít. Po půlhodině nadávání a prohlížení krabice a gramofonu jsem povolala nezaujatého člena rodiny, který vzal za černé kolečko v levém horním rohu gramofonu, a ejhle, vizte adaptér. (Mě zmátlo, že prakticky tatáž kolečka jsou na spodní straně a jsou to nožky. Sice jsem se divila, proč to je na horní straně taky, ale tahat za to mě nenapadlo, anžto uprostřed toho byla hlavička šroubku, takže jsem předpokládala, že to je přišroubované. Nebylo.)

Ramínko přenosky je přivázáno, takže uvolnit a sundat z přenosky igelitový pytlík. Kromě pytlíku je na ní i plastová krytka, takže tu sundáme taky. Pokud chceme nahrávat do PC, audio kabel se nepřipojuje, připojí se pouze USB kabel. Na čelním panelu gramofonu jsou tři tlačítka, viz obrázek č. 2, levé tlačítko přepíná otáčky z 33 na 45 a naopak, prostřední s popiskem STOP překvapivě zastavuje přístroj a vrací přenosku  a pravé ji zvedá a spouští.

Otáčení talíře se spouští přesunutím zdviženého ramínka přenosky nad desku. Spuštění přenosky proběhne plynule a relativně pomalu, její zvednutí je podle mě příliš prudké.

Software

Pro přehrávání je nutné mít nainstalovaný správný software, kterým je stejně jako posledně Audacity, ovšem v nové verzi. Instalace probíhá typicky, to znamená strčíme instalační médium (které obsahuje navíc opět demo Sound Soap 2 a manuály v pdf), počkáme na instalačního průvodce a spustíme instalaci. Její popis neuvádím, vzhledem k rutině toho kroku nebudu podceňovat inteligenci čtenáře.

Poté se musíme stejně jako posledně prohrábnout nastavením, tentokrát umístěným v menu Úpravy. Opět nastavíme na záložce Audio vstup/výstup přehrávání, u mne na rozdíl od minula Realtek AC97 Audio, a pro nahrávání USB Audio Codec. Pro nahrávání i přehrávání děláme tytéž kroky jako u nižší verze Audacity.

Editace záznamu a tvorba ID3 tagů pro převod do WAV/MP3/Ogg Vorbis
Editace záznamu a tvorba ID3 tagů pro převod do WAV/MP3/Ogg Vorbis

Odstranění šumu lze samozřejmě provádět také, navíc přibyly další funkce. Ty si ale bude muset vyzkoušet každý dle svého vlastního gusta.

Takže suma sumárum, mně osobně nový přístroj víceméně vyhovuje, ponechala bych na něm z předchozího typu tlačítka nikoli na čelním panelu, ale nahoře, a určitě by stálo za to posunout zadní nožky více ke kraji. Jistící západka, která drží ramínko, také nefunguje dle mých představ, ovšem to je maličký problémeček, který bude způsoben spíše mýma rukama. Vcelku tedy je tento gramofon opět velmi užitečný a milý pomocník.

Kamila Řehořová
kilsaprt@ seznam.cz

Download & Odkazy

Hodnocení článku: