Jste zde

LPT port debugger

Ačkoli dnes již není paralelní port v elektronice ani zdaleka tak hojně využívaný jako dříve, přesto se občas hodí mít možnost jednoduše ovládat stavové či datové linky. Zajímavý a velmi názorný freewarový program pro práci s palarelním portem nám přišel mailem a rozhodně stojí za pozornost.

Pokud používáte paralerní port k jakémukoliv vývoji Vašich zařízení, možná oceníte následující program, jehož autorem je Pavel Kostelej. Autor tento program uvolnil jako freeware. Pro ovládání portu byly použity freeware knihovny WinIO v.2.0z http://www.internals.com/ a můžete si je stáhnout i v sekci downloads pod článkem (jsou součástí zip archívu s programem LPT-port debugger). Z portu můžete jak číst, tak zapisovat. V porovnání s podobnými programy nabízí tento přímo zobrazení konektoru portu s jednotlivými piny, kdy je podle barvy zřetelné v jaké urovni jsou jednotlivé vodiče portu. Program má jednoduchou nápovědu řešenou pop - up popisky, které se zobrazí po podržení ukazatele myši nad konkrétním ovládacím prvkem.

LPT port debugger
Okno programu LPT port debugger

Pomocí zaškrtávacích políček si nastavíte logické stavy na jednotlivých linkách (datových i stavových!) a pak Vám již jen stačí stisknout tlačítko Zapsat. Ačkoliv si stavy linek nastavujete takto jednoduše ručně, k dispozici máte vždy také hodnotu portu v hexadecimální hodnotě a samozřejmě také náhled odezvy paralelního portu.

Nechcete-li po každé změně klikat na tlačítko Zapsat, můžete využít funkce automatického zápisu a čtení z portu s nastavitelnou periodou. Třešničkou na pomyslmém dortu pak je možnost ovládání linek na obrázku konektoru Cannon, který měmí barvy jednotlivých pinů podle jejich logické hodnoty.

Ovládání je opravdu velmi jednoduché, proto není důvod ho blížeji popisovat a nechme na uživateli, ať sám pozná kouzla této aplikace. Zde je však třeba upozornit na citlivost paralelního portu vzhledem k jeho možnému poškození. Nemá totiž integrovány proudové omezovače jako seriový port, proto je nutné pracovat velmi opatrně (vyvarovat se především zkratům proti napájení, zároveň maximální výstupní proud linky je 10mA), lépe postavit si nějaký oddělovač. Jistou inspiraci v tomto směru najdete i přímo na HW serveru, konkrétně zde nebo zde. Obecně se nedoporučuje porušovat následující body při práci s paralelním portem:

  • Spojení výstupních linek mezi sebou
  • Připojení napětí mimo rozsah 0 až 5V
oddelovac pro LPT
Oddělovač používaný v konstrukci LOGANQ - jednoduchý logický analyzátor - funguje pochopitelně jen jednosměrně - ve vstupním režimu.

Jan Půhoný
puhony@ hw.cz

Downloads&Odkazy

     
Hodnocení článku: