Při vzpomínce na hodiny fyziky si pravděpodobně vybavíte pojem záření černého tělesa. Jak víme, každé těleso s určitou teplotou vyzařuje v širokém spektru vlnových délek, přičemž maximum záření bude závislé na teplotě tělesa. Zmiňujeme to proto, že na takovém „principu“ funguje i Slunce a spektrum záření (světla) závisí hlavně na jeho povrchové teplotě. Teplota zářiče je také nejdůležitější faktor ovlivňující, zda bude světlo „teplé“ nebo „studené“, proto je používán pojem barevná teplota - CCT.
Část záření Slunce (některé vlnové délky) se sice absorbuje v atmosféře, ale přesto se dá zhruba říci, že je velmi blízké spektru černého tělesa a je pro nás ideální z hlediska příjemného a věrného vnímání barev.
Existuje řada metodik a veličin pro hodnocení věrnosti světla a jedním z nejdůležitějších je tzv. CRI (Color Rendition Index, maximum = 100). K ideálnímu zdroji světla s CRI = 100 (co do spektrálního rozložení) se přibližuje i klasická žárovka, i když vůči slunci máme spektrum posunuto k teplejším tónům. Spektrum světla získaného z povrchu tělesa zahřátého na vysokou teplotu obsahuje bohužel i velkou část tepelného (infračerveného) záření, což je příčinou nízké účinnosti žárovek. Naštěstí LED využívají emisi fotonů na jiném principu (změna energie elektronů), takže jejich povrch je v podstatě „studený“ v porovnání s tím, jakou by muselo mít teplotu „černé těleso“ k získání podobného spektra.
Moderní LED mají vysoké CRI, běžně nad 70, což je výrazně lepší než fluorescenční zdroje světla s CRI typ. 40. I mezi LED však najdeme typy s ještě vyšším CRI (nad 80), jakož i „barevné šampiony“ s ještě vyšším CRI. Mezi takové patří i LED ze série Oslon Square, které již byly představeny v článku Nová LED OSRAM OSLON Square snese až 1,5A. Od té doby společnost Osram pokročila ve vývoji a dokázala vyrobit typy s CRI typ. 96 (!), např. LCWCQAR.CC-MPMR-5J7K-1 (4 500 K).
Věrnost této LED je nebývale vysoká. Takové světlo bude velmi vhodné k osvětlení prostor s vysokými nároky na kvalitu, jako jsou např. galerie, muzea, obchody, výlohy se zbožím, fotografické ateliéry, ale rovněž ke každodenní práci. Navzdory vysokému CRI má tento konkrétní typ značnou účinnost 180 - 224 lm / 700 mA, max. proud je až 1 500 mA.
Mezi novinkami společnosti Osram najdeme i verzi Oslon Square 2nd generation s ještě lepšími tepl. parametry, zvyšujícími životnost a účinnost při vysokých teplotách. Navíc je nová verze tříděna (binning) při 85 °C, což zaručuje min. rozdíly v barevnosti v reálném provozu.
Další informace Vám poskytnou katalogové listy OSLON Square high CRI (LCW_CQAR.CC) a Oslon Square new (GW_CSSRM1.EC). V případě zájmu o jakékoli LED OSRAM, případně o přídavnou optiku (Carclo), kontaktujte distributora, společnost SOS electronic, na adrese info@soselectronic.cz.
Výhody typů s vysokým CRI:
- přirozené světlo s CRI min. 90 (typicky 96)
- vhodné do prostor s vysokými nároky na věrnost barevného podání
- vysoká účinnost
- dostupné s CCT 2 700 - 4 500 K
Výhody Oslon Square 2nd generation:
- ještě lepší tepl. parametry
- vyšší životnost
- max. povolená pracovní teplota až 125 °C
- max. proud až 1 800 mA
- tříděny při 85 °C (minimální rozdíly v barevnosti v reálném provozu)
Download a odkazy:
-
Domovská stránka společnosti SOS electronic: http://www.soselectronic.cz/
-
Domovská stránka společnosti OSRAM: http://www.osram.com