Jste zde

Nové osciloskopy LeCroy WaveRunner MXi a WaveSurfer MXs

Osciloskpy společnosti LeCroy si již na našem trhu vybudovaly pevnou pozici. Většina techniků pracujících s osciloskopy zná modely WaveRunner Xi a WaveSurfer Xs. Tyto přístroje spadají do třídy osciloskopů určených jak pro zobrazení signálu a pro základní měření, tak pro složitější analýzy signálů. S nepřeberným množstvím hardwareového i softwareového vybavení umožňují například analýzu datových sběrnic, práci s digitálními signály, měření výkonových parametrů atd. Nyní společnost LeCroy přichází s osciloskopy WaveRunner MXi a WaveSurfer MXs. Jedná se o rozšířené a vylepšené verze již zmíněných modelů. Tato vylepšení se týkají softwareového vybavení i konstrukce osciloskopu.

Jedním ze zmíněných modelů je WaveSurfer MXi. Tento osciloskop je velice užitečným pomocníkem v každé laboratoři, vyrábí se v řadě s frekvenčním rozsahem 200MHz až 1 GHz.maximální vzorkovací rychlost je 5 GSa/s Je určen především ke sledování a měření základních parametrů signálu. Dovoluje však provádět i některé základní analýzy. Mezi ně patří například práce se sériovými sběrnicemi I2C, SPI, UART, LIN a CAN Bus. Po připojení logického analyzátoru získáme nástroj pro práci s analogovými a digitálními signály. Novinkou je rozšíření vzorkovací paměti na 10 Mpts/ch. Další rozšíření se týká softwareového vybavení. WaveSurfer MXi je rozšířen o funkci WaveScan, sloužící k odhalování anomálií a různých nepravidelností v periodicky se opakujícím signálu. Další funkcí je LabNotebook. Ta umožňuje uložení a vyvolání nastavení přístroje s vlastní poznámkou a popisem měřené úlohy. Dále máme možnost i vygenerovat protokol o měření, například ve formátu pdf.

 

LeCroy WaveRunner MXi je nejlépe vybaveným osciloskopem ve své třídě. Nabízí modely s rozsahem frekvence 400 MHz až 2 GHz a maximální vzorkovací rychlostí až 10 GS/s. Standardní paměť je 12,5Mpts/ch (25Mpts/ch při prokládaném vzorkování).  Ve standardní konfiguraci je WR MXi vybaven analýzami WaveScan, WaveStream, LabNotebook a Jitter analýzou. Dále nabízí pokročilý balík matematických funkcí a měření a uživatelský software pro vytváření vlastních matematických funkcí a zpracování naměřených dat (VB Script, Matlab, MathCad, Excel).

  WaveScan

     Jak již bylo řečeno, WaveScan je funkce určená k odhalování anomálií v dlouhých úsecích periodicky se opakujícího signálu. Princip popíši na jednoduchém příkladě. Hodinový signál se skládá z řady pravoúhlých pulzů. Tyto pulzy jsou definovány úrovní, strmostí hran, šířkou a opakovací frekvencí. Tyto parametry jsou ale statistickým průměrem. Může se stát, že kvalita některých pulzů není dostatečná. Například není splněna definovaná strmost náběžné hrany. Na obr. 1 můžeme vidět okno obrazovky analýzy WaveScan. V horní části obrazovky je zachycen dlouhý časový interval hodinového signálu. Červeně jsou zvýrazněny pulzy, které svými parametry nesplňují určenou podmínku. V levé části obrazovky je tabulka zachycující všechny nevyhovující pulzy. Níže je pak zvětšený pulz, který jsme si zvolili v tabulce. Princip této funkce je velice jednoduchý. V tomto případě je podmínkou délka náběžné hrany pulzu. Do podmínky však může být zahrnut výsledek jakéhokoli měření a pod.

  WaveStream – Rychlý zobrazovací mód

     Funkce WaveStreem je vlastně obdobou zobrazení signálu analogovým osciloskopem (viz obr.2). Lze ji použít například pro sledování signálů s velkým jitterem (rozptyl v časování hran signálu), nebo sledování různých anomálií v signálu. Po prvotní detekci a rozpoznání typu takové anomálie pomocí WaveStream máme možnost přesně nastavit podmínku pro funkci WaveScan, která nám práci při odhalování chyb značně zjednoduší. Funkce WaveStream se používá při zobrazení diagramu oka, podle kterého se určuje kvalita velmi rychlých digitálních signálů. Rychlost vzorkování je až 5 GSa/s.

  LabNotebook

     Funnkce LabNotebook umožňuje uložení a vyvolání nastavení přístroje s vlastní poznámkou a popisem měřené úlohy, jak ukazuje obrázek 3. Postup je následující. Máme rozpracovanou úlohu, ke které se budeme chtít později vrátit. Přes funkci LabNotebook neukládáme pouze setup přístroje, ale i mnoho dalších informací (datum, čas, uživatel, textová poznámka k popisu měřené úlohy). V grafickém editoru můžeme doplnit přímo do obrazovky měření své vlastní popisky.  Dále máme možnost i vygenerovat protokol o měření, například ve formátu pdf.

 

LeCroy je leaderem na trhu s digitálními osciloskopy a datovými analyzátory. V jeho produkci nalezneme osciloskopy od nižší a střední třídy, přes analyzátory sériových dat a datových sběrnic až po velice speciální špičkové přístroje na samé hranici možností současné techniky. Veškeré produkty společnosti LeCroy vynikají především svou kvalitou, propracovaností a dotažením do maximálních detailů. Společnost Blue Panther Instruments je výhradním zastupitelem této značky na trhu v České republice a na Slovensku. www.blue-panther.cz, info@blue-panther.cz

     logo BLue Panther