Jak už asi správně tušíte, celý trik je v tom, že výzkumníci našli cestu, jak spustit různé části programu ve stejný čas. Paralelní běh sice umožňuje na jedné straně rychlejší práci s PC, nicméně to samozřejmě pouze u těch programů a úloh, které lze snadno paralelizovat. Vědci však tvrdí, že by to mělo v jisté míře jít u všech běžných aplikací (jako třeba Word) a samozřejmě hned u prvního spuštění.
Nápad pro zrychlení přirozeně předpokládá, že uživatel na svém PC vlastní procesor s několika jádry. A jelikož ta jsou dnes doménou i netbooků a lowendu, neměl by to být v praxi až takový problém, jak by se mohlo před časem zdát.
Hlavní zádrhel byl ale někde jinde - ve vlastní paralelizaci, protože většina dnešních operací je jednovláknová (slovní procesor, webový prohlížeč, ...). Jelikož řada podobných úloh a aplikací využije jen jedno jádro, další zahálejí a uživatel si zkrátka musí déle počkat.
Výzkumníci z SK ale sebevědomě prohlašují, že mají vyvinutou techniku, která dokáže i úkoly těžce paralelizovatelné rozdělit na jednotlivé thready. Abychom byli konkrétní a nechali promluvit přímo autory nápadu: "Odstranili jsme správu paměti z hlavního procesu a nechali ji běžet jako samostatný thread," řekl k věci Dr. Yan Solihin z týmu. Dojde tedy k tomu, že jak výpočetní, tak i paměť spravující thread běží současně a PC se zdá být svižnější. A vědec jedním dechem uzavírá: "Jestliže takto rozdělíme práci, dokonce i programy proslulé obtížnou paralelizací běží o nějakých 20 % rychleji."