Volba konkrétního XBee ovlivňuje výsledné parametry celé aplikace. Do pracovního kmitočtu promlouvá místo provozu a větší rozsah zase znamená vnější anténu, odlišnou frekvenci nebo dokonce variantu XBee-PRO. Důležitou roli hraje též proudový odběr a konečné rozhodnutí samozřejmě potvrdí nebo vyvrátí i požadovaná síťová topologie.
Při výběru tak potřebujeme zohlednit následujících pět oblastí: hardwarové provedení, antény, otázku XBee nebo XBee-PRO, frekvence a v neposlední řadě též komunikační protokoly. Musíme rovněž zdůraznit, že pro všechna XBee nemusí být dostupné veškeré volby.
Nejen anténou tvořen je modul
Moduly XBee od společnosti Digi International (www.digi.com) dostaneme ve dvou základních provedeních, 20pinovém pro osazení do vrtaných otvorů nebo patice (THT) a druhé s 37 vývody, určené k povrchové montáži (SMT). První z nich využijeme nejen ve výrobě, ale především ve fázi prototypů, další pak s výhodou zvolíme pro velkou sériovou výrobu.
V případě antén vedle ceny ovlivníme též dosah našeho modulu. Dostáváme na výběr z pěti možností: PCB anténa bude tvořena vodivou cestou přímo na modulu, integrovanou drátovou anténu tvoří zhruba 8 cm vodiče vedoucího kolmo z desky plošných spojů a bičíková (Whip) je ohebná, nad deskou vyčnívá přibližně 25 mm a v případě potřeby se nechá i přemístit. Volba U.FL pracuje s malým, zatímco RP-SMA (Reverse Polarity) pak s větším konektorem pro vlastní externí anténu.
Moduly XBee a XBee-PRO sice budou kompatibilní, ale v některých ohledech se liší. Řešení s koncovkou PRO pracují s větším výkonem a také jsou o něco málo delší než běžné XBee. Jejich přijímač zpracuje slabší signály a ve výsledku tak mohou pracovat na větší vzdálenosti. XBee-PRO mají též vyšší MSRP. Z frekvencí máme na výběr pásmo 2,4 GHz, 902 - 928 MHz a také 865 - 868 MHz. Pro pořádek připomínáme, že k bezlicenčnímu použití v Evropě volíme 868 MHz a celosvětově pak 2,4 GHz. Moduly pracující v pásmech 900, 868 a 865 MHz rovněž nabídnou o poznání větší dosah než verze s 2,4 GHz.
Neméně zajímavá je též otázka komunikačních protokolů, které jsme se na HW serveru rozhodli věnovat samostatně v některém z dalších článků. Vývojáře v tuto chvíli pouze nasměrujeme k praktickému přehledu modulů XBee ke stažení dole pod článkem, zmíníme užitečný software XCTU pro konfiguraci a testování XBee modulů a přidáme též odkaz na distributora, společnost Ryston Macro Weil (www.mw.ryston.cz), která s dalším výběrem ráda pomůže.