Jste zde

Aktivity firmy ON Semiconductor v České republice

Firma ON Semiconductor patří mezi světové výrobce polovodičových součástek a jako jedna z mála má v České republice výrobu a vývoj. Proto jsme požádali Radka Václavíka o krátký rozhovor s cílem dozvědět se více o aktivitách této firmy ve střední Evropě.

HW : Konstruktéři určitě firmu ON Semiconductor znají, ale mohl byste čtenáře s Vaší firmou krátce seznámit?

RV : Společnost ON Semiconductor je přední výrobce polovodičových součástek. Naše portfolio je velmi široké a začíná u jednoduchých diskrétních prvků, jako jsou diody, bipolární či unipolární tranzistory nebo tyristory. V široké nabídce integrovaných obvodů pak najdete různé operační zesilovače, obvody pro ACDC i DCDC zdroje, napěťové regulátory, podpůrné obvody pro mikroprocesory apod. Velký rozmach nastal v oblasti analogových spínačů v miniaturních pouzdrech, kde se ON Semiconductor dostal na první místa světových žebříčků. Firma taktéž vyniká v oblasti ECL logiky, kde nabízíme obvody pro rychlé datové přenosy (>12Gb/s) vyráběné technologií SiGe.

ON Semiconductor sleduje i nejmodernější trendy v pouzdření součástek, takže v našem portfoliu najdete i miniaturní pouzdra QFN či DFN stejně jako MicroBumps. Je nutno připomenout, že firma, jako jedna z mála, disponuje vlastními výrobními i pouzdřicími linkami.

Vedení firmy je v Phoenixu (Arizona, USA) a další aktivity jsou rozprostřeny po celém světě. Výroba integrovaných obvodů je v USA, ve střední Evropě (Česká republika, Slovensko), v Japonsku a Číně. Montážní závody se potom nacházejí hlavně v Malajsii a na Filipínách.  Návrhová střediska jsou pak v USA, Francii, České republice, Slovenské republice, Hong Kongu a Číně.

Základnou firmy ON Semiconductor v České republice je Rožnov pod Radhoštěm, kde má polovodičový průmysl již dlouholetou tradici. Po roce 1989 navázala firma Motorola komerční spolupráci s bývalou Teslu ve výrobě integrovaných obvodů. Dostal se jí tak do rukou zkušený tým, který byl po určitém přechodném období schopen začít pracovat dle představ nového, náročného zákazníka. Součástí tohoto týmu byli i zkušení návrháři integrovaných obvodů, kteří položili základy novému vývojovému centru.

HW : Znamená to, že se firma ON Semiconductor v Rožnově zabývá i návrhem nových integrovaných obvodů?

RV : Samozřejmě. Návrhové centrum se od svého založení stále rozrůstalo a původní tým designérů se výrazným způsobem rozšířil o další odborníky. Dnes jsme tak schopni nabídnout kompletní služby při vývoji integrovaných obvodů, jako je vlastní design, layout, vývoj testovacího hardware a software, aplikační podpora, spolehlivostní testy apod. Vše samozřejmě v úzké spolupráci s našimi kolegy v zahraničí.

HW : Jaké jsou cílové aplikace obvodů navržených v Rožnově?

RV : Vsoučasné době se zaměřujeme na vývoj obvodů pro AC/DC zdroje s využitím naší unikátní vysokonapěťové technologie a rozšiřujeme naše aktivity i na skupinu DC/DC měničů. V minulosti jsme také navrhovali různé typy napěťových regulátorů a podpůrných obvodů pro mikroprocesory. Regulátory byly navrhovány hlavně pro konkrétní aplikace, jako jsou například mobilní telefony či herní konzoly.

HW : Kde můžeme najít obvody navrhované právě v Rožnově?

RV : Najdeme je v různých napájecích adaptérech pro mobilní telefony, ve spínaných zdrojích v televizních přijímačích apod. Pokud si koupíte počítač firmy HP, zcela jistě hlídá napětí ve zdroji náš integrovaný obvod. Stejně tak, pokud se podíváte do útrob herních konzolí PlayStation (Sony) či XBOX (Microsoft), najdete tam součástky z Rožnova. Naše regulátory používají i telefony Nokia apod.

Spolupráce s giganty jako SONY či HP je velmi zajímavá, ale také velmi náročná. Zákazníci velmi často mění své požadavky za pochodu a nový obvod chtějí mít k dispozici co nejdříve. Díky umístění celého týmu v jedné budově jsme schopni na tyto změny pružně reagovat a zákazníkovi vycházet vstříc.

Rožnovské návrhové centrum patří mezi nejdůležitější v rámci ON Semiconductor a díky dobrým výsledkům se firma rozhodla centrum opět rozšířit. Proto v současné době hledáme mnoho nových lidí.

HW : O jaké profese máte konkrétně zájem?

RV : Aktuální pozice jsou dostupné na onsemi.jobs.cz, nicméně rád bych je popsal i vlastními slovy.

  • Design Engineer – má na starost návrh nového integrovaného obvodu na základě zadání od zákazníka. Designér navrhne kompletní zapojení obvodu na tranzistorové úrovni, odsimuluje jej v daných podmínkách (teplota, napětí...) a spolupracuje s design layout engineerem při vytváření layoutu obvodu. Po vyrobení prvního prototypu obvodu kontroluje jeho funkce v laboratoři a navrhne případné další korekce.
  • Design Layout Engineer – vytváří fyzický layout integrovaného obvodu dle vstupů od design engineera a požadavků dané technologie. Výstupem jsou data pro výrobu masek.
  • Application Engineer – má na starost aplikační stránku nových integrovaných obvodů od jejich definice, přes vývoj až po uvedení na trh. Vytváří aplikační poznámky a datasheety, poskytuje pomoc zákazníkům či oddělení marketingu. Pro svou práci využívá plně vybavenou laboratoř a neměla by mu být cizí práce s páječkou či osciloskopem.
  • Test Development Engineer – vyvíjí interface pro testování nového obvodu ve výrobě. Navrhuje a realizuje obvodové řešení interface, vytváří testovací program (C+, Basic) a je zodpovědný za platnou dokumentaci. Ve spolupráci s kolegy také navrhuje nové metody testování. Musí mít základní znalosti analogové techniky, programování a práce s měřicími přístroji.
  • Product Engineer – podporuje skupinu obvodů zavedených do výroby. Řeší problémy s výtěžností, reaguje na podněty a otázky zákazníků. Je zodpovědný za modifikace obvodů a jejich kvalifikaci. Spolupracuje s oddělením vývoje při zavádení nových obvodů do výroby. Nesmí se bát komunikovat s celým světem ani sedět v laboratoři a prakticky měřit.

Mimo tyto pozice v návrhovém centru potřebujeme i pracovníky se znalostí fyziky materiálů, fyziky polovodičů, chemie a podobých oborů pro vlastní výrobu integrovaných obvodů a křemíkových desek.

HW : Jaké kladete na uchazeče požadavky?

RV : Společným požadavkem je znalost analogové techniky, která se vyučuje na všech elektrotechnických fakultách vysokých škol. Pro řadu pozic je nutná i praktická znalost konstrukce elektronických zařízení, kdy by měl být uchazeč schopen návrhu zapojení, jeho realizaci a změření v laboratoři. Bohužel takových absolventů dnes není mnoho. Dalším požadavkem je znalost anglického jazyka. Ve všech výše uvedených pozicích pracovník komunikuje s mezinárodním týmem a angličtina je základem.

Společnost ON Semiconductor aktivně spolupracuje s vysokými školami a snaží se přispívat k výchově studentů. Příkladem může být nově otevřená laboratoř ELDA (Electronic Lab for Design and Application) na VUT v Brně, kde se studenti pod odborným dohledem seznámí s celým procesem vývoje polovodičových součástek a naučí se navrhovat mikroelektronické součástky pomocí vyspělých softwarových prostředků. Pracoviště je rovněž orientováno na prohloubení znalostí studentů v oblasti aplikací integrovaných obvodů v celé řadě průmyslových oborů. Hlavním cílem činnosti laboratoře je podchytit talentované studenty, dále s nimi systematicky pracovat a tak vychovat nové odborníky v oblasti mikroelektroniky.

Zájemci o práci v době letních prázdnin se mohou přihlásit do našeho programu odborných stáží. Studenti se v rámci tohoto pobytu podílejí na řešení různých projektů a mají tak možnost nahlédnout „pod pokličku“ chodu mezinárodní společnosti.

Samozřejmě nepředpokládáme, že všichni noví pracovníci se hned druhý den zapojí do rozjetého projektu. Každý má svůj individuální tréningový plán a svého vedoucího, na kterého se může kdykoliv obrátit. Výjimkou nejsou ani speciální kurzy v zahraničí u našich dodavatelů či v některém našem návrhovém centru. Samozřejmostí je i možnost kariérového růstu v rámci firmy, nabídka práce v Rožnovském návrhovém centru je široká, viz výše.

Firma propaguje politiku otevřených dveří, to znamená, že mohu kdykoliv za kýmkoliv přijít a požádat jej o pomoc. Samozřejmě stejný přístup je očekáván, pokud přijde někdo se žádostí o radu za mnou. 

 

 

HW : To zní velmi zajímavě, ale pro některé zájemce může být problémem lokalita.

RV : Mnoho lidí naopak upřednostňuje práci v menším městě. Výhody Rožnova pod Radhoštěm jsou zřejmé – nižší náklady na pořízení vlastního bydlení, nižší nájmy, poloha v podhůří Beskyd apod. Možnosti kulturního a sportovního vyžití v nejbližším okolí města jsou také velmi široké – od krytého bazénu či venkovních koupališť přes možnost pěší či cykloturistiky až po lyžování či paragliding.

Firma výrazným způsobem pomáhá novým zaměstnancům při zajišťování prvního bydlení tak, aby byl „šok“ ze stěhování co nejmenší. Nejzajímavější z této kategorie pomoci je určitě příspěvek na bydlení, který první rok činí 75% z výše standardního nájmu.

 

HW : Když jste zmínil podporu bydlení, jaké další zaměstnanecké výhody Vaše firma nabízí?

RV : Mimo podpory bydlení firma svým zaměstnancům poskytuje skupinové životní pojištění plus individuální kapitálové životní pojištění, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na sportovní činnost, kompenzace mzdy při dlouhodobé nemoci, 1 týden dovolené navíc, stravenky a další. Samozřejmostí je pravidelné zhodnocování mzdy či odměny dle výkonnosti firmy.

Všechny tyto benefity tak výrazným způsobem zvyšují roční příjem zaměstnanců.

HW : A co po práci?

RV : Aktivitám po práci se meze nekladou. Firma  poskytuje zaměstnancům pronajatou tělocvičnu či tenisové kurty, pravidelně se organizují výlety apod. Každým rokem se také všichni zaměstnanci sejdou i se svými rodinami na tzv. „Family day“ kde je vždy dostatek atrakcí pro děti i dospělé.

Děkuji za rozhovor

Vít Olmr
olmr@ HW.cz

Download a odkazy

Hodnocení článku: