Každý nový Wi-Fi standard přinesl vylepšení rychlosti až se dosáhlo 1,3 Gps, kterou nabízí standard 802.11ac. Bohužel ani toto navýšení rychlosti nestačilo, aby se udržel krok s požadavky zákazníků. Pořád se ozývala na letištích, nákupních centrech, hotelech a stadionech věta „Proč je bezdrátové připojení tak pomalé?“
IEEE přišlo s poslední verzí WiFi standardu nazývanou též WiFi šesté generace nebo „High-Efficiency Wireless“ s označením 802.11ax, která slibuje čtyřnásobné zvýšení průměrné propustnosti na uživatele. 802.11ax je navržen speciálně pro veřejné prostředí s vysokou hustotou, jako jsou vlaky, stadiony a letiště. Své uplatnění nalezne také v internetu věcí (IoT), v bytových domech, v kancelářích a aplikacích typu videokonference.
Jaký problém se snaží vyřešit 802.11ax?
Základní problémy s Wi-Fi spočívají v tom, že šířka pásma je sdílena mezi koncovými zařízeními. Přístupové body mohou mít překrývající se oblasti pokrytí, zejména v hustém provozu, a to může způsobovat přehlcení sítě.
Současné řešení založené na starém principu „Carrier Sense Multiple Access with Collision Avoidance“ (CSMA / CA) vyžaduje, aby koncový bod před vysíláním poslouchal. V případě rušení, přetížení nebo kolizi přejde koncový bod do stavu back-off a čeká na allclear a až pak zahájí vysílání. Na přeplněném stadionu, na rušném letišti nebo ve vlaku se stovkami, dokonce tisíci koncových uživatelů, kteří se pokoušejí streamovat video současně, systém ztrácí účinnost a výkonnost je mizivá.
Standard 802.11ax slibuje vyšší výkon, rozšířené pokrytí a delší životnost baterie. 802.11ax může dodávat jediný proud rychlostí 3,5 Gb / s a díky nové technologii multiplexování zapůjčené ze světa LTE může dodávat čtyři simultánní toky do jediného koncového bodu pro celkovou teoretickou šířku pásma 14 Gbps.
Jak funguje 802.11ax?
802.Standard 11ax využívá řadu dobře popsaných bezdrátových technik a kombinuje je způsobem, který dosahuje významného pokroku oproti předchozím standardům, a přesto udržuje zpětnou kompatibilitu s 802.11ac a 802.11n.
802.11ax přináší téměř 40 % nárůst čistého výkonu díky modulaci QAM vyššího řádu. To umožňuje přenos více dat v jednom paketu. Dosahuje také efektivnějšího využití spektra. Například 802.11ax vytváří širší kanály a rozděluje je na užší dílčí kanály. Tím se zvyšuje celkový počet dostupných kanálů. To koncovým bodům usnadňuje nalezení jasné cesty k přístupovému bodu. Pokud jde o stahování z přístupového bodu ke koncovému uživateli, dřívější standardy Wi-Fi povolovaly pouze jeden přenos najednou na přístupový bod. Wave 2 verze 802.11ac začala používat Multi-User, Multi-Input, Multiple Output (MU-MIMO). To umožňuje přístupovým bodům posílat současně až čtyři streamy.
802.11ax umožňuje vysílat až osm streamů současně, a navíc využívá technologii explicitního tvarování paprsků (Beamforming) k přesnějšímu nasměrování těchto streamů na anténu přijímače. 802.11ax používá technologii Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA). To umožňuje každý MU-MIMO stream rozdělit do čtyř dalších toků, a tím čtyřikrát zvýšit efektivní šířku pásma na uživatele.
Jak se liší 802.11ax od 802.11ac?
802.11ac pracuje pouze v rozsahu 5 GHz, zatímco 802.11ax pracuje v pásmu 2,4 GHz a 5 GHz, čímž vytváří více dostupných kanálů. Například první čipové sady podporují celkem 12 kanálů, osm v 5 GHz a čtyři v pásmu 2,4 GHz. S 802.11ac je MU-MIMO aplikováno pouze na downlink přenosy. 802.11ax vytváří plně duplexní MU-MIMO, takže s downlinkem MU-MIMO může přístupový bod vysílat souběžně do více přijímačů a uplink MU-MIMO může koncový bod současně přijímat vysílání z více vysílačů.
802.11ax podporuje až osm MU-MIMO přenosů současně, až ze čtyř s 802.11ac. OFDMA je nová technologie ve standardu 802.11ax, stejně jako několik dalších technologií například spouštění založené na náhodném přístupu, dynamická fragmentace a opakované použití prostorové frekvence. Všechny vyjmenované technologie jsou zaměřené na zlepšení účinnosti. 802.11ax používá technologii nazvanou „Target Wake Time“ - doba probuzení cíle pro zlepšení efektivity probuzení a spánku na smartphonech a dalších mobilních zařízeních. Očekává se, že tato technologie výrazně zlepší životnost baterie.
INTEL Wav6xx modul pro brány, směrovače a přístupové body
INTEL nabízí čipové sady Wi-Fi 6 pro domácí Wi-Fi routery, brány,a inteligentní prodlužovače dosahu v kabelové, xDSL, optické a spotřebitelské maloobchodní infrastruktuře. Jsou navrženy tak, aby poskytovaly rychlé a spolehlivé připojení.
Řada WAV600, která je navržena podle standardu IEEE 802.11ax draftu 3.0, poskytuje rychlosti až 4,8 Gbps v pásmu 5 GHz a 1,14 Gbps v pásmu 2,4 GHz. Řada WAV600 je také zkonstruována tak, aby poskytovala vyšší propustnost pro kombinaci malých a velkých velikostí paketů. To pomáhá zajistit optimální výkon zařízení a nízkou latencí pro aplikace, jako jsou hry, videohovory a hlasové hovory. Čipové sady jsou optimalizovány pro SoCs INTEL AnyWANTM tak, aby plně využily bezdrátový provoz s nulovým využitím CPU.
Wi-Fi 6 řešení pomocí AX200 od INTELu
Intel Wi-Fi 6 AX200 je navržen tak, aby podporoval standard IEEE 802.11ax a certifikaci Wi-Fi Alliance Wi-Fi 6. Produkt podporuje 2 × 2 Wi-Fi 6, včetně nových funkcí, jako jsou UL a DL OFDMA a 1024QAM a poskytuje rychlost přenosu dat až 2,4 Gbps, zvýšenou kapacitu sítě a podporu technologie Bluetooth 5.
Tyto nové funkce přinášejí významné zlepšení uživatelského prostředí v hustých implementacích, podporují rychlé nahrávání a stahování, nižší latenci a delší životnost baterie ve srovnání se standardem 802.11ac. Bluetooth 5 poskytuje dosah až 4 × větší než Bluetooth 4.2 pomocí stejného výkonu Tx. Bluetooth 5 také zdvojnásobuje rychlost přenosu dat pro rychlejší přenosy, čímž snižuje celkovou spotřebu energie. Bluetooth 5 navíc přidává nové vylepšené vysílání dat umožňující plynulé služby, jako je lokalizace a jednodušší párování pro zařízení Bluetooth.
Plná podpora nejnovějších operačních systémů Microsoft Windows 10 a Linux je k dispozici na portálu: https://wireless.wiki.kernel.org/en/users/drivers/iwlwifi/core_release
Funkce:
- 15 × 16 mm MRQFN 244 pouzdro
- Enhanced Maximum Likelihood, LDPC, STBC (2×1), Beamforming, OFDMA (1024QAM),
- Cílová doba probuzení (target wake time - TWT), 4× Symbol Duration, spatial reuse / Bss Coloring
- Podporuje až 256 klientů a 32 Virtuálních přístupových bodů
- PCIe Gen3 / Gen2 (podpora pro 1 a 2 linky)
- Standardní teplotní rozsah 0 až + 70 ° C
- Podporuje Linuxová jádra 3.X a 4.X, Softwarové balíčky umožňující vyrovnání OpenWRT (UCI) a RDK-B
Moduly jsou k dispozici v pouzdře form factor M.2 2230 a 1216. Moduly M.2 2230 umožňují flexibilitu díky standardní patici Key E. Moduly M.2 1216 jsou vhodné pro aplikace s velmi omezeným prostorem.
Technické informace naleznete na stránkách výrobce: https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/189347/intel-wi-fi-6-ax200.html
Pro více informací kontaktujte distributora Codico (www.codico.com): Petr.Rocek@codico.com. Zde také můžete směřovat veškeré své dotazy.