Jste zde

Snižte finanční náklady na pájecí hroty používáním kvalitní pájky

Když jde o pájení, není prostor pro kompromisy. Chceme kvalitu. Vysokou životnost, snížený rozstřik a homogenní jádro s tavidlem. Firma Weller přichází s vysoce kvalitní SCN slitinou v řadě vlastních pájecích drátů, které mají velký předpoklad splnit vaše očekávání.

Společnost Weller je výrobce prvotřídní pájecí techniky a jejího příslušenství. Nedávno uvedla na trh také vlastní řadu pájecích drátů s označením Weller WSW. Díky jejich kvalitě si je již oblíbili mnozí zákazníci, proto výrobce přichází s výrazným rozšířením tohoto sortimentu, co se týče počtu různých verzí slitiny i tavidla, průměrů pájecího drátu, ale také balení. Největší novinkou je pájka s moderní slitinou označovanou jako „SCN“ (SnCuNi). Je vysoce odolná proti oxidaci při vysoké teplotě. Díky tomu výsledné spoje nejen velmi dobře vypadají, ale mají také výborné elektromechanické vlastnosti.

Výhody pájecích drátů Weller oproti běžným pájkám:

  • zvýšená životnost pájecích hrotů
  • homogenní jádro s tavidlem
  • výrazně snížený rozstřik
  • nejvyšší kvalita suroviny
  • široký výběr typů a verzí (slitina, tavidlo, průměr drátu)

Vliv vlastností pájky na výsledné spoje a životnost pájecích hrotů

Pájecí dráty, známé také jako pájka, cín, ale také olovnatá a bezolovnatá pájka, obyčejně obsahují různé mikrolegující přísady, jejichž složení je obvykle duševním (intelektuálním nebo know-how?) vlastnictvím výrobce a běžně není uváděno. 
Již méně známý je ovšem fakt, že mezi vlastnostmi různých pájek jsou citelné rozdíly. V krajním případě může méně kvalitní (optimalizovaná) pájka zkrátit životnost hrotů i na polovinu. Přehled dostupných hrotů Weller s aktivním ohřevem, vhodných pro mikroskopickou práci, až po pájení chladičů a LED na DPS s hliníkovou základnou naleznete v článku SOS electronic Více než 100 nových aktivních hrotů pro každý spoj.

Produktový specialista SOS electronic Martin Brestovič v této souvislosti říká: 
„Kvalitní pájku poznáte nejen podle toho, že s ní dosáhnete kvalitních spojů, ale také díky tomu, že zároveň prodlužuje životnost pájecích hrotů. Jinými slovy roztavená pájka (slitina) spolu s použitým tavidlem je vždy do určité míry agresivní a pomalu, ale jistě opotřebovává pájecí hrot. Mechanicky, ale zejména chemicky.“

Dalším aspektem je homogenita tavidla v pájecím drátu. V ideálním případě by mělo být tavidlo po celé délce obsaženo rovnoměrně. I když se výrobci pájecích drátů snaží o maximální kvalitu svých výrobků, stává se, že v tavidle umístěném v jádru drátu se mohou objevovat nehomogenity, které mohou způsobit nerovnoměrnou kvalitu pájených spojů. Odpovědi na nejčastější dotazy a potíže při ručním pájení naleznete v našem předchozím článku Jak pájet: Praktické rady pro kvalitní a efektivní pájení.

Výhody a vlastnosti pájecích drátů Weller řady WSW

Řada pájecích drátů WSW Weller má řešení pro všechny uvedené obtíže. Výrobce v první řadě zaručuje homogenní jádro s tavidlem. Stoprocentně kontinuální jádro s tavidlem bez mikrotrhlin a nepravidelností zaručuje pravidelné odtavování drátu a bezproblémové použití například i s automatizovanými podavači drátu. 
Velkou výhodou je také výrazně snížený rozstřik, který zajistí čistou a efektivní práci, stejně tak i nejvyšší kvalita výchozích surovin, tedy surovin s vysokou čistotou, jelikož pocházejí z prvního tavení.  
V neposlední řadě je třeba zmínit, že všechny typy pájecích drátů ze série WSW splňují požadavky na „no clean“ pájku. Po pájení není nutné čistit zbytky po pájení z DPS.

Snížené leptání Fe, jehož výsledkem je zvýšení životnosti hrotu a snížení spotřeby hrotu až o 70 %, spolu s možnými vysokými teplotami pájení a velmi rychlým smáčením i na náročných površích, jako jsou mírně znečištěné a oxidované materiály (zvláště u verzí s tavidlem třídy M1), jsou společnými vlastnostmi řady pájecích drátů Weller WSW. 

 

Přehled pěti typů pájecích drátů série WSW     

  1. WSW SAC M1
  2. WSW SAC L0
  3. WSW SC M1 
  4. WSW SC L0
  5. WSW SCN M1
  • SAC označuje slitinu s obsahem stříbra, tedy cín + stříbro + měď.
  • SC označuje ekonomičtější slitinu bez stříbra, tedy cín + měď.
  • SCN označuje moderní slitinu SCN, tedy cín + měď + nikl.
  • M1 označuje verze se středně aktivním tavidlem s obsahem halogenidů, která je vhodná i  pro povrchy s ne vždy ideální pájitelností.
  • Verze L0 označuje verze s tavidlem s nižší aktivitou a bez obsahu halogenidů. Je bezpečná i pro nejcitlivější povrchy a vyznačuje se vysokou mírou bezpečnosti i z hlediska koroze.

Charakteristika pájecích drátů řady WSW Weller

V následující tabulce naleznete přehled dostupných typů a verzí pájecích drátů série WSW Weller. Všechny patří do kategorie „no clean“.

Vzhledem k širokému sortimentu pájecích drátů společnosti Weller jsme vybrali ty nejběžnější vzorkové typy a zařadili je do našeho skladového sortimentu. Všechny ostatní typy vám však rádi zajistíme na objednávku v krátkém termínu a za výhodných podmínek.
Máte zájem o více informací k produktům Weller nebo o technické poradenství při výběru vhodného řešení? Případně máte jinou otázku či požadavek? Kontaktuje obchodního zástupce společnosti SOS electronic info@soselectronic.cz.

Download a odkazy:

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.