Jste zde

Solární letadlo poprvé otestováno

329_04.png

Švýcarské letadlo poháněné výhradně sluncem bylo poprvé otestováno v praxi. O co šlo a jaké jsou výsledky?

Letadlo se jménem Solar Impulse se zrodilo díky aktivitám švýcarského dobrodruha Bertranda Piccarda a jedná se o solární letadlo s rozpětím moderního Boeingu 747 a vybavené motorem o výkonu malé motorové loďky. Ještě před cestou kolem světa bylo samozřejmě vyzkoušeno nad rodným místem a to jak zvládá všechny důležité manévry - zejména přistání a vzlet.

Na švýcarském vojenském letišti se letadlu povedlo odstartovat poměrně záhy - stačilo mu dosáhnout rychlosti 45 km/h. Poté pomaličku začalo nabírat výšku a zmizelo na horizontu. Sestup byl dle konstruktérů a diváků prý ještě pomalejší, ale 100 % úspěšný. Počasí bylo slunečné a vítr velmi mírný. Dle slov Piccarda (neřídícího, ale sledujícího) byl start neuvěřitelně jemný a tichý. Maximální dosažená výška prý byla 1 676 metrů.

Celý projekt již přišel na 70 milionů EUR a v jeho průběhu se letadlo dočkalo prvních testů někdy v prosinci, to ovšem byly jen zkoušky opravdu základní, kdy letadlo provádělo zhruba 60 cm x 300 m velké skoky. Noční let jen z akumulátorů se plánuje otestovat někdy před koncem letošního července. Ve finále bude postaveno nové letadlo na základě zkušeností získaných z toho prvního.

Velký Start je plánován na rok 2012 a Piccard se dušuje, že při něm letadlo nevyužije ani gram běžného paliva. Letadlo sestává z 12 000 solárních  článků, dobíjitelných li-ion akumulátorů (400 kg!) a 4 elektrických motorů o výkonu cca 40 koňských sil. Let bude trvat z pohledu moderních letadel poměrně dlouho, jelikož Solar Impulse dosáhne rychlosti pouze 70 km/h. Celý výlet má trvat nejméně 5 dní a bude s několika zastávkami hned ze tří důvodů: Jednak, aby se piloti mohli vyměnit a protáhnout, za druhé, jelikož se letoun bude předvádět na několika místech a za třetí, jelikož Piccard a jeho kolega Andre Borschberg budou muset důkladně sledovatpočasí a maximálně pečlivě se vyhýbat jakýmkoliv bouřím.