Jste zde

Displeje vhodné i do aplikací, kde byste s nimi nepočítali (1. díl)

Nemáte žádné zkušenosti s programováním displejů? Nevadí, prvky 4D Systems můžete přesto začít rychle využívat. Pojďte se podívat jak.
Není pochyb o tom, že grafický displej výrazně vylepší uživatelské rozhraní prakticky každého výrobku. Na první pohled je možná méně patrný i fakt, že již poměrně malý displej s dotykovým panelem dokáže nahradit řadu tlačítek, přepínačů, potenciometrů a dokonce i klávesnici.
 
Mnoho konstruktérů ovšem odrazuje fakt, že pro úspěšné nasazení grafických displejů je třeba obvykle prostudovat rozsáhlou dokumentaci a trvá značný čas, než se člověk dopracuje k použitelným výsledkům. Hlavně u menších projektů je pak vývoj časově příliš náročný a tím pádem nerentabilní.
 
 
Jakkoli to může znít neuvěřitelně, ale v mnoha případech nepotřebujete k úspěšnému použití inteligentních grafických displejů od 4D Systems vědět prakticky téměř nic o daném grafickém procesoru, příkazech apod.
 
Pro mnohé aplikace stačí využít grafický editor VisiGenie, který je součástí SW balíku 4D Workshop4 (zdarma) – krátký popis tohoto editoru naleznete v článku Geniálně jednoduché a rychlé programování displejů 4D Systems. Podstata VisiGenie spočívá v tom, že doslova za pár minut umožňuje vytvoření menu s různými tlačítky, potenciometry, přepínači, LED, „7segmentovými displeji,“ různými panelovými měřidly, obrázky, videem, zvukem, textem, geometrickými útvary, aj.
 
 
Druhá základní vlastnost programu, který vytvoříme ve Visi Genie, je, že mnohé objekty mohou být „provázány“ mezi sebou přes tzv. události - například posouváním potenciometru se může zvyšovat údaj na číslicovém displeji nebo na měřidle. Současně je možné (velmi jednoduše) definovat událost typu „report message,“ kdy např. při přepnutí spínače (na displeji) vyšle uLCD modul zprávu přes sériový port. Tuto zprávu je pak možné využít v mikrokontroléru Vašeho zařízení.

Výstupem z VisiGenie je krátký obslužný program, který se nahraje do EPROM grafického modulu (displeje) a samotný program s daty (obrázky, videem, ...), který se nahraje na uSD kartu (přes čtečku Vašeho PC). Po vložení uSD karty do modulu displeje dostáváme plně funkční displej v takovém stavu, jak jsme si jej navrhli ve Visi Genie.
 
 
Grafické rozhraní, které si takto navrhneme, dokáže posílat data přes sériový port do Vašeho mikrokontroléru a rovněž mnohé objekty je možné ovládat posláním jednoduchých příkazů do modulu. Aby ani tyto příkazy nebylo třeba hledat v dokumentaci, obsahuje 4D Workshop nástroj GTX - Genie Test eXecutor, kterým je možné otestovat a odsimulovat funkčnost programu, vytvořeného ve Visi Genie. Velkou výhodou je, že nástroj GTX přímo vypisuje sériové příkazy, které odpovídají určité činnosti (např. pokud chceme měřidlo nastavit na určitý údaj nebo odečíst údaj, který ukazuje). Pozn.: vzhledem k tomu, že nástroj GTX přímo komunikuje s displejem, funguje pouze pokud je displej připojen k PC.
 

 
Nejlepší představu o tomto výkonném grafickém SW Vám poskytne připojené video. 4D Worshop4 IDE a uživatelské příručky jsou volně ke stažení z webu společnosti 4D Systems. Společnost SOS electronic zároveň slíbila, že zanedlouho zveřejní krátkou prezentaci vytvoření grafického programu.
 

 

Download a odkazy:

 

 

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.