Jste zde

Dokáže robot složit přijímací zkoušky na Tokijskou univerzitu?

Společnost Fujitsu Laboratories a japonský institut National Institute of Informatics (NII) zahájily spolupráci na projektu, ve kterém společně vyvíjí umělou inteligenci. Projekt s názvem Robot Tódai pak nese podtitul, který nám tentokrát posloužil i jako titulek.
Celý projekt, zaměřený na výzkum umělé inteligence a aplikaci nejnovějších poznatků a technologií, byl zahájen v roce 2011. Výsledkem má být vytvoření umělého mozku, který bude v roce 2016 schopen dosáhnout dobrých výsledků v testech inteligence a do roku 2021 dokáže překročit hranici znalostí, potřebnou k přijetí na Tokijskou univerzitu Tódai. Projektu se účastní několik odborných týmů a společnost Fujitsu Laboratories, která se dlouhodobě věnuje oblasti počítačové algebry a práci se vzorci, vede právě tým matematický.
 
Technologie, vyvinuté v rámci projektu, by měly umožnit snadné využití sofistikovaných nástrojů pro matematickou analýzu k řešení celé řady problematických otázek z reálného života.
 
 

Nejsme stroje. A oni nejsou my

 
Aby mohl počítač vyřešit matematické příklady zadané při přijímacích zkouškách, musí nejprve převést zadání, zapsané přirozeným jazykem a vzorci snadno čitelnými pro člověka, do podoby, která bude srozumitelná i počítačům. Další krok pak spočívá ve vyřešení problému pomocí specializovaného programu. Celý proces tak zahrnuje celkem tři fáze:
 
  • Sémantická analýza: Pochopení zadání, které je zapsané přirozeným jazykem a vzorci snadno čitelnými pro člověka
  • Formulace: Převedení problému do podoby, kterou může zpracovat počítač
  • Výpočet: Nalezení řešení pomocí vhodného programu
 
Samotné pochopení textu, určeného pro člověka, pomocí počítače je přitom velice obtížné. Ke zpracování přirozeného jazyka a vytvoření sémantické reprezentace problému nám nestačí jen analyzovat jednotlivá slova. Dále a na vysokoškolské úrovni totiž musíme zohlednit matematickou terminologii včetně obecných předpokladů a teprve po zdárné formulaci můžeme vybírat nejvhodnější způsob, jak zadání konečně začít řešit. V současné době lze i přes použití technologií počítačové algebry řešit pouze 50 až 60 procent příkladů z přijímacích zkoušek úrovně 2. Výpočetní algoritmus tedy nepochybně vyžaduje zlepšení.
 
 
Matematický tým se nyní snaží vyvinout technologii na takové úrovni, aby dokázala „složit“ přijímací zkoušky z matematiky na Tokijskou univerzitu Tódai. Může se tak přiblížit k vytvoření inteligentního systému, který dokáže provádět sofistikované analýzy a zvládne i řešení pokročilých výpočtů. Cílem projektu, prohlubujícího znalosti o lidském myšlení, je zvýšit přesnost dosud vyvinutých základních technologií umělé inteligence a jejich vzájemnou integrací dále pozvedat užitnou hodnotu informačních technologií jako celku.
 
Zdroj: Fujitsu
Hodnocení článku: