Jste zde

Mobilní telefon SIEMENS - kabel

Kabely pro telefony NOKIA, která začala první s masovou implementací popsaných funkcí do svých telefonů, jsou již obecně známy a dlouho zveřejňovány. Zde najdete popis kabelů k telefonům Siemens S35i.

Bezdrátové spojení telefonu s PC pomocí IrDA má spoustu výhod, ale je energeticky velmi náročný a chybovost v důsledku špatného osvětlení, polohy nebo pohybu zařízení a překážek ve viditelnosti je relativně velká. Z toho plyne, že nejstabilnějším spojením je tzv. datový kabel. Ne každý však má chuť investovat do něj spoustu svých peněz, natož aby tušil, v čem je tajemství jeho tak vysoké ceny, když je to prostě „jen kus drátu“.

Jak funguje komunikace GSM telefonu s PC


 

 

 Naprostá většina komunikace probíhá sériově, takže se okamžitě nabízí využití RS-232 rozhraní PC. Zde by ovšem pouhé propojení vodiči narazilo na fatální problém: výstupní napětí z PC se pohybuje v řádu až ±10V, pro rozlišení logické úrovně na vstupu RS-232 je potřeba minimálně ±3V. Nové mobilní telefony však kvůli spotřebě pracují na napětí kolem 3V, takže neposkytují na svém datovém rozhraní dostatečné výstupní napětí a zároveň příliš velké vstupní napětí je může poškodit. Pro omezení výstupního napětí z PC můžeme použít kombinaci rezistor – Zenerova dioda a pro opačný směr spoléhat na to, že rozhodovací úroveň sériového portu běžného PC se pohybuje kolem 1V, ale tento předpoklad nefunguje ve všech případech a navíc je napětí invertované (děkuji  pane Murphy!). 

Abychom tedy zabezpečili správnou konverzi úrovní, minimalizovali odběr proudu a počet součástek, použijeme například třívoltovou verzi populárního obvodu MAX232, tedy MAX3232. Uvedený obvod je zapojen přímo podle katalogového listu a obsahuje (stejně jako MAX232) násobičku a invertor napětí, takže jeho výstupní napětí na straně RS-232 se pohybuje v rozsahu ±5V. 

Jelikož tento převodník úrovní má odběr pouze několik mA, zvolil jsem napájení z mobilního telefonu, který jej nestabilizované nabízí na svém datovém rozhraní (3,9V v nabitém stavu). Abych dodržel správnou úroveň napětí na vstupu mobilního telefonu, vytvořil jsem nízkoodběrový stabilizátor 3V z populárního obvodu TL431 a tří rezistorů. Nízkoodběrová LED indikuje připojení k mobilnímu telefonu a napájení převodníku. 

Komunikace probíhá rychlostí 19200Bd, 8bitovými slovy s jedním stopbitem. Ke komunikaci jsou použity vodiče RxD (Data Out) a TxD (Data In), tzv. třídrátové spojení, synchronizace tak není prováděna hardwarově, nýbrž programově protokolem Xon-Xoff.

Datový konektor mobilního telefonu Siemens x35



 
Číslo vývodu Název vývodu Popis funkce
1 GND Nulový potenciál
2 SELF-SERVICE Informace o nabíječce
3 LOAD Vstup nabíjecího proudu
4 BATTERY Vývod z baterie
5 DATA OUT Vysílaná data
6 DATA IN Přijímaná data
7 Z-CLK Signál pro ovládání příslušenství
8 Z-DATA Signál pro ovládání příslušenství
9 MIC GND Signálová zem mikrofonu
10 MIC IN Vstup z vnějšího mikrofonu (hands-free)
11 SPK OUT Výstup na vnější reproduktor (hands-free)
12 SPK GND Signálová zem reproduktoru

Stavba a oživení


 

 

 Při stavbě podle klasického postupu nejprve osaďte konektory a patici, následují rezistory a kondenzátory a nakonec integrované obvody. Pro umístění MAX3232 na desku plošných spojů doporučuji použít precizní patici, aby jej v případě náhodného poškození bylo snadné vyměnit. Oživení spočívá v tom, že ještě před připojením k přístrojům zkontrolujete, zda jste se nedopustili nějaké chyby na plošném spoji (vlasový zkrat), zvláště pak, zda nejsou zkratované některé vývody na konektoru do mobilního telefonu. Zapojení je tak jednoduché, že funguje na první připojení k mobilnímu telefonu a PC.

Poznámka: některé mobilní telefony nemusí mít vyvedené napájení na svůj datový konektor, pak je nutné MAX3232 a TL431 napájet externě napětím cca 3,3 až 5V, v případě verze pro 5V mobilní telefony stejnosměrným napětím cca 5,5 až 7V. Napájecí napětí se pak připojí na svorky VCC a GND komunikačního modulu.

SEZNAM SOUĆÁSTEK


Hodnoty součástek pro M35, C35, S35 (3V komunikace s mob. tel.)
 

Pozice Označení
C1, C2, C3, C4, C5  100n/35V, kapkový tantalový
R1 180W
R2 20kW
R3 100kW
R4 820W
LD1 Červená nízkopříkonová LED, Ć3 mm
VR1 TL431CLP
IC1 MAX3232CPE

Přizpůsobení hodnot součástek pro S25 (5V komunikace s mob. tel.)
 

Pozice Označení
C1, C2, C3, C4, C5 1mF/25V, miniaturní elektrolytický
R2 100kW
IC1 MAX232 nebo kompatibilní

DOWNLOAD a odkazy


Napsal : Tomáš Dresler
Upravil a doplnil : Jan Řehák
Hodnocení článku: