Schéma zapojení desky - verze pro tisk
Na desce je patice pro procesor z řady 8051, patice pro EEPROM 28C256 a patice pro RAM 62256. Tyto obvody byly zvoleny z důvodu stejného rozmístění pinů. To umožnuje různé kombinace těchto pamětí, můžeme použít EEPROM+RAM, 2 x EEPROM, 2 x RAM, jen EEPROM nebo jenRAM. Takže můžeme desku pužít pro 32KB programu a 32KB dat, 64KB dat s programem umístěním v procesoru atd..
Uspořádání umožňuje zavádět program do paměti RAM a tento spouštět.
- EEPROM je dostupná v adresním prostoru paměti pro program i data od adresy 0000H po adresu 7FFFH.
- RAM je dostupná v adresním prostoru paměti pro program i data od adresy 8000H po adresu 7FFFH.
Pomocí propojek lze navolit zda paměť programu se nachází na čipu či v EEPROM, pokud je v EEPROM lze zablokovat nebo povolit zápis to této paměti. Můžeme také zablokovat EEPROM, případně zrcadlení RAM.
Na kraji desky jsou vyvedeny zbylé porty procesoru a napájení, resetovací signály a krystal. Pomocí propojek (J5,J6) je možno odpojit krystal na desce plošných spojů a použít externí krystal. Pokud pužijeme vnější resetovací obvody můžeme pomocí propojky (J1) odpojit resetovací obvod na desce.
Popis Funkce propojek při jejich nasazení.
J1 - Připojení resetovacího obvodu na desce.
J2 - Reset, připojení tlačítka.
J3 - Povolení zápisu do EEPROM.
J4 - Běh programu z vnější paměti.
J5 - Připojení krystalu na desce.
J6 - Připojení krystalu na desce.
J7 - Povolení U3 EEPROM.
Příklad konfigurace.
U1=80C32
U3=28C256
U4=62256
J1,J4,J5,J6,J7
Systém lze použít pro programy psané v překladačích vyšších programovacích jazyků které vyžadují větší prostor pro data. V případě vybavením vhodným monitorem a při překladu programu od adresy 8000H lze použít pro rychlé ladění programů aniž bychom vyčerpávaly programovací cykly paměti umístěné v procesoru, program je totiž zaváděn od adresy 8000H kde se nalézá RAM.
Sám po vyzkoušení mnoha monitorů používám PAULMON 2, s kterým je nejlepší práce umožňuje dopsat doplňky do monitoru aniž bychom zasahovaly do zdrojáku vlastního monitoru a nepodařilo se mi odhalit žádnou fatální chybu. Po přihrání doplňku umožňuje i krokování v programu.
Desku lze také použít např. pro přípravek pro snadné ladění DEVx51 , popsaný na HW serveru.
K této desce používám i desku portů s 6x8bit I2C, RTC, EEPROM I2C, záložním zdrojem pro RTC, stabilizátorem, RS 232 a RS485 .
V případě zájmu ji také zveřejním..
Návrh desky je proveden ve Formice a jde otevřít i v demoverzi. V Downloadu můžete stáhnout schéma předlohy pro desku ve formátu GIF a i soubory do Formiky. Desku CPU1 Vám vyrobí např firma SEMACH.
- Podklady pro výrobu desky ve Formice a jako obrázky pro tisk - cpu1_podklady.zip
- Softwarové prostředí pro psaní programů a snadné ladění DEVx51