Hlavní výhodou tohoto řešení je velmi malé zkušební napětí, takže polovodičové přechody zůstanou uzavřeny. Rovněž odpory větší než 10 Ohmů nejsou indikovány. K poškození součástek na testované desce nemůže dojít, zkušební napětí je menší než 5mV a zkušební proud do 0,5mA.
V klidovém stavu vzniká na rezistoru R1 úbytek 4,5mV. Ten je přes rezistory R2 a R4 přiveden na vstupy operčního zesilovače, který se chová jako komparátor. Protože napějí na neinvertujícím vstupu je větší než na invertujícím, výstup operačního zesilovače se blíží napájecímu napětí a dioda D1 nesvítí.
Jestliže dojde ke zkratu testovacích hrotů, napětí na odporu R1 je nulové. Správné nastavení trimru R3 nyní způsobí, že napětí na invertujícím vstupu je nyní větší a výstup operačního zesilovače přejde k nule, takže indikační LED se rozsvítí.
Před prvním použitím je třeba nastavit trimr R3. Pri zkratovaných hrotech ho nastavíme tak, aby dioda D1 nesvítila a pak s ním otočíme pomalu zpět, aby se dioda D1 právě rozsvítila.
Poznámky
- Místo svítivé diody je možné použít beeper (bzučák) pro akustickou indikaci.
- Pro hledání zkratů v kabelech je vhodné za operační zesilovač doplnit monostabilní obvod, který prodlužuje dobu indikace.
- Baterii je nutno vypínat.
Konstrukce byla převzata ze stránek firmy PaPouch - www.PaPouch.com