Jste zde

Organické solární články napodobují fotosyntézu

Výsledky výzkumů rakouského vědce tureckého původu Niyaziho Serdara Sariciftciho slibují významný pokrok při hledání způsobu, jak skladovat elektřinu. Jeho plastové polovodiče, které v tekuté formě vypadají jako barevný inkoust, představují základ organických solárních článků, jež mohou způsobit revoluci v energetice.

Sariciftci, který se inspiroval fotosyntézou, tvrdí, že takto získaný fotovoltaický proud lze rozkladem vody a za pomoci katalyzátorů přeměnit v chemickou energii. Elektrolytický vodík se sloučí s oxidem uhličitým a vznikne metan a metanol, tedy konkurenceschopný energetický zdroj.

Profesor Sariciftci, šéf Ústavu organických solárních článků v Linci a člen vedení Ústavu fyzikální chemie na linecké Univerzitě Jana Keplera, se domnívá, že Slunce se stane „ropou budoucnosti“. Fosilní zdroje energie, tedy ropa, zemní plyn a uhlí, které dnes tvoří kolem 80 procent energie spotřebovávané na Zemi, se totiž blíží vyčerpání. Obnovitelné zdroje jako voda, zemské teplo či biomasa mají také omezený potenciál, kdežto naše hvězda nám posílá, jak spočítal německý novinář a ekologický vizionář dr. Franz Alt, „každý den 15tisíckrát více energie, než lidstvo potřebuje.“
 

Prof. Sariciftci, zdroj: nachrichten.at

Snahy o napodobení fotosyntézy ale mohou být stejně složité jako už několik desetiletí trvající úsilí vědců o pozemské zvládnutí termonukleární fúze, která nepřetržitě probíhá na Slunci. Výstavba mezinárodního experimentálního termonukleárního reaktoru ITER o projektovaném výkonu 500 MW v jihofrancouzském Cadarachi začala v roce 2007. Do provozu se má uvádět v roce 2019, náklady se dnes odhadují na 15 miliard eur.
Hodnocení článku: