Jste zde

Rozhlas nakažen televizí z jedniček a nul: s tranzistorem nevystačíte, říká

Rozhlasové vysílání se v současné době potýká s řadou bariér, které způsobují pokles jeho poslechovosti a také výnosů z reklamy. Jednou ze základních podmínek dalšího rozvoje pozemního rozhlasového vysílání se tak stává stále skloňovanější digitalizace.
Mezi největší bariéry rozvoje rozhlasového vysílání v současné době patří nedostatek frekvencí pro nové programy, omezené možnosti rozvoje nových služeb s přidanou hodnotou vedle pouhého přenosu zvuku, kvalitativní limity přenosu audia, omezené možnosti provázat rozhlasové vysílání s Internetem a integrace analogového přenosového systému do dnešních plně digitálních koncových zařízení jako jsou mobilní telefony, tablety, navigace nebo elektronické systémy v automobilech.
 
Rozhlasové vysílání by nemělo usnout na vavřínech, dlážděných výhradně vysokofrekvenčním přenosem audia | ilustrační foto: T. Hrovatic
 

DAB jako digitální šíření rozhlasu, ST jako dominantní chipset

  • Digital Audio Broadcasting – zkratka, o které zřejmě budeme i v našich končinách slýchat stále častěji. Podobně jako v případě televize se postupná digitalizace nevyhla ani rozhlasu a proto není divu, že i zde chce mít STMicroelectronics hlavní slovo. Nakročeno již ostatně má.
Pozemní příjem rozhlasového vysílání je v současné době, podobně jako je tomu u televizního vysílání, dominantním způsobem příjmu pro většinu posluchačů. Mezi jeho hlavní výhody patří vysoké pokrytí, mobilita, nezávislost na datových sítích a příjem bez poplatků. Pro udržení konkurenceschopnosti rozhlasu vůči ostatním platformám však i zde vystupuje jako nezbytný krok právě digitalizace. S přechodem na digitální rozhlasové vysílání, stejně jako při digitalizaci TV vysílání, se totiž posluchačům zpřístupní výrazně větší programová nabídka. Oproti současnému tradičnímu vysílání navíc dojde k propojení s Internetem a dalšími technologiemi.
 
Výhodou, nás Čechů, je také skutečnost, že se v přípravě a postupu digitalizace rozhlasového vysílání můžeme inspirovat a zároveň poučit v řadě zemí. Patří mezi ně například Velká Británie, Nizozemí, Španělsko, Belgie, Dánsko, Francie, Itálie, Norsko, Švýcarsko nebo Německo.
 
„Abychom se však v procesu digitalizace rozhlasového vysílání mohli posunout dále, je nutné stanovit jasnou národní strategii. Zároveň navrhujeme zahájit aktivní dialog o budoucí koncepci digitálního rozhlasového vysílání se všemi zainteresovanými subjekty, zejména s regulačními autoritami. Chtěli bychom také ustanovit národní koordinační DAB fórum a uspořádat národní konferenci o digitálním rozhlasu,“ vysvětluje Pavel Balíček, vedoucí Týmu digitálního vysílání Českého rozhlasu.
 
Mezi další kroky k úspěšnému zahájení digitalizace tak bude patřit
  • stanovení jednotné národní strategie pro rozvoj DAB+,
  • vytvoření společného pracovního týmu včetně zapojení regulátorů,
  • získání kmitočtů pro dlouhodobý testovací provoz,
  • zajištění obsahu a služeb pro dlouhodobý testovací provoz,
  • změny legislativy,
  • jednání s výrobci, dodavateli a prodejci DAB+ přijímačů,
  • příprava a realizace komunikační strategie pro podporu nového vysílacího standardu a služeb s přidanou hodnotou a také
  • zahájení realizace testů s následným přechodem do pravidelného vysílání.
 
Výhody digitalizace pro provozovatele rádií pak spočívají v
  • možnosti celoplošného i regionálního pokrytí pro všechny (bez omezení nedostatkem kmitočtů FM),
  • digitální kvalitě zvuku (bez omezení tvůrce programu, prostorový zvuk),
  • větším počtu programových pozic,
  • nových doplňkových službách jako přidaná hodnota i zdroj nových příjmů a rovněž
  • nižší ceně za šíření programu.
 
Zkrátka ale nepřijde ani posluchač. Mezi jeho bonusy totiž zařadíme
  • velký výběr a snadné ovládání přijímačů – žádné ladění, jen stisk „tlačítka“,
  • výrazně větší výběr stanic – jazz, humor, dechovka, sport atd.,
  • přeshraniční použití přijímačů,
  • integraci a spolupráci s ostatními technologiemi – např. telematika v autě,
  • anonymitu poslechu a v neposlední řadě též skutečnost, že
  • příjem je stále bez poplatků.
 
Konečně pro stát jako takový budou motivační přínosy digitalizace spočívat v efektivnějším využití kmitočtů a snížení uhlíkové stopy z titulu úsporné technologie. Zároveň ještě získá robustní distribuční cestu pro krizové vyrozumívání obyvatelstva.
 
Zdroj: České Radiokomunikace
Hodnocení článku: 

Komentáře

DAB je krok do prázdna a jeho šiřitelé si sami podříznou pomyslnou větev pod sebou. Český rozhlas to bude financovat z peněz poplatníků, ze soukromých rádií jen sebevrah. A vrcholem článku je blábol: žádné ladění, jen stisk „tlačítka“.

Na této technologii vydělají jen výrobci zařízení! Proč? Protože 95% posluchačů nemá a nebude mít zařízení na kterém by poznali rozdíl, jen budou muset zaplatit za nové zařízeni které bude chrchlat zvuk zničený kompresí dynamiky - aby to znělo nahlas. Další zjistí, že si mohou mačkat čudlík jak chtějí, ale na místě kde jim předtím radio šumělo, ale přece jen hrálo si mohou poslechnout digitální ticho, stejně jako teď na televizi. Mám rád nové technologie, ale lži prezentované jako výhody mne dokážou nadzvednout.
Taky by mne zajímalo, jak budou učitelé vysvětlovat něco pomoci "digitálního black boxu" kterému nejspíš nebudou rozumět ani sami: "A tohle je radio - je z Číny, protože u nás v EU už tomu nikdo nerozumí a o tom jak bylo kdysi radio jednoduché se nesmí mluvit, vždyť na to stačily 4součástky! Ale neříkejte to doma, já bych s tím měl problémy před EU školní inspekcí, pamatujete ten průšvih s pitnou vodou z kohoutku."

Autor si neuvědomuje tu skutečnost, že šíření a příjem DAB i normálního rádia je naprosto stejný, jen modulace z amplitudové (DV,SV,KV) a frekvenční (VKV) je digitální DAB. Tedy i tuner rádia bude stejný, jen kompresorovaný signál bude nutné digitálně dešifrovat. Neúspěch je předem daný, šíření DAB signálu s kompresí 64kb/s je naprostá hrůza, jak se ukazuje, nejnižší poslouchatelná komprese je 160kb/s. Prostě vám z rádia bude znít taková pěkně ořezaná MP3, místo celého spektra nf signálů u FM. A přechodné období s nějakými settopboxy jako u digitalizace Tv je nesmysl. Všichni by si museli pořídit nové přijímače, jak stolní, přenosné, autorádia, tak i telefony a jiné přehrávače s FM. Využití pro starý přístroj je popelnice.

Inspirován tragickou kvalitou rozhlasového vysílání "přilípnutého" k DVB-T jal jsem se prostudovat připravované technické specifikace digitálního rozhlasového vysílání. Proto bych zde jako milovník kvalitního rozhlasového poslechu (nejen hudby, ale i pořadů, které hudbu v jakékoli formě obsahují rovněž, např. pohádky, dramatizace, pořady o vědě, dokumenty, atd., jakož i mluveného slova) rád bil a troubil na poplach. Z informací, jež mám k dispozici, rozhlasové posluchače vyznávající a očekávající kvalitu zvuku nic pěkného nejspíše nečeká. A přitom rozhlas je spolu s živými koncerty předpokojem hudebního byznysu, mám-li si vzít na pomoc důvody pro mě odzadu - t.j. ekonomické. M.j. je také zdrojem nového poznání, byť filtrovaného rozhlasovou, festivalovou, či koncertní dramaturgií.

1/ Zvěstované datové toky 128 kbps až 192 kbps, ať již bude kompresní metoda a chybová korekce jakkoli ne/příznivá jsou přeci málo!!! Málo či na hraně by bylo i 256 kbps, zatímco bych očekával pokrok nejen do kapes ČTÚ, majitelů stanic, rady, atd. ale hlavně technický pro mě, posluchače. Kam se z těch všech technicko-ekonomicko-politických úvah a záměrů vytratil občan-posluchač, který to celé platí? Já osobně rozhlas vysílaný na hřbetě 192 kbps datového toku nechci a využívám toto fórum k výzvě o co nejširší reakci.

2/ Zkuste si kdokoli vyhledat na internetu (kde jinde) relevantní informace o DAB (DMB). Nepřipadne Vám zdrojů, jakož i podrobností v nich, málo? A pokud se mýlím, můžete kdo znalý, a tím prospěšnější než já, zde uvést AKTUÁLNÍ a věrohodné odkazy?

3/ Chápu, že jde opět o byznys a politiku, a jen stěží se udržím nenapsat vulgární adjektiva, jak by si přístup k občanovi v mnoha (ve většině) paralel občan - stát zasloužil. Je však správné nenechávat si vše tupě, upracovaně, a ustaraně líbit, a je dobré se pokoušet o vyjadřování postojů a nedopřávat politicko-hospodářskému kutění proti občanovi prostor.

4/ Záměrně vynechávám argumentaci o DVB-T, o níž mám velmi nedobré mínění. Nikoli z hlediska technické kvality, myslím spíše souhrnně, tedy včetně očekávání, k čemu ve výsledku to vše povede. Lze dovodit hlavní účel věci - občane, čiň nám vyvoleným život jednodušším, plať za vše, hlavně za informace a vzdělání, poslouchej co projde filtry, a drž zobák v boji, kdo bude dělat horší práci.

5/ Malý, a lituji že tak soukromý, možná i osamocený, závěr: Vládo, ČTÚ, Český rozhlase, i vy často ubohé, zpovykané a neprofesionální komerční stanice, žádám a prosím Vás, nechte nás co nejdéle poslouchat FM rozhlas, a neničte pod falešným praporem pokroku to, co funguje, přináší radost i poučení, odpočinek i vzrušení, tradici i nové obzory, kvalitu, stabilitu, a důvody k zamyšlení! Takových kvalit nám v dnešní turbulenci také třeba. O tom přeci rozumný a zralý člověk nepochybuje.

Děkuji, že jsem zde mohl vyjádřit svůj, jistě ne absolutní, názor. Tento názor jsem již jednou publikoval, a to na fóru Audioweb.cz. Doufám stále, že pochybná éra digitálního rozhlasu vůbec nenastane, dokud nám nedoručíte skutečnou kvalitu. Máme spíše stále potíže s obsahem, a ne s technikou. Kdo v minulosti chtěl, FM přijem si kvalitním tunerem vyřešil. Občané, prosím Vás, nenechme znovu znehodnotit naše minulé výdaje pochybnými přísliby. To je snad třeba zde otevřeně, pro ovce, pojmenovat, komu především tato "modernizace" za výhradně občanovy peníze prospěje? Vy věříte tomu, že deklarovaná anonymita poslechu (jíž integrace s internetem dává spíše pachuť) se natrvalo naplní? Nejde snad, jako vždy za posledních 15 let, o sebrání naší další fungující svobody? Není snad vše namířeno ke jmenovitému doručování obsahu za peníze, jen co to půjde, resp. až nebude cesty nazpět? A ta nehorázně špatná zvuková kvalita k tomu!!!

Michal Souček, učitel fyziky, HK

Ať mi prosím někdo vysvětlí, proč se DAB/DAB+ vysílá po Evropě v tak bídných parametrech !

56kbps či 64kbps @ MP2 ? To už by hrálo mnohem lépe MIDI rádio :-). To je síla. Ani 128 či 160kbps, které se občas někde vyskytují přece nejsou žádný důvod k radosti. To se poslech teprve přiblíží k FM kvalitě.

Proč se někdo diví, že lidi nechtějí přejít k DAB ? Proč, když DAB poskytuje výrazně horší kvalitu zvuku, i v zahraničí, při špatném pokrytí vysílání a při potřebě zakoupení nových přijímačů signálu (často v domácnosti i mnohanásobnému) ?

Nějak mi prostě nedochází logika věci. .. Takhle se přece DAB nikdy neprosadí, leda by nějaký grázl zaloboval v EU parlamentu. Sám, při tomto přístupu, nemá šanci.