Jste zde

Trend snižování spotřeby elektřiny? V Česku se nekoná

Statistická data Energetického regulačního úřadu a výhledy energetických společností mluví jednoznačně. Přestože stále slýcháme o apelech na šetření elektřiny v domácnostech i zaměstnání, v posledních deseti letech vývoj její spotřeby lehce narůstal nebo kulminoval, než naopak. Čím to? Nechtějí nebo neumí Češi na energiích šetřit?
Zatímco v roce 1991 byla průměrná spotřeba elektrické energie na jednoho obyvatele 4 822 kWh, do roku 2010 se vyšplhala na číslo o 800 kWh vyšší. A stoupající tendence spotřeby stále pokračují. Státní energetická koncepce dokonce předpokládá v následujících letech nárůst spotřeby energie až o 25 %. „Růst spotřeby konkrétně v domácnostech můžeme odůvodnit stále ještě rozšířeným využíváním starších neefektivních spotřebičů. Například celých 90 % domácností má ledničku starší tří let a lidé ji často mění třeba až po patnácti letech,“ vysvětluje analytik energetického portálu Snižujeme.cz Martin Koutný. Vyšší spotřebu způsobuje ale i nárůst využívaných spotřebičů obecně.
 
Většina domácností má ve standardní výbavě myčku, sušičku, několik televizorů a počítačů. Přestože v posledních letech došlo ke zpřísnění energetických pravidel pro budovy, spotřeba pro praktický chod domácností stoupla. Budovy totiž nově musí mít průkaz energetické náročnosti, čímž se sice postupně snižují náklady na otop, ale nikoli na elektrické spotřebiče.
 

 

Chceme šetřit, ale jen někde

 
Přestože se v Česku zatím trend šetření za energie prosazuje spíše pozvolna, do budoucna se očekává výrazné snížení spotřeby v oblasti vytápění budov. Velký podíl na něm mají mít nově stavěné nízkoenergetické domy, u větších objektů pak řízení chytře nastavenými, automatizovanými systémy.
 
„V ostatních oblastech ale očekáváme nárůst spotřeby elektrické energie, a to i přes stálou podporu a tlak na vývoj co nejefektivnějších spotřebičů, protože počet bude na jednotlivé domácnosti narůstat,“ uvádí Barbora Půlpánová ze společnosti ČEZ. „Důležitý a výrazný vliv může mít na celkovou spotřebu elektřiny strmý nárůst počtu elektromobilů, který by mohl nastat nejdříve okolo roku 2020,“ dodává odborník na elektromobilitu Lukáš Kadula z Centra energetického poradenství PRE. Jejich výskyt prozatím v Česku počítáme pouze v desítkách kusů.
 
Češi tedy sice šetří zejména na výdajích za vytápění, ale už se tolik neohlíží na další výdaje za elektřinu, přestože se například o pověstně známých úsporných žárovkách pořád mluví. Také se ještě stále bojí jít za levnější cenou k jinému dodavateli. „Češi jsou v tomto ohledu hodně konzervativní. Místo, aby se ohradili proti neúměrně narůstající ceně dodavatele, nebo jej změnili, nechávají to vyhnít a platí zbytečně více,“ hodnotí situaci Koutný.
 
 
Zdroj: Snižujeme CZ s.r.o.
 
Hodnocení článku: 

Komentáře

Líbí se mi když někdo od stolu určuje co je špatné a co ne, mám lednici starou 8 let tehdy v třídě A. Proč bych ji měnil, když roční úspora bude řádově 300 korun, to by ta nová musela stát 3000 a ne 14000! Navíc i tak by musela vydržet 10 let a to by se zase někomu nelíbilo. Navíc bych ji pro dosažení dané úspory nesměl otevírat více než 5x denně a na led bych musel čekat 3hodiny! Další otázka zní, kolik se spotřebuje energie na výrobu té nové ledničky? Argumenty dotyčného mi připomínají našprtané fráze zelených aktivistů u kterých je míra aktivity nepřímo úměrná schopnosti pochopit daný problém v širších souvislostech a v poslední době přímo úměrná nějakým sponzorským pobídkám výrobcům.

ono je to skoro jedno, protože letos mě oškube ten a příští rok jiný a "Snižujeme CZ s.r.o."  se na tom všem taky napakuje.

Tunely jsou všude, stačí si jen vybrat ....

A že mám 5 let starou ledničku?!?
Co je na tom špatného? Za tu dobu se mi spotřeba zvedna z 0,85kW.h/ den na 0,87kW.h/den (měřeno: 
http://pandatron.cz/elektronika2/puhy_watttest_fig10.jpg).
Za jak dlouho se mi asi nová lednička splatí, když za tři roky podle tohoto článku bude zase stará?
No při úspoře do 50Kč za rok se mi investice po třech letech asi moc nevyplatí...

 

Vidíte, já Vám mohu s klidným svědomím oponovat zcela opačným názorem. Sám jsem doma měřil obdobným zařízením poděděnou lednici s mrazákem, které vypadaly jako nové. Na základě měření jsem je vyměnil. 

V zásadě jde o to, že jako Česi jsme konzervativní a málo kdo z nás myslí na spotřebu. Řekněme si upřímně, že dříve se na toto téma ani moc nemyslelo. Situace se však zlepšuje.

Že se na tom napakujeme? Vydělené prostředky reinvestujeme do smysluplných, i nevydělečných, projektů (viz. např. nově vznikající  nízkytarif.net) Zde uvítáme na email klidně i konstruktivní kritiku. Rádi ji zapracujeme.

My to se snižováním nákladů domácností myslíme vážně ;-)

 

Martin Koutný

Kolega předřečník ve svém příspěvku uvedl čísla. Vy ne pouze vágní informace. Otevřeně přiznávám, že souhlasím s názorem že koupě úspornějšího spotřebiče musí mít smysl, to znamená úspora by ho skutečně měla zaplatit v řádu let nikoliv desetiletí.

Davide, k tomu se nemusíte otevřeně přiznávat. Pokud bychom měli jít do hloubky, tak ani štítky na spotřebičích nejsou směrodatné ve vztahu s naměřenou hodnotou, že.

Proč bychom se nemohli zamyslet, že spotřeba domácností roste? Jedním z  důvodů jsou staré spotřebiče. Taky Vám nepomůže, když zakoupíte nejmodernější lednici A+++ a umístíte ji hned u topení, když ji nebudete pravidelně rozmražovat atd atd. Důvodů vzrůstající spotřeby je mnoho, ale težko je všechny umístíte do krátké zprávy pro média.

Zpráva neměla vyvolat negativní ovace, měla vést spíše k zamyšlení. Pokud vyvolala, upřímě mě to mrzí. To je ale problém obecně, málo kdo dnes myslí pozitivně, když je masírován samými zprávami o masakrech, že. :)

O víkendu jsem byli u známých, kteří si pořídíli novou myčku protože jim strá dosloužila.

Tato nová myčka má (logicky) lepší energetickou třídu a úspora se jaksi nekoná protože místo 70 minut myje a suší 170 minut.

Připomíná mi to situaci s pracími prášky. Staré prášky (s fosfáty) jsou neekologicé tak je zakážeme, jenže bezfosfátové prášky, kromě toho že jsou výrazně drašží, neperou. Tak je potřeba dokupovat další chemikálie (za další peníze) s pomocí kterých se prádlo vypere.

každý statistický údaj by měl být podroben kritice, myslím že růst spotřeby domácnosti za 19let o 16% není nic alarmujícího. Stačí se podívat co vše na elektřinu za tu dobu nově rozšířilo domácnosti například počítače, více televizí, různé strojky do kuchyně a pod. Dalším úhlem pohledu je třeba i větší penetrace v myčkách, která ať v jakékoli třídě přenesla spotřebu energie z otopu/ohřevu vody do elektřiny. A vůbec opatrně bych se oháněl štítky protože ty vyjadřují poměrnou energetickou náročnost spotřebiče u lednic vztaženou mimo jiné k objemu. (tzn vetší lednice byť v lepší třídě nemusí mít nižší spotřebu).

Naprosto souhlasím s názorem že zařízení se má vyměnit ve chvíli kdy doslouží nebo jeho další provoz je nerentabilní a měnit lednici po třech letech je podle mě podstatně větší ekologické peklo než ji dále provozovat i když nemá špičkové parametry.