Jste zde

Do nejchytřejšího jezera světa natečou data. Topit se v nich bude tři roky

Rensselaer Polytechnic Institute, IBM a nezisková organizace FUND for Lake George představily „Jeffersonův projekt pro jezero George“ (The Jefferson Project at Lake George). Cílem plánované tříleté spolupráce je pochopit a dostat pod kontrolu různé komplikované faktory (jako například solení cest, dešťové splachy či invazivní druhy organismů), které ohrožují jeden z nejzachovalejších přírodních ekosystémů na světě.
Partneři očekávají, že špičkové vědecké a technologické centrum, které u jezera George vybudují, bude novým vzorem prediktivní ochrany a nápravy zásadních přírodních systémů jezera George i inspirací pro ostatní oblasti. Název projektu vzdává hold americkému prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, který o jezeře George prohlásil, že „nemá srovnání - je to ta nejkrásnější vodní plocha, jakou jsem kdy viděl“. Vědcům a celé komunitě poskytne projekt v reálném čase obrázek o aktuálním stavu a „zdraví“ jezera. 
 

 
Rizikem jsou především zvyšující se hladina chlorofylu, která ohrožuje průzračnost vody, nebo trojnásobné zvýšení množství soli způsobené hlavně solením silnic. Turistický ruch související s jezerem představuje ekonomickou aktivitu odhadovanou na 450 milionů dolarů v oblasti Warren County a přibližně na miliardu dolarů v celém okolním regionu. Dlouhodobě dobrý stav jezera je tedy zásadní pro turismus v regionu i ve státě New York.
 
 

Senzory, 3D modely i historické okénko

 
Partneři projektu mají v plánu využít kombinace pokročilých nástrojů na analýzu dat, výpočetních technik a datových vizualizací, nových vědeckých a experimentálních metod, 3D počítačového modelování a simulace historických dat. Neméně významnou součástí projektu bude monitorovací a senzorová technologie zaměřená na povětrnostní podmínky. Podobné technologie už IBM využívá na nejrůznějších místech světa, mezi nimiž nechybí Rio de Janeiro, irská zátoka Galway Bay nebo řeka Hudson v New Yorku.
 
 
Očekává se například, že díky novému monitorovacímu systému vědci vytvoří modely proudění. Ty lze poté použít k pochopení toho, jak vodní proudy roznášejí po jezeře dlouhém přes 50 kilometrů živiny a znečišťující látky a jak jejich výskyt koreluje s konkrétními zátěžovými faktory. Tyto modely je možné překrýt historickými nebo aktuálními daty o povětrnostních podmínkách a tak zjistit, jaký vliv má počasí a zvýšení hladiny přítoků na proudění v jezeře.
 
IBM projektu poskytne hardware, software a služby, jež pomohou vytvořit novou a chytřejší vodní laboratoř (Smarter Water laboratory) a vizualizační studio při škole Rensselaer. Tým odborníků z IBM Smarter Water, který bude spolupracovat s vysokou školou Rensselaer a neziskovou organizací FUND for Lake George, pomůže místním specialistům získat v reálném čase obraz současné situace a modelovat budoucí podmínky, chemické vlastnosti vody a stav přírodních systémů.
 
 
Zdroj: IBM
 
Hodnocení článku: