„Abychom mohli trvale zvyšovat kvalitu a spolehlivost našich služeb, jsme nuceni realizovat plánované výluky, při kterých provádíme pravidelnou kontrolu anténních systémů, údržbu energetiky a vysílací technologie.“ Tzv. údržbové přestávky svých vysílačů komentuje provozovatel sice věcně, ale mnohdy též bez náhrady. To by se však mohlo brzy změnit. První testovací lety proběhly úspěšně v polovině srpna na vysílači Svatobor. V září byl zase dron poprvé zkušebně využit při reálné kontrole stavu nejvyšší stavby v ČR - vysílače v Liblicích u Českého Brodu.
Technika dostane zabrat především v zimě | vysílač Kleť, ilustrační foto: ČRa
Unese 15 kilo
- Novinkou, která bude Radiokomunikacím k dispozici teprve od října, je dron s nosností 15 kilogramů. Tento robot dokáže unést i speciální stabilizátor, díky kterému je možné natáčet povrch vysílače v rozlišení 4k. Díky takto kvalitnímu obrazu rozpozná technik ze země i ty nejmenší detaily. Zkušební let s natáčením 4k záznamu se uskuteční poprvé koncem měsíce a v České republice to bude první takové využití dronu.
Všechny dosavadní testovací lety proběhly bez potíží a prokázaly, že tyto drony lze bezpečně použít i při chodu vysílače. Podle Jiřího Karpety z firmy Robodrone, která létající roboty provozuje, bylo jediným zádrhelem rušení přenosu obrazu z kamery dronu do počítače na zemi. To se však dá snadno vyřešit úpravou frekvence. Každopádně, provoz dronu neměl na chod vysílače vůbec žádný vliv.
Tím to však zdaleka nekončí. Podle Kubišty se v rámci výzkumné platformy ČRa Labs pracuje na nové metodě pro zjištění kvality vysílaného signálu a vyvíjí se technologie, s jejíž pomocí by drony mohly např. zkoumat vyzařovací diagramy antény. Není se ostatně čemu divit, vždyť náklady na odměření jednoho vysílače prostřednictvím pilotovaného vrtulníku dosahují až půl milionu korun.
Zdroj: České Radiokomunikace (www.radiokomunikace.cz)