Řešení spojuje předpověď počasí s analytickými nástroji, které předvídají dostupnost větrné a solární energie. Energetickým podnikům tak umožňuje do rozvodné sítě integrovat více energie z obnovitelných zdrojů a snižovat přitom emise uhlíku.
Řešení nazvané „Hybridní prognóza obnovitelné energie“ (Hybrid Renewable Energy Forecasting – HyRef) využívá modelování vývoje počasí, pokročilé zobrazovací technologie a kamery snímající pohyb mraků. Senzory na turbínách mezitím monitorují rychlost, teplotu a směr větru. V kombinaci s analytickou technologií vytváří toto řešení, založené na asimilaci dat, přesnou místní předpověď počasí pro větrné farmy a to až na měsíc dopředu, nebo zobrazuje změny po 15 minutách.
S využitím místní předpovědi může systém HyRef předvídat výkon jednotlivých větrných turbín a odhadnout množství vyrobené energie. Tento výhled podnikům umožní lépe pracovat s proměnlivou povahou zdrojů jako je slunce a vítr a přesněji určovat množství energie, které bude možné směrovat do sítě nebo „uskladňovat“. Zároveň mohou firmy snadněji zapracovat jiné konvenční zdroje, například uhlí nebo zemní plyn.
Systém už využívají v Číně v rámci pětiletého plánu, který by měl pomoci výrazně omezit využívání fosilních paliv. S využitím technologie na předvídání povětrnostních podmínek se v první fázi projektu zvýší integrace obnovitelné energie o 10 % – toto množství by přibližně vystačilo k dodávkám energie pro více než 14 000 domácností.
Zdroj: IBM
Komentáře
Cena
Prima a jak je to s cenou těchto "obnovitelných" zdrojů energie oproti ostatním?
Tak ze napr veterna je uz na
Tak ze napr veterna je uz na mnohych miestach planety najlacnejsi zdroj energie zaroven s najvacsim eroi(energia ziskana/energia vlozena)