Jste zde

Třívrstvé solární panely přemění dvojnásobek energie

Když prozatím neumíme radikálně zvýšit poměr přeměny, proč nepřidat několik dalších vrstev?

Solární panely mají všechny rysy skvělé technologie – jsou (relativně) ekologické, nehlučné, nehrozí u nich, že člověk dostane po hlavě vrtulí či kusem ledu, dají se libovolně škálovat dle typu nasazení (od obřích polí, až po MP3 přehrávač), jsou bez zplodin, přesto vše ale mají jeden zásadní problém: přemění přinejlepším mezi 14-15 % slunečního záření.

Věda dnes přirozeně hledá stále nové a nové cesty, jak tento poměr zlepšit. Doposud se to však dělo vždy pouze zkvalitňováním technologie za pomoci nových látek (přidání některých vzácných prvků zvýší o pár procent efektivitu, nicméně i cenu) a konstrukčních postupů (zrcadla, skládání do ultra-efektních tvarů po vzoru japonského origami).

Společnost RoseStreet Labs se na věc rozhodla jít úplně jinak. Namísto nahrazení technologie stávající, se zamyslela nad tím, jak z té aktuální dostat co nejvíce. A právě v rámci tohoto nápadu došlo i k pokusu o využití více vrstev najednou – namísto jediné tak měly panely vrstvy hned 3, což výrazně zvýšilo jejich efektivitu. Abychom byli konkrétní, magickým číslem pro efektivitu je nyní velmi pěkných 35 %! Trik je zde zejména v tom, že každá část panelu absorbuje jinou část světelného spektra.

Dodejme si pro zajímavost, že idea o co nejdokonalejší přeměně co nejkompletnějšího slunečního pásma nijak nová není, ovšem teorie je věc jedna a praxe úplně jiná – RoseStreet Labs je nicméně první firmou, které se celý proces podařilo dotáhnout v praxi až do konce. Solární technologie by se tak brzy mohla stát v kombinaci s termálními a jinými technologiemi skutečně překvapivě efektivní.