Jste zde

Pozor na napodobeniny FTDI čipů

Originál je pouze jeden, i když s napodobeninou se dá „získat“ i něco dalšího - hodiny pátrání po chybě, včetně nákladů na výměnu.
Kopírování produktů a součástek je pravděpodobně tak staré, jako samotná průmyslová výroba. Logicky vzato, bude snazší naskočit do „rozjetého vlaku“ (zkopírovat osvědčený produkt), než vymýšlet něco nového. Každý, kdo vyvíjí jakékoliv elektronické zařízení, asi potvrdí, že je to náročné a drahé. Podobné to však bude i s vývojem čipů.
 
Známé a široce používané obvody pro USB rozhraní od společnosti FTDI patří mezi nejpoužívanější na trhu. Není proto divu, že se objevily i levnější napodobeniny, vypadající na první pohled stejně jako originál. Přesto, že je např. cena obvodu FT232RL poměrně příznivá, vidina koupě tohoto prvku o něco levněji byla jistě lákavá, i když nakonec draze zaplacená...
 
 
Na přiložené fotografii máme vlevo originál a vpravo pak napodobeninu. Je vidět, že originál má popis vypálen laserem, zatímco padělek jej má natištěn barvou. To by však nebyl zase takový problém... Napodobeniny fungovaly poměrně dobře do doby, dokud FTDI nezakomponovalo do ovladačů kód, který je schopen rozeznat originál od padělku. V případě zjištění napodobeniny přestává USB komunikace fungovat (odesílá pouze nuly).
 
Detailnější analýza napodobeniny ukázala, že se jedná o mikrokontrolér naprogramovaný tak, aby se choval podobně jako FT232RL. Je zřejmé, že i když jsou výrobní náklady originálu i padělku podobné, výrobce napodobeniny má podstatně nižší (nebo žádné) náklady na vývoj, uvedení na trh, propagaci, poplatky za USB VID a certifikaci ovladačů, upgrade ovladačů apod., a může si tak dovolit prodávat levněji.
 
 
V tomto případě je výsledek jasný - výměna nefunkčních padělků z cílových zařízení (od zákazníků) bude výrazně nákladnější, než by bylo použití originálu. A jak mít jistotu originálního dílu? Koupí od autorizovaného distributora, např. společnosti SOS electronic, která je již mnoho let autorizovaným distributorem produktů FTDI s úzkou spoluprací a nadstandardní technickou podporou. V případě zájmu pište na info@soselectronic.cz.
 
 

Download a odkazy:

 
 
Hodnocení článku: 

Komentáře

Pokud článku rozumím dobře (obvodům FTDI se pro jejich zvýšenou cenu vyhýbám, používám totiž raději PL2303 nebo CP210x když potřebuji mít galvanicky oddělené USB), tak je možné klidně použít levnou napodobeninu a pouze jsem nucen použít staré drivery k FTDI. Nevím jaké máte zkušenosti se supportem od FTDI, ale já se bez něho obejdu :-)

Čipům od Prolifiku se vyhýbám už delší dobu. Jsou v levných USB to RS232 kabelech (například Delock). Pokud se zařízení používá stylem: Připojit, stáhnout data, odpojit, tak není problém. Ale zaznamenal jsem vážné problémy se stabilitou ovladačů (ve WinXP) v případě že je zařízení s čipem PLxx, nebo CPxx (ty to dělali častěji) připojeno stále! Po výměně za FTDI problém zmizel. Toť zkušenost z praxe.

Stablita ovladačů v OS starým 13 let bez podpory? :D Tak to mě pobavilo, vážně. S Prolifik nemáme vůbec problém a to přes ně ovládáme kde co 24/7.

No, já jen že FTDI nám to nedělalo. Toť vše.

u Prolific je to úplně to samé, objednal jsem si z číny USB-RS232 převodník s čipem PL2303 a když jsem měl problémy s rozchozením, narazil jsem na spoustu povídání, jak se ovladače pro fake podaří nainstalovat, ale zařízení zůstane ve správci zařízeni s vykřičníkem a statusem "nelze spustit".

nakonec byl u mě naštěstí problém jinde, a to ve win8.1, kde takovéto věci prostě nechodí tak, jak by měly. na winXP, 7 bez problémů.

takže mám důvod, abych se případně obvodům od firmy FTDI vyhnul a použil alternativní zapojení/výrobek. Za takovéto chování (zabudování kurvítka) si tato povedená firma zaslouží, aby co nejdřív zkrachovala, ať už jsou její důvody sebeušlechtilejší...