Stačí pouze vložit baterii a všechno ostatní provede hodinový strojek o rozměrech 64 x 110 x 20 mm (š x v x h) zcela automaticky. Rádiový signál dále zohledňuje též astronomicky podmíněné opravy času (letní a zimní čas), přestupné roky nebo změny data. Životnost alkalického článku 1,5 V typu AA výrobce odhaduje na 18 měsíců.
Příjem je závislý na zeměpisných a stavebních podmínkách. Za normálních okolností lze dlouhovlnný signál, šířený z vysílače v Mainflingenu poblíž Frankfurtu nad Mohanem na kmitočtu 77,5 kHz a odvozený od césiových atomových hodin Fyzikálně-technického institutu v Braunschweigu - odchylka času činí méně než 1 sekundu za 1 milion let -, zachytit bez problému až do vzdálenosti 1 500 km. V bezpečné vzdálenosti od zdrojů rušení trvá celý proces několik minut.
Hodinový strojek DCF s 5 sadami ručiček zakoupíte u společnosti FK technics za 349 Kč bez DPH (prosinec 2012; do 24. 12. navíc platí sleva - tj. 329 Kč bez DPH).
Zdroj: FK technics ( http://www.fkt.cz/ )
Komentáře
Fakta
Uvádíte ...a s odchylkou méně než 1 sekundu za 1 milion let zcela automaticky.
A to šíříte vědomě lež, protože k tomu opravdu přesnému času stanice DCF-77 je strojek radiově připojen pouze po vložení baterie(kdykoliv) na dobu nastavení správného času (cca 7 minut), totéž při resetu strojku a poté vždy v noci nad ránem (nejvhodnější doba pro nerušený příjem na kmitočtu 77,5 KHz) kolem 2 a 3 hodiny, kdy se čas dostaví přesně. To je také z důvodu výdrže baterie, aby vydržela ve strojku ten rok. Takže v čase mezi opětovným připojením (24 hod), běží strojek pouze na vlastní krystal (také i dále,pokud se radiové spojení nepodaří, třeba pro noční bouřku), jako všechny ostatní hodiny a hodinky co jsou bez uvedeného radiového řízení. Bob
Třebaže si myslíme, že vědomé
výhody/nevýhody
Ručičkový strojek má typicky možnost nepřesně nasadit ručičky, takže čas může mít trvalý offset (hodiny z obchoďáků toto často mají, ikdyž obvykle méně, než 1 minutu). Další zkušenost s hodinami tohoto typu (netvrdím, že tohoto konkrétního strojku) je taková, že při téměř vybité baterce přestane fungoval rádiové řízení, ale hodiny jsou dál a začnou se pochopitelně rozcházet. Docházející baterie není nijak indikována (není jak) a problém se pozná, až si uživatel všimne nápadně nesprávného času. Tím nechci tuto techniku nijak hanět, hodiny, které jsou samy přesným časem jsou výborná věc a doma už bych ani jiné nechtěl.
Strojek DCF
Poraďte prosím jak nastavit ručičky, aby strojek nastavil přesný čas. Mně se strojek sice nastaví ale ukazuje jiný čas. Děkuji
zkušenost z rádiovým "mechanickým" strojkem
správnost nasazení řuček:
od výrobce je strojek zajištěn zastrčenou jehlou skrz strojek. Pokud se z jehlou nemanipuluje, nasadí se všechny ručky na 12hodinu, poté se vytáhne jehla a vloží baterie. Poté strojek přetočí ručky přes celý číselník na 12:00:00, takže se dá zkontrolovat správnost nasazení ruček. dvanáctá hodina je u většiny strojků výchozí poloha (reset) a pak už jen elektronika počítá pulsy do motorku případně do obou motorků (pokud je vteřinovka extra). Moje hodiny běží "zavěšeny na normál" stabilně, nepozoruji pravidelný výkyv v přesnosti. Digitální se seřizují tuším že 2X denně, či každou hodinu (dle typu). Problém je při vybité baterii, kdy podle mě vysadí jako první optická závora pro detekci výchozí polohy a ručky se točí jak blbý klidně hodinu..
Řízení ručičkových hodin.
Pokud jsou rádiem řízené digitální hodiny, dovedu pochopit, že ta čísílka se nastaví podle rádiového signálu. Ale jak se to dělá u analogových hodin? To je v tom strojku nějaký snímač polohy ručiček a při nesouhlasu ukazovaného času se ty ručičky samy nastaví - třeba přes tři hodiny, nebo ty ručičky musí nastavit uživatel víceméně přesně a hodiny přijímají jen (řekněme) minutové impulsy že se mají posunout o minutu dopředu?
Pozice ručiček jsou spolu
Pozice ručiček jsou spolu svázány ozubeným převodem. V jednom místě je čidlo pozice. U mých hodin je obyčejné mechanické (rohatka s pružným kontaktem) a indikuje jednu konkrétní pozici všech ručiček (u mě to je někde kolem 2:00 AM). Protože si ručičky můžete nasadit libovolně, můžete mít nastaven libovolný čas (třeba jiné časové pásmo). To čidlo není přímo na ručičku ale je na hřídeli. Takže pokud jednou nasadíte ručičky správně, můžete klidně na libovolnou dobu vyndat baterku a po jejím vložení se hodiny zase automaticky nastaví na přesný čas.