Nejspíše asi proto, že jedním z prvních výrobců byla americká firma Micro Switch. Jelikož byla popularita a rozšířenost těchto výrobků vysoká, nakonec tento název zobecněl a používá se k označení těchto výrobků od všech výrobců.
Firmu Micro Switch odkoupil v roce 1950 Honeywell. Mezi léty 2003 až 2009 měl Honeywell zaregistrovanou značku Micro Switch jako obchodní značku. V této době používali ostatní výrobci výraz Snap-Action Switch nebo i Basic Switch. Mnozí výrobci už i dávno předtím a mnozí dodnes. V češtině jiný výraz než mikrospínač asi nemáme. Používá se ještě výraz "koncový spínač", ale jeho přesnou obdobou je "Limit Switch”.
Otázkou ale stále zůstává, proč se zakladatel firmy, pan Schulte, rozhodl pojmenovat svoji firmu Micro Switch? Protože spínaly mikroampéry? To asi ne, vždyť v roce 1937 mikroampéry ještě ani neexistovaly. Protože měly minaturní rozměry? Pravděpodobně ano, na tu dobu mohly být považovány za maličké.
Co to vlastně ten mikrospínač je?
Je to elektrický spínač (patentovaný již v roce 1932), na jehož aktuátor působí relativně malá síla. K sepnutí dojde vždy v relativně přesně stanovené poloze (relativně vůči jiným druhům spínačů), velmi rychle bez ohledu na rychlost působení na aktuátor. Vyznačují se dlouhou životností - v rozmezí 1 až 10 milionů cyklů. Životnost vyplývá z principu sepnutí.
Typické pro mikrospínač je, že jej "neobsluhuje" operátor (člověk), ale některá pohyblivá část zařízení. Běžné úlohy pro mikrospínač jsou např. detekce (přítomnost pohyblivé části zařízení, přítomnost výrobku nebo polotovaru na určitém místě), dále koncový spínač (výrobek na pásu, hlava lisu apod. dosáhne na své dráze požadovaný bod) nebo třeba i dveře na ledničce, které zapínají světlo.
Které máme nejraději?
My máme nejraději ty od Marquardtu. Proč? Neboť to je tentýž Marquardt, který vyrábí elektronické klíče pro auta Mercedes, Volkswagen a další prémiové značky. Tentýž Marquardt, který vyrábí spouště pro modré vrtačky značky Bosch. Tak proto.
Marquardt nám nabízí slušnou řadu mikrospínačů. Ty běžné ve třech velikostech - miniaturní (série 1005 a 1080, šířka kolem 28mm), subminiaturní (např. série 1050, šířka kolem 20mm) a ultra subminiaturní (např. série 1055, šířka 13mm).
Dále si vybíráme podle vývodů a podle tvaru aktuátoru:
Vývody:
- Rovné piny do DPS
- Ohnuté piny do DPS (pro montáž naležato)
- Pájecí očka
- Fastony
- Káblíkové vývody
Aktuátor:
- Jednoduchý knoflík
- Rovná páčka
- Páčka s kolečkem
- Vytvarovaná páčka
- Pružící páčka
Na co je třeba dát si pozor?
V první řadě asi na velikost a typ zátěže. Mějte na paměti, že při spínání cívky relé je třeba počítat s tím, že náběhový proud může mít hodnotu až 5 násobku nominálního proudu, motor až 10 násobek, obyčejná žárovka až 15 násobek a solenoid až 20 násobek nominálního proudu. Naopak, pro spínání signálů je potřebný mikrospínač určen pro malé proudy, nejlépe s pozlacenými kontakty, abychom zajistili spolehlivost kontaktů.
Do prašného a vlhkého prostředí volíme mikrospínače s vyšším stupněm krytí (až po IP67)
Přestože zapojení ochranného obvodu může zpomalit odezvu zátěže, doporučujeme jej při induktivní zátěži používat. Prodloužíte tím životnost kontaktů, omezíte šumy a zabráníte určitým chemickým procesům, které by mohly vést až k poruchovým stavům.
Nejčastěji jde o RC člen. Při napájení na úrovni 24 až 48V zapojíme paralelně k zátěži, při napětí 100 až 200V paralelně ke kontaktům (v tomto případě musí být při spínání AC napětí impedance zátěže menší než impedance RC členu).
Stejným způsobem je možné použít varistor. Další možností je dioda, zapojená paralelně k zátěži (dioda musí snést závěrné napětí rovné 10 násobku napájecího napětí obvodu a proudově musí být dimenzována na proud zátěže).
Zpoždění v tomto zapojení můžeme zmenšit zapojením Zenerovy diody do série s diodou (anodou k sobě). Zenerovo napětí má být 1,2 násobkem napájecího napětí.
Dbejte, aby objekty působící na aktuátor nebyly "hranaté", tedy aby nepůsobily šokově. Pokud je to možné, ať mají tvar, který zajistí plynulé působení na aktuátor a samozřejmě, aby přicházely ze správného směru.
V neposlední řadě je důležité zajistit, aby objekt působící na aktuátor nešel až na "doraz", ale aby přestal působit silou na aktuátor těsně před dosažením tzv. Total travel position. Odměnou Vám bude prodloužení životnosti a spolehlivá funkce.
Také si dejte pozor, abyste neutáhli uchycovací šrouby příliš silně. Zdeformovaný mikrospínač nemůže dobře spínat. Při pájení vodičů na pájecí očka držte mikrospínač tak, aby do něj nenateklo tavidlo.
Na závěr řekneme jen - zkoušejte. I špatná volba Vás posune vpřed, jen to stojí peníze a čas. Možná jsme Vám těmito doporučeními pomohli nějaké peníze a čas ušetřit.
Podívejte se na naši nabídku mikrospínačů Marquardt, doplnili jsme tam nové typy s různými typy aktuátorů.
Pokud potřebujete další informace k mikrospínačům nebo máte zájem i o jiné produkty MARQUARDT, neváhejte nás kontaktovat na adrese info@soselectronic.cz
Download a odkazy:
- Domovská stránka společnosti SOS electronic: http://www.soselectronic.cz/
- Proč se mikrospínač jmenuje mikrospínač ...
- SOS electronic na stránkách hw.cz
- Domovská stránka společnosti MARQUARDT: https://www.marquardt.com/en.html