Jste zde

Neutrik konektory 1: Inovativní řešení pro přenos napájení a dat pomocí XLR konektorů

Praktická zkušenost vývojáře: Věděli jste, že Neutrik konektory, známé ze světa zvuku, mohou být skvělým řešením pro přenos dat a signálů i v průmyslových aplikacích? Ano, je to možné! S jejich vynikající kvalitou, odolností a inovativním příslušenstvím získáte funkční a efektivní propojení pro vaše zařízení.

V článku se dozvíte, jak vybrat vhodné datové konektory a vyřešit problém propojení jednotlivých elementů zařízení tak, aby byly splněny nejen funkční, ale také designové požadavky zařízení. Dvě možnosti uceleného řešení s XLR konektory Neutrik připravil a z vlastní praxe osobně doporučuje František Ďuríšek, produktový specialista SOS electronic.

Hlavní výhody XLR konektorů Neutrik:

  • spolehlivá robustní konstrukce, životnost více než 1000 připojení
  • přenos napájení až 50 V/10 A a dat diferenciální linkou jedním konektorem
  • bohaté příslušenství – různé druhy barevného rozlišení na straně kabelu i krabičky, ale i rámečky a krytky
  • možnost výběru konektoru s krytím IP65

Jak vyřešit propojení dvou zařízení, aby byly splněny funkční aj designové požadavky aplikace?

Určitě mi dáte za pravdu, že při návrhu zařízení je jedním z klíčových bodů právě nalezení vhodného řešení propojení vnitřního světa v krabičce s vnějším světem.  
Jako vývojář jsem měl často těžkou hlavu při hledání optimálního řešení pro projekty, na kterých jsem pracoval. Stávalo se mi, že v obrovském množství konektorů jsem nenacházel to správné řešení, které by bylo přesně podle mé představy.  
Během mnoha let praxe se mi překvapivě osvědčilo řešení s XLR konektory od firmy Neutrik. Tento výrobce je znám hlavně v audiotechnice, ale díky mnoha výhodám jeho produktů, jakož i bohatému a praktickému příslušenství, najdou konektory Neutrik uplatnění i v osvětlovací technice a různých odvětvích průmyslu.

Příklad využití XLR konektorů Neutrik k propojení zařízení v praxi

Pro zjednodušení přiblížím možnosti využití XLR konektorů Neutrik na jednoduchém a v praxi běžném příkladu.
V následující aplikaci chci tedy zároveň přenést napájení a data jedním konektorem, ideálně s dlouhou životností kvůli požadavkům zařízení. Pro tento případ je přímo ideální čtyřpinový XLR konektor Neutrik. Dva piny použiji jako napájení, tělo konektoru jako stínění a zbývající dva piny pro přenos dat. Pokud použiji kroucenou dvojlinku, můžu komunikovat přes CAN nebo sběrnici RS485, nebo bez kroucené dvojlinky komunikuji duplexně přes RS232.
Kromě funkční stránky však potřebuji najít ucelené řešení i s ohledem na jednoduchou a praktickou obsluhu či následný servis a také nesmím zapomenout na celkový vzhled propojení v zařízení.

Řešení č. 1: Konektor do 10 A a 50 V

Když tedy potřebuji přenést proud až do 10 A při napětí do 50 V, mohu zvolit konektor NC4MD-LX. K němu si vyberu gumový rámeček SCDP-0, který i těsní. Součástí tohoto rámečku jsou také distanční kroužky, které zabrání jeho deformování při utahování šroubů. Jelikož má tento konektor pájecí kontakty na kabel, na jejich zakrytí použiji kryt SCDR.

Jako vhodný protikus na kabel použiji konektor NC4FXX. Na praktické označení se zde přímo ptá rozlišovací kroužek XXCR, pod který mohu dokonce vložit vlastní nápis.
V případě, že chci k zařízení použít více konektorů, mohu je pro snazší identifikaci odlišit barevným rozlišovacím kroužkem, například XXR-2 v červené nebo XXR-6 v modré barvě, případně s některou z dalších osmi barev.

Výsledné propojení pak vypadá následovně. Splňuje nejen všechny funkční požadavky zařízení, ale zároveň je také vzhledově opravdu atraktivní. Tím, že jsem do propojení použil konektory i praktické příslušenství od jednoho výrobce, získám nejen ucelené řešení, ale ušetřím také spoustu času a peněz během dalšího vývoje.

Řešení č. 2: Konektor zapájený na DPS a proud do 6 A

Pokud bude konektor zapájen přímo do plošného spoje a současně mi v zařízení stačí proud do 6 A, vhodným řešením může být Neutrik konektor NC4MAH. V tomto případě mohu buď jako designový prvek, nebo jako barevné rozlišení více konektorů použít. Například červený rozlišovací kroužek pro zástrčky ACRM-2 nebo modrou variantu ACRM-6, či některou z dalších barev. Podle potřeby a zvoleného řešení však jistě využiji i upevňovací šrouby A-SCREW-1-8, které mají speciální závit a dodatečně se pak velmi obtížně hledají.

Doplňkové příslušenství pro ochranu proti prachu nebo vodě

Pokud ke konektoru příležitostně připojuji kabel, například jako diagnostický konektor, používám protiprachové nebo dokonce vodotěsné krytky. Výrobce je vyrábí v různém provedení a s různým stupněm ochrany, jako jsou SCD-W, SCDM, SCCD-W.

Pokud konektory v zařízení vyžadují i zvýšenou ochranu IP65, osvědčil se mi konektor typu NC5MDX-TOP (True outdoor protection). Takové konektory vyrábí společnost Neutrik ve tří a pětipinovém provedení.

Výsledné propojení v případě konektoru zapájeného do plošného spoje pak vypadá následovně:

Výběr vhodného propojovacího kabelu

Další důležitou součástí jakéhokoli řešení je najít vhodný propojovací kabel, což může být ještě obtížnější, než najít vhodný konektor.
Pro moji aplikaci potřebuji kombinovaný kabel sestavený z kroucené dvojlinky s malým průřezem s charakteristickou impedancí 120 Ohm pro přenos dat, pro přenos energie zase dvojlinku s větším průřezem mědi. Výhodou je, pokud je celý kabel stíněný.

Vhodným řešením by mohl být například čtyřžilový kombinovaný kabel 3082A T5U500 od firmy Belden nebo kabel typu 0030937 od firmy LAPP. Na menší proudy můžu případně využít čtyřžilový kabel LIYCY 2x2x0,34 mm2 se dvěma kroucenými dvojlinkami, který je rovněž od firmy LAPP.

Sortiment značky Neutrik – spojení funkčnosti a atraktivního designu

Jak jsem uvedl na začátku tohoto článku, spolehlivý konektor hraje v zařízení klíčovou roli. Pro napájení a přenos dat v průmyslu umí spolehlivě posloužit XLR konektory Neutrik, jelikož mají oproti jiným značkám řadu výhod. Zmíním pouze robustní konstrukci a životnost více než 1000 připojení. Navíc v sortimentu Neutrik naleznete ucelené řešení pro propojení přístrojů i v průmyslovém prostředí.

S konektory a bohatým příslušenstvím od jednoho výrobce tak získáte nejen plně funkční a atraktivní propojení pro vaše zařízení, ale šetříte hlavně čas a finance při vývoji.

Na naší webové stránce máme k dispozici široký sortiment produktů značky Neutrik.

Na závěr přinášíme seznam součástek, které jsme použili ke zhotovení našeho demo zapojení s konektory Neutrik:

Máte zájem o více informací k produktům Neutrik nebo o technické poradenství při výběru produktu? Případně máte jiný dotaz či požadavek? Prosím, vyplňte následující formulář, rádi vám pomůžeme.

Nechcete přijít o žádné technické novinky? Sledujte SOS electronic na sociálních sítích Facebook, LinkedIn, YouTube, Twitter, Instagram.

 

Hodnocení článku: 

Kontaktujte svého distributora

* Hvězdičkou (*) označené údaje jsou povinné.

CAPTCHA
Toto je ochrana před spamem.