Společnost Linear Technology představuje integrovaný obvod
- LTC2379-18,
- 18-Bit, 1.6Msps, Low Power SAR ADC with 101dB SNR.
Jedná se o sériový, 18bitový A/D převodník (Analog to Digital Converter, ADC) typu SAR s 1,6 Msps, dosahující bezkonkurenčních 101 dB SNR a -118 dB THD, přičemž zároveň podporuje plně rozdílový vstupní rozsah ±5 V. Takové průlomové výsledky jen utvrzují pozici Linearu coby předního hráče ve světě vysoce výkonných A/D prvků. LTC2379-18 nabídne max. INL ±2 LSB (No Missing Codes), resp. zaručené specifikace v rámci teplotního rozsahu od -40 °C až do +125 °C. Při napájení ze zdroje 2,5 V pak LTC2379-18 ve svém malém pouzdru typu DFN (3 mm x 4 mm) či 16vývodovém MSOP spotřebuje pouze 18 mW. Vysoké SNR, blesková prostupnost a také malá výkonová ztráta činí z převodníků ideální řešení pro špičkové aplikace v medicíně, průmyslu či oblasti automobilů.
Rovněž se na tomto místě sluší zmínit pinově i softwarově kompatibilní doplněk obvodu LTC2379-18, tj. 16bitový, 2 Msps LTC2380-16. LTC2380-16 se může pochlubit působivými 96 dB SNR nebo max. INL ±0,5 LSB. Struktury LTC2379-18 a LTC2380-16 přitom řadíme k prvním v rodině špičkových, 18 / 16bitových A/D převodníků typu SAR s rychlostmi v rozmezí od 250 ksps až do 2 Msps.
Součástky dále využívají revolučního rysu, označeného jako
- Digital Gain Compression (DGC),
díky kterému vylučují potřebu záporného napájení budiče ADC, čímž následně docela dramaticky snižují spotřebu celého signálového řetězce. Konečně v režimu shutdown zmenšujeme ztráty během nečinnosti na 1,25 µW. Poctivá činnost bez zpoždění podporuje přesná měření ve stylu one – shot a to i po sáhodlouhých periodách zahálky (není vyžadována žádná minimální vzorkovací rychlost). Explicitní piny Busy a Chain spolu s uživatelsky přívětivým rozhraním SPI podporují I/O napětí od 1,8 V až do 5 V, zjednodušují časování v digitální oblasti a ještě minimalizují nezbytný počet vnějších součástek.
Základní vlastnosti LTC2379-18 (zatím jen předběžně):
- 1,6 Msps
- ±2 LSB INL (max.)
- 18 bitů (No Missing Codes)
- Malá spotřeba 18 mW při 1,6 Msps, 18 μW pro 1,6 ksps
- 101 dB SNR (typ.) pro fin = 2 kHz
- Digital Gain Compression (DGC)
- Provoz až do +125 °C
- Napájení 2,5 V
- Plně rozdílový vstupní rozsah ±Vref
- Vstupní rozsah Vref 2,5 V až 5,1 V
- Bez zpoždění (Pipeline, Cycle)
- I/O napětí 1,8 V až 5 V
- Sériové I/O, kompatibilní s SPI, režim Daisy-Chain
- Interní takt
- 16vývodové pouzdro typu MSOP nebo DFN o rozměrech 4 mm × 3 mm
Dostupnost a cena:
Za převodníky LTC2379-18 a LTC2380-16 zaplatíme $29.95 (LTC2379-18), resp. $24.50 (LTC2380-16) – platí pro odběr 1 000 ks. K dosažení co nejlepších výsledků Linear doporučuje využití dalších podpůrných struktur, např. LT6350 (budič ADC) nebo LTC6655 (precizní reference).
Více o problematice napěťových referencí viz série šesti článků Úvod do světa napěťové reference.
Download a odkazy:
- Domovská stránka Linear Technology: http://www.linear.com/
- Distributor pro ČR
Komentáře
Vstupny napatovy rozsah???
Na uvod mi dovolte vyjadrit rozhorcenie nad tym, ze reklamne dristy nam prenikaju uz aj do rydzo technickej oblasti ako su elektricke parametre suciastok. Nastastie este existuje u vyrobcov urcita moralna zabrana a aspon originalne datasheety su usetrene tychto vylevov.
Takze citujem z datasheetu (strana 2 hore - "Absolute maximum ratings"):
Analog Input Voltage: IN+, IN– ... (GND –0.3V) to (REF + 0.3V)
Takze plny vstupny rozsah +/- 5V pri jedinom napajacom napati sa nekona. Je to len marketingovy blabol ako interpretovat standardnu situaciu, ze pri diferencialnom vstupe moze byt ROZDIELOVE VSTUPNE NAPATIE kladne aj zaporne - podla toho na ktorom z dvojice vstupov je vyssi potencial. A druhy obrazok zhora vo Vasom clanku ukazuje aj to, ze vstup nieje ani Rail-to-Rail...
Takisto mi unika prakticky vyznam pouzit prevodnik s rychlostou 1,6Msps na citujem: "přesná měření ve stylu one – shot a to i po sáhodlouhých periodách zahálky (není vyžadována žádná minimální vzorkovací rychlost)." Na to existuje hromada vhodnejsich obvodov (pomalsich a energeticky uspornejsich).
A na zaver Vas chcem poziadat o jednu malickost: Ak nabuduce budete preberat reklamne clanky od vyrobcov (a vy budete, nerobim si ziadne iluzie ze nie...) tak skuste vynechat vsetky tie reklamne blaboly. Usetrite si hromadu prace a Vase clanky tym len ziskaju na zaujimavosti.
Vstupní napěťový rozsah
Děkujeme za Váš příspěvek! Dovolte mi na něj, prosím, reagovat: Také jsem znepokojen, jakými způsoby se dá obecně manipulovat s technickými údaji a nemluvím teď konkrétně o žádném výrobci. Proto tedy plně chápu Vaše rozhořčení! Jak se však zdá, a Vy jste si toho zcela nepochybně také musel všimnout, společnost LT toto (možná zavádějící označení) běžně užívá i v technické dokumentaci. Pokud se podíváme např. na obr. 5a příslušného datasheetu, uvidíme zde tento popisek: LT6350 Converting a 0V-5V Single-Ended Signal to a ±5V Differential Input Signal. Stále se přitom ale jedná jen o rozkmit mezi 0 V a 5 V. Stejně tak pod obr. 6a čteme: LT6350 Converting a ±10V Single-Ended Signal to a ±5V Differential Input Signal. Máme tu přitom jeden poctivý průběh od -10 V až do 10 V a náš problematický od 0 V až do 5 V. Výrobce vše odlišuje slůvkem rozdílový a názorným nákresem. Myslíte, že mu to můžeme odpustit? Ani Rail to Rail nás nemusí trápit díky funkci DGC, takže stačí kmitat pouze mezi 10 a 90 procenty (Vref lze uvažovat i tak až do 5,1 V). A k tomu one shotu, jako podpůrná možnost, proč ne, síla tohoto ADc je přece někde úplně, ale úplně jinde! Každopádně Vás chci i tak ujistit, že s tiskovými zprávami pracujeme s rozvahou a v úzké návaznosti na dostupnou dokumentaci, která v tomto případě navíc není ani konečná.
Pokud budete mít s převodníkem nějaké praktické zkušenosti, určitě se o ně s námi podělte, budeme velmi rádi!