Jste zde

One Meter of Pi ukázal jak pěstovat v malém

Vytvořit high-tech udržitelnou farmu na jednom čtverečním metru s použitím Raspberry Pi, to byla jedna z výzev komunity Element14. Výsledky ukazují, že i minimalizovaná technika má velký potenciál.

Komunita element14.com,  oznámila vítěze designérské výzvy One Meter of Pi. Členové byli vyzváni, aby vytvořili high-tech udržitelnou farmu na jednom čtverečním metru.  Nabízené sety vycházely z Raspberry Pi, výchozí sada obsahovala jednodeskový počítač Raspberry Pi 4 2 GB spolu s několika doplňky Pi, včetně Pimoroni PIM487 Automation Hat, PIM486 Enviro Hat a Pico HAT Hacker PC.

Po více než 20 týdnech návrhů, výzkumu, prototypování, programování a testování, kdy bylo vytvořeno 94 blogových příspěvků a 46 videí, získal hlavní cenu Bruno Santos z Portugalska, který integroval Twitter, časosběrná videa a kameru Raspberry Pi a vytvořil efektivní hydroponickou zahradu, která byla jedním z nejúspěšnějších uspořádání, jaké výzva přinesla.

Milos Rasic ze Srbska, který obsadil druhou příčku, vytvořil působivý multidisciplinární projekt obsahující robotické rameno Nanny s 3D tištěnými částmi s úmyslem pěstovat rostliny v uzavřeném prostoru, vyměnitelné nástroje a robota na zalévání rostlin. To vše elegantně ovládané pomocí grafického uživatelského rozhraní a využívající Raspberry Pi.

Mezi další účastníky výzvy v oblasti designu, kteří dosáhli působivých výsledků, patří:

  • Ambrogio Galbusera z Itálie, který vytvořil samostatnou místnost s rostlinami na všech površích, které byly vybaveny vysokotlakým postřikovacím systémem.
  • Jakub Duchniewicz z Polska, který vytvořil řešení pro pěstování rostlin pod postelí, postavené tak, aby využilo výhody zbytečného prostoru a zahrnovalo základní monitorování prostředí.
  • Ian Stephenson, z Velké Británie vytvořil novou metodu zavlažování, která stlačila a rozprášila vodní zdroj na dně nádoby a rovnoměrně distribuovala vodu napříč několika úrovněmi pěstitelského prostoru.
  • Ujjval Rathod z Německa použil MQTT a ESP8266 k výrobě bezdrátových senzorů a pěstitelskou skříň s ovládanými pěstitelskými RGB světly.

Vedle samotných řešení stojí za přečtení i blogy autorů, které jsou zveřejněny na stránce výzvy element14.com/1-meter-of-pi-winners

Nejnovější e-kniha komunity Element14, která se zaměřuje na městské a vnitřní zemědělství a obsahuje některé z vítězných návrhů z této výzvy, lze stáhnout také z element14.com/ebooks.

 

Desky Raspberry Pi a příslušenství používané během výzvy One meter of Pi lze zakoupit od Farnellu.

 

Hodnocení článku: