Při výběru displeje je důležité zvážit teploty, při jakých bude displej pracovat a navíc počítat s rezervou pro mimořádně teplotní poměry, které se mohou v prostředí dané aplikace vyskytnout. Dnešní standardní TFT displeje mají obvykle rozsah pracovních teplot -20 až +70°C. Jen zřídka se vyskytují TFT displeje s užším rozsahem pracovních teplot, např. 0.. +70°C nebo 0.. +50°C. Naštěstí však na trhu najdeme i TFT LCD typy s extra širokým teplotním rozsahem -30 až +80(85)°C.
Kdy je vhodné použít displej s extra širokým rozsahem pracovních teplot?
Pokud bude aplikace pracovat v exteriéru, pak nás zajímá i spodní rozsah teplot. Minus 20°C se v evropských podmínkách vyskytuje téměř každou zimu, sice jen několik dní, ale raději s tím počítejme. Teploty kolem -30°C se pak vyskytují ještě vzácněji, ovšem jsou roky, kdy se tak nízké teploty vyskytují i u nás.
Pokud máte zařízení, které musí být schopné pracovat i při velmi nízkých teplotách, pak je displej s rozsahem teplot -30 až +85°C jasnou volbou.
Jsou však i případy, kdy v aplikaci nevadí krátkodobě snížená až minimální čitelnost displeje pracujícího mimo povolený teplotní rozsah. Háček je ovšem v tom, že za těchto okolností se může displej nevratně poškodit. Rozsah skladovacích teplot je častokrát totožný s rozsahem pracovních teplot a tak výrobce nedovoluje ani "skladovat" resp. vystavovat displej nižším teplotám, byť ve vypnutém stavu. Proto je nezbytné dobře zvážit teploty, při jakých bude zařízení pracovat.
Jaký vliv má vysoká teplota?
Zde je situace podobná. LCD displeje při velmi vysokých teplotách obvykle ztrácejí kontrast, to ale samozřejmě záleží na konkrétním displeji resp. technologii. Vysoké teploty kladou vyšší nároky i na samotné materiály, ze kterých se LCD panel skládá.
Teploty kolem 50-70°C jsou například běžné pro uzavřené nevětrané kabiny motorových vozidel odstavených v létě na přímém slunci. Podobně jsou vystaveny značným teplotním šokům displeje za krycím sklem v exteriéru, na které může přímo svítit slunce, byť jen krátkou dobu.
Displeje s rozšířeným teplotním rozsahem jsou i zde jistější volbou. Samozřejmě i samotný displej a zejména jeho podsvícení jsou zdrojem tepla, proto je třeba zohlednit výslednou pracovní teplotu displeje, nejen teplotu okolí.
Jak se liší displeje s rozšířeným teplotním rozsahem od standardních?
Přesné detaily jsou součástí know-how každého výrobce displejů, můžeme ale konstatovat, že rozdíl je v technologii a také v kapalině tekutých krystalů. Obvykle když pracujeme s nějakým výrobkem při vysokých teplotách na horní hranici povoleného rozsahu, má to negativní vliv na jeho životnost. Podobně je to i u displejů. Proto pokud víte, že váš displej může být vystaven teplotám kolem jeho maximální povolené hodnoty, je jistější použít displej s vyšší maximální povolenou teplotou.
Pod značkou Winstar najdete momentálně 16 typů TFT displejů velikostí 3,5“ až 12,1“ pro teploty -30...+80 (85)°C včetně verzí s vysokou svítivostí 600-1000 cd/m2. A stále přibývají nové typy. Velkým plusem je, že tyto displeje mají ještě širší rozsah skladovacích teplot a to -40 až +80(90)°C.
Následující tabulka vám pomůže rychle se zorientovat v aktuální nabídce TFT displejů.
Pokud vás displeje WINSTAR s širokým rozsahem teplot zaujaly, pošlete nám váš požadavek na adresu info@soselectronic.cz a my vám obratem prověříme jejich cenu a dostupnost.
Download a odkazy:
- Domovská stránka společnosti SOS electronic: http://www.soselectronic.cz/
- Ověřte si hranice možností vašeho displeje
- Domovská stránka společnosti WINSTAR: https://www.soselectronic.cz/winstar