Jste zde

Řady mikrokontrolérů PIC a AVR rozšíří přes 60 nových čipů

Nové 8-bitové kontroléry Microchipu nabídnou vyšší výkon, lepší připojení vstupů a výstupů a přitom budou držet dosavadní linii pinové kompatibility a stejného vývojového prostředí.

Microchip si je vědom své velmi dobré pozice mezi výrobci v kategorii malých MCU pro embedded zařízení a zároveň ví, že potřeby trhu se posouvají jak požadavky na výkon, tak nároky sběru dat a ovládání periferií.V nové řadě tak budou například konfigurovatelné čipy, které se funkcionalitou mohou přiblížit k zákaznickým obvodům ASIC. Příkladem může být rodina softwarově řízených operačních zesilovačů PIC16F171.
Jejich výhodou bude zařazení výpočetního prvku do A/D převodníku. Vznikne tak Analog-to-Digital Converter with Computation (ADCC), který v řadě případů nebude potřebovat nadřazený MCU pro zpracování dat.

Další novinka se týká napěťových úrovní vstupů a výstupů. Vývojáři se tradičně potýkají s tím, že převodníky i kontroléry pracují s jednou napěťovou úrovní, například 5V a senzory s jinou (3,3 nebo 1,8V). Tento problém narůstá spolu s oblibou bateriově napájených zařízení, kde se může sejít řada napěťových úrovní podle toho, jaká baterie je pro senzor technicky i cenově únosná. Obvyklé řešení obsahuje převodník signálu do vyšší napěťové úrovně a s ním spojený prostor na desce, výrobní náklady a také zkreslení signálu. Nové kontroléry, například AVR DD proto přinášejí konstrukci Multi-Voltage I/O (MVIO), která umožňuje, aby jeden port MCU pracoval v jiné napěťové hladině než zbytek kontroléru. Jeden port může obsluhovat několik I/O pinů.

Pro novou řadu produktů PIC a AVR je připraven také systém akcelerace výkonu periferií, kdy s využitím SPI bude možné připojit náročnější procesy (Core Independent Peripherals (CIPs), částečně nezávislé na jádře MCU.
Microchip se také osvědčené koncepce maximální pinové kompatibility u vybraných řad produktů. To umožňuje vývojářům jednoduše měnit parametry zařízení bez dalších nákladů na změny desky plošného spoje a souvisejících komponent. Tím je možné zvyšovat výkon zařízení, nebo na druhé straně snižovat výrobní cenu u ořezaných verzí produktů.
Nové čipy samozřejmě zapadají do vývojového prostředí MPLAB X a MPLAB Code Configurator (MCC), které poskytuje v současné době moderní graficky orientované rozhraní pro modulární stavbu a ladění kódu.

www.microchip.com

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Proč se rozšiřují řady o dalších 60 typů, když nejsou schopni vyrábět a dodávat ani kus, toho co mají již vyvinutého a mám objednáno přes rok a půl? A to mi teď napsali, že mi možná dodají ve 26. týdnu, ale až příštího roku. Chápu, inovace... V inovaci jsou nové peníze a větší zisky pro výrobce, ale já potřebuji taky něco vyrábět a prodávat, inovaci mohu udělat taky, nicméně mohu jí udělat za běžného provozu a ne, že z ničeho nic mi dodavatel přestane dodávat a já ostatní materiál vyhodím. Takže za mně Microchip nespolehlivý výrobce a pryč od něj... Jirka.