Jste zde

16F54, 12F508, 16F505 ... Vaši oblíbení v novém kabátu

Michrochip Technology Inc. uvedla na trh flash verze nejoblíbenějších mikroprocesorů PIC. Od svých

předchůdců se neliší pouze písmenkem F v názvu procesoru, ale mnohem vyšší užitnou hodnotou a nižší cenou. Jejich

největší výhodou je však plná funkční i pinová kompatibilita se svými předchůdci, která umožní bezproblémový přechod

již hotových aplikací na tyto nové procesory.

Firmu Microchip Technologies coby známého výrobce mikroprocesorů PIC není nutné zvláště představovat. Coby lídr v oblasti osmibitových mikroprocesorů si je velmi dobře vědoma aktuálních potřeb vývojářů pracujících s jejími produkty. Nyní, kdy vzrůstá potřeba po reprogramovatelných mikroprocesorech s rozhraním umožňujícím změnu firmware v již hotových produktech se proto rozhodla modifikovat některé modely mikroprocesorů PIC tak, aby obrážely současné potřeby vývojářů. Aktuálně jsou proto do prodeje zaváděny nejžádanější mikroprocesory PIC16F54, PIC16F57, PIC16F505, PIC12F508 a PIC12F509 v modifikované podobě, které již disponují programovou pamětí FLASH a navíc i některými dalšími vylepšeními.

Hlavní rysy nové řady mikroprocesorů

  • Standardní programová paměť FLASH;
  • rozsah provozních napájecích napětí 2-5,5V;
  • vylepšený 4MHz interní oscilátor;
  • 12bitové jádro s 33 instrukcemi a dvouúrovňovám stackem;
  • I/O linky dodávající až 25 mA;
  • velmi nízká klidová spotřeba (typ. 100nA);
  • 8bitová časovač TMR0;
  • watchdog Timer (WDT);
  • power on Reset;
  • power-Saving Sleep Mode;
  • in-Circuit Serial Programming (ICSP);
  • podpora In-Circuit Debugging (ICD);

OTP paměti používané v předchozích „céčkových“ modelech byly největší slabinou při vývoji aplikací pro tyto mikroprocesory. Oproti OTP mají FLASH tu výhodu, že je lze snadno reprogramovat, a tedy i vylepšovat stávající aplikace či měnit funkci celých zařízení bez potřeby výměny mikroprocesoru. Nová řada mikroprocesorů dále zahrnuje i další významná vylepšení, jako je například vylepšený vnitřní oscilátor s vyšší stabilitou, zvětšený rozsah pracovních napětí, nyní 2 – 5,5 V, a vylepšenou funkci nulování obvodu. To vše při zachování pinové i funkční kompatibility s předchozími modely s OTP pamětí. 8vývodové modely jsou nově dodávány též v miniaturním pouzdře MSOP.


Sériové programování mikroprocesorů přímo v aplikaci je zprostředkováno pomocí rozhraní ICSP(In-Circuit Serial Programming) ve kterém je využíváno dvou vodičů pro přenos hodinových a datových signálů a tří dalších lineh pro napájení a programovací napětí. To umožňuje nejen vývoj aplikací přímo na finálním hardware, ale rovněž změnu a ladění firmware přímo za provozu. V neposlední řadě to dovoluje osazovat do zařízení ještě nenaprogramované mikroprocesory a vlastní aplikaci nahrávat těsně před dodáním zákazníkům. Mikroprocesory jsou uvedeny do programovacího režimu, jestliže jsou během přechodu vývodu MCLR (VPP) z log. L do log. H vývody GP1/RB1 a GP0/RB0 na nízké úrovni. GP1/RB1 zastává funkci programovacích hodin, GP0/RB0 přijímá data.

Nová řada oblíbených mikroprocesorů je se svými rozšířenými možnostmi předurčena k širokému využití neboť představuje modely mikrořadičů, na které jsou již vývojáři zvyklí. V době, kdy je programování aplikací přímo v používaných zařízeních naprosto běžné a nezbytné, se vývojáři nemusí učit pracovat s novějšími modely a stačí jim pouhá záměna jediného písmene při objednávání zboží.

Více se o nové řadě mikroprocesorů s pamětí FLASH dozvíte u svých distributorů nebo přímo na stránkách výrobce Microchip Technology.

 

Oldřich Mrázek
mrazek@ HW.cz

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: