Jste zde

Co je nového u Wavecomu?

Rozhovor s ing. Martinem Peškou, ředitelem české pobočky Spezial Electronic u příležitosti

rozšíření sortimentu SE o GSM moduly Wavecom.

Redakce: Můžete se nejprve zmínit o historii firmy Wavecom?

M. Peška: Francouzská společnost Wavecom byla založena v roce 1993 v Issy-les-Moulineaux, nedaleko Paříže. Od svého vzniku se společnost zabývala telekomunikačním vývojem a v roce 1997 světu představila koncept Wismo, což je systém GSM/GPRS modulů, který se od té doby stal základem následujících generací modulů. V roce 1998 byla otevřena pobočka v Hongkongu a San Diegu, v roce 2000 v Tokiu a naposledy v roce 2002 v Darmstadtu a Pekingu. Od představení prvního GSM modulu Wismo je společnost Wavecom „leaderem“ světového trhu, kdy v roce 2001 prodala 1 milión kusů modulů a už o rok později to bylo miliónů deset.

Od roku 2004 se společnost Wavecom zaměřuje na 4 segmenty trhu:

  • automobilové aplikace;
  • průmyslové a M2M aplikace;
  • hlasové aplikace;
  • PDA a počítačové aplikace.


Redakce: Jaký sortiment tedy společnost dodává?

M. Peška: Wavecom jakožto jeden z nejstarších výrobců GSM modulů má mnoho zákazníků po celém světě, a musí tak uspokojit potřeby mnohdy zcela rozdílných trhů. Wavecom tak dodává řešení, která se snadno používají a umožňují rychlou implementaci. Řešení Wavecomu lze rozdělit do tří oblastí:

  • GSM moduly a modemy (Fastrack, Integra, Wismo Quik, Wismo Pac),
  • aplikační a komunikační software (TCP/IP, IBM Scada atd.),
  • vývojový software (MUSE, OpenAT).

Redakce: Můžete našim čtenářům představit některé z produktů?

M. Peška: Jedním z nejoblíbenějších modemů je Fastrack - externí GSM/GPRS modem založený na platformě Wismo, technologii s podporou hlasu a GPRS třídy 10 v pevném a odolném kovovém pouzdře. Modem je určený pro připojení ke stávajícím aplikacím, má integrovanou čtečku SIM karty, sériový port, anténní SMA konektor a napájecí konektor. Modem dokáže pracovat v opravdu širokém rozsahu napájecího napětí, konkrétně od 5 do 32 V, a lze jej tak připojit prakticky k libovolné aplikaci bez nutnosti použití síťového adaptéru. Poslední generace Fastracku navíc obsahuje dva univerzální vstup/výstupy a je kratší o 25 mm, je tak ještě univerzálnější než předešlá generace. Jednoduše můžete s výhodou využít OpenAT a např. naprogramovat do modemu vlastní aplikaci a modemem kontrolovat připojenou technologii. Univerzální rozhraní modemu pak můžete používat jako výstup a v případě, že připojená technologie přestane reagovat, výstupem z modemu ji vynulovat.

Redakce: Aby to bylo čtenářům jasnější, můžete uvést konkrétní aplikaci?

M. Peška: Jako jeden případ použití můžeme uvést aplikaci jednoho z našich zákazníků. Zákazník si sériovým kabelem připojil k modemu přijímač GPS a ke vstupům modemu připojil signál od zapalování automobilu a poplachový signál od alarmu. V OpenAT pak napsal jednoduchou aplikaci, která posílá v nastaveném intervalu informace z přijímače GPS na server, a jednoduchá a levná sledovací aplikace pro vozidla byla na světě. Pomocí OpenAT
se úplně eliminoval externí hardware, což vedlo k extrémně rychlému uvedení aplikace na trh, a také se vyloučily jakékoliv problémy se spolehlivostí díky použití odzkoušených a spolehlivých komponentů - GPS přijímače, modemu Fastrack a OpenAT.

Redakce: Jaké jsou další produkty, na které byste chtěl upozornit?

M. Peška: Integra je kompaktní GSM modul v odolném kovovém pouzdru založený stejně jako Fastrack na technologii Wismo a je určen pro rychlou implementaci do již existujících aplikací. Integra je určena především pro zákazníky, kteří nemají velké zkušenosti s technologiemi GSM a vyrábějí své výrobky v malých sériích. Integra také obsahuje čtečku SIM karty i anténní konektor a odpadá tak nutnost řešení připojení SIM karty na PCB zákazníka. Jednoduše přivedete napájení a všechny požadované signály do jednoho 50vývodového konektoru, ke kterému připojíte Integru. Ta podporuje stejně jako Fastrack GPRS třídy 10 a hlas, navíc však disponuje dalším rozhraním pro připojení klávesnice, vstup/výstupy a převodníkem A/D. S Integrou tak lze vytvářet mnohem náročnější aplikace než s modemem Fastrack.

Redakce: Existují také miniaturní provedení?

M. Peška: Wismo Quik je ultraminiaturní modul určený pro implementaci do nových aplikací. Modul existuje v mnoha variantách, které však mají až na výjimky stejné rozměry a zapojení. To přináší mnoho výhod, které konkurence nemůže nabídnout. Pouhou výměnou modulu tak můžete jednou aplikací obsáhnout větší část trhu. Neplatíte dvakrát vývoj a redukujete tak cenu koncového produktu. Řekněme, že budete mít aplikaci, která v základní verzi komunikuje pomocí SMS zpráv, a jednoduchou výměnou modulu můžete uvést na trh rozšířenou variantu, která komunikuje přes GPRS. Je to jednoduché! Navíc si můžete vybrat mezi moduly pracujícími v pásmu 900/1800 MHz a 850/1900 MHz, nebo i CDMA.

Základním modulem Wismo je modul Q2400A, který je určen pro vývoj „low-cost“ aplikací využívajících GSM a SMS, jako jsou GSM brány nebo jednoduché telemetrické aplikace. Sada AT příkazů modulu obsahuje kromě standardních příkazů i proprietární Wavecom příkazy, a stejně tak sada chybových hlášek je větší než u konkurenčních modulů. Můžete tak např. u GSM bran zjistit nejenom to, že se např. hovor nezdařil, ale i příčinu. Z chybové hlášky se tak například dozvíte, že hovor se nezdařil, protože volaný účastník má obsazeno.

Ve středu nabídky modulů Wismo stojí modul Q2406B. Ten oproti předcházejícímu modulu podporuje datové přenosy GPRS třídy 10. Při jeho vývoji byly zohledněny požadavky automobilového průmyslu, a modul tak existuje i ve verzi, která splňuje náročné požadavky tohoto segmentu trhu, jako je široký teplotní rozsah, vibrace nebo připojení antény. Modul je po hardwarové a softwarové stránce plně kompatibilní se základním GSM modulem.

Na vrcholu nabídky stojí Wismo Quik Q2501, který v sobě spojuje GSM/GPRS modul s přijímačem GPS. Nejedná se však o pouhé dva produkty na jedné desce, ale o plně integrované řešení. Modul obsahuje dvě sériové linky, kdy po jedné můžete ovládat samotný přijímač GPS a po druhé modul GSM a současně přijímač GPS pomocí AT příkazů.

K modulu lze GSM a GPS antény připojit nejenom pomocí dvou anténních kabelů, jak je tomu běžné, ale díky inovativnímu řešení i jenom jedním kabelem. Toto řešení bylo vyvinuto speciálně podle požadavků automobilového trhu.

K rozhraní modulu lze stejně jako ke všem modulům Wismo připojit klávesnici, displej LCD a další periferie přes sběrnici SPI. Pomocí OpenAT tak můžete vytvořit vysoce sofistikované aplikace využívající modul GSM/GPRS, přijímač GPS, vstupy a výstupy modulu, displej LCD a SPI sběrnici pro připojení periferií bez nutnosti použít externí mikroprocesor.

Wismo Pac je miniaturní modul, který stojí tak trochu stranou běžné nabídky a je určen výhradně pro potřeby mobilního a počítačového trhu, kde je kladen důraz na minimální rozměry finálního produktu. Mezi největší odběratele tohoto modulu patří firmy vyrábějící notebooky a PDA.

Redakce: Několikrát jste zmínil OpenAT, můžete našim čtenářům objasnit, co přesně tento výraz znamená?

M. Peška: Jak jsem již uvedl, Wavecom netvoří jenom hardware, ale i software. Wavecom jako jeden z prvních výrobců přišel s myšlenkou zpřístupnit vnitřní systémové prostředky modulu vývojářům a usnadnit jim tak vývoj produktů. Tato myšlenka byla nazvána MUSE (Modulare User Software Environments) a vyústila do podoby dnešního vývojového prostředí OpenAT. OpenAT umožňuje tvorbu zákaznických aplikací v programovacím jazyce C++ s využitím všech systémových prostředků modulu, jako je paměť, SPI sběrnice, univerzální I/O modulu, převodníky A/D atd. Díky OpenAT tak můžete zredukovat součástkovou základnu, zkrátit dobu vývoje a ve finále snížit cenu vašeho produktu. Wavecom dále nabízí užitečnou funkci DOTA (Download Over The Air), která vám umožní dálkově nahrávat vaše aplikace do modulu nebo přidávat nové funkce, aniž je potřeba fyzická přítomnost techniků provádějících úpravu na místě, kde je modem instalován. Odpadá tak nutnost servisních zásahů v případě potřeby změn firmwaru v zákazníkově aplikaci.

Wavecom také dodává do svých modulů celou řadu komunikačních protokolů. Mezi nejpoužívanější patří TCP/IP protokol stack. S modulem tak můžete pohodlně využívat TCP, UDP, FTP protokoly nebo posílat a přijímat e-maily bez nutnosti znalosti a implementace těchto protokolů do vaší aplikace. Protokoly jsou dostupné jak přes AT příkazy, tak i přes OpenAT.

Redakce: Kde všude můžeme najít modemy Wavecom?

M. Peška: Kromě stovek menších odběratelů patří mezi přední světové odběratele firmy, jako je Orange, IBM, Siemens automotive (VDO), Magnetti Marelli, Panasonic, Handspring aj.

Redakce: Jak jste připraveni podpořit moduly Wavecom na českém trhu?

M. Peška: Distribuci tohoto v našem sortimentu nového produktu, jako jsou GSM moduly, nemíníme podcenit, z toho důvodu naše společnost přijala odborníka na tuto oblast, jehož hlavním posláním bude precizní technická podpora pro naše zákazníky.

Věříme, že si moduly Wavecom najdou cestu do více tuzemských aplikací a zákazníci budou stejně spokojeni jako miliony jiných.

Redakce: Děkuji vám za rozhovor.

Ing. Josef Kellner,
Praktická elektronika A Radio

DOWNLOAD & Odkazy

 

Hodnocení článku: