Jste zde

Jak se vyrábí relé

Ač se zdá, že na relé není mnoho zajímavého, jeho výroba je překvapivě náročný postup. Reportáž z

výroby telekomunikačních relé na japonském ostrově Kjúšú, poblíž města Miyazaki.

 

Jako dítě digitálního věku jsem vyrůstal už nikoliv na analogovém ručičkovém měřáku jako „zaostalá generace“ přede mnou, nýbrž na logické sondě. Stejně jako mně bylo relé odjakživa sympatické i mým spolužákům na střední škole, protože to byla konečně součástka pochopitelná skutečně pro všechny. Nebyly zde žádné h a y parametry, teplotní posuny pracovního bodu a frekvenční závislosti. Později, když jsme pochopili logické obvody a procesory, byly nám ti dinosauři v plastových baňkách, skrz které bylo vidět sady wolframových kontaktů, v podstatě k smíchu. Pak jsem přišel do praxe a pochopil jsem. Relé je relé a jsou prostě situace, kdy se může jít každý otevřený kolektor nebo MOSFET schovat.

Stále však ve mně zbylo jakési pohrdání tak banální věcí, jako je kousek drátu, jadérko cívky a kontakt. Jistě, jsou tu podobné „špeky poslední doby“, jako jsou impulzová relé, která se přepnou jen krátkým impulzem a dále již nespotřebovávají proud, ale pořád je to „jen“ ta cívka z drátu a kontakt.

Dále popsaná exkurze v továrně, která chrlí až 400 tisíc relé denně, mě ale přesvědčila, ze dělat něco pořádně je stále kumšt.

Jak k tomu došlo

Autorizovaný distributor relé firmy Fujitsu Components (dříve Fujitsu - Takamisawa) pro Východní Evropu, firma MICRORISC s.r.o. z Jičína, mi navrhl možnost vidět japonskou výrobu na vlastní oči. Jsou nabídky, které se neodmítají.

 Relé se dělají po celém světě, vzhledem k tomu, že to je přece „jenom“ cívka z drátu a kontakt, většina se rozhodně vyrábí v Číně, ale stejně jako u jiných podobných produktů i zde jsou „TOP“ produkty, které špičkoví výrobci vyrábějí v zemích, které zaručí lepší kvalitu produkce.

Jeden z vůdců světového trhu s relé je bezesporu firma Fujitsu-Takamisawa, o jejíž síle na trhu svědčí například fakt, že v průběhu posledních několika let zcela ukončila OEM produkci pod cizími značkami a nyní již na všech jejich relé najdete charakteristické logo.

 

 Samozřejmě i Fujitsu-Takamisawa vyrábí některé produkty v Číně, na několika lokalitách, v provozech jako je ten na fotografii. Vše funguje tak jako ve většině čínských továren - manuální úkony, běžící pás, spousta levných dělnic. Přidanou hodnotou je zde samozřejmě přísná kontrola kvality a know-how mateřské firmy.

Ale ne všech výrobních řad se to týká, špičkové produkty jsou stále vyráběny v nedávno postavených závodech v Japonsku.

 

Kde se nacházíme ?

Veškeré dále uvedené fotografie a popisy jsou z továrny Fujitsu-Takamisawa - Nichinan, která se nachází na jižním japonském ostrově „Kjúšú, cca 60 km od města Miyazaki.

 

Továrna Nichinan – fakta

  • 328 zaměstnanců (120 žen)
  • 3 budovy o celkové výměře 12 146 m2
  • Vyráběné produkty:
    • Signálová relé: A série, NA série, B2,3,4 / C1,2 / RY / SY
    • Napájecí relé: V série, JS
    • Automobilová relé: P6
  • Instalovaná výrobní kapacita
    • A série : 2 milióny kusů / měsíc
    • NA série : 2 milióny kusů / měsíc
    • B2 : 1 milión kusů / měsíc
    • B3 : 3 milióny kusů / měsíc
    • B4 : 3 milióny kusů / měsíc
    • C1 : 1.5 miliónu kusů / měsíc
    • RY : 2 milióny kusů / měsíc
    • SY : 1.5 miliónu kusů / měsíc
    • V série : 1.5 miliónu kusů / měsíc
    • JS : 1.5 miliónu kusů / měsíc
  • Vyrobeno
    • 2000 : cca 100 miliónů kusů
    • 2001 : cca 48 miliónů kusů
    • 2002 : cca 45 miliónů kusů
    • 2003 : cca 55 miliónů kusů
    • 2004 : cca 70 miliónů kusů



 

 

 

První dojmy

Celá továrna je rozdělena do 3 komplexů převážně přízemních budov v nádherné hornaté krajině jižního Japonska, kde je příjemně teplé klima.

V některých budovách jsou umístěny extrémně čisté provozy, kde potřebujete speciální oblek, jinde jsou sklady, podpůrné technické provozy a administrativní místnosti. Zajímavostí plynoucí z japonských tradic je přezouvání se v administrativních místnostech.

Na chodbách často najdete nástěnky, které informují o úspěších firmy, nebo odkazují na různé pracovní řády a povinnosti. Příkladem může být kreslený plakát, který upozorňuje zaměstnance na nutnost udržování čistoty a dodržování speciálních předpisů ohledně výrobních provozů, ale i celého areálu firmy.

Ve výrobě se dokonce nesmí používat ani běžná lepící páska, protože se v minulosti stalo, že se někdo dotkl kontaktu relé prsty se zbytky lepidla z lepící pásky a relé pak nemělo předepsanou životnost.

Kontrola kvality se zde stala téměř posedlostí. Jsou testovány vstupní materiály, náhodně měřeny vstupní polotovary, každé relé je v tovární lince testováno v několika směrech, jak uvidíme dále.

Na podrobném „production flow chart“ neboli blokovém diagramu výroby jsou podrobně vyznačeny inspekce před každým vstupem nové komponenty do procesu výroby a téměř po každém výrobním kroku (25 inspekcí a testů, obsažených v 69 výrobních krocích).

 


Jak postupuje výroba relé FTR-B4

Vlevo nahoře na obrázku je vidět výroba pohyblivé části, která obsahuje miniaturní permanentní magnet a kousek kovu, odizolováno a mechanicky spojeno s kontakty pomocí plastové fixace kolem. Celé tělísko „leží“ na dvou středních vývodech, které se přiletují na spodní pevnou část.

Pokud si neumíte představit, jak se osadí kontakty, všimněte si na detailní fotce dole, jaké je umístění bílého platu a permanentního magnetu vůči otvorům v krajní pásce. To, co vypadá jaké malé „o“, se na formovacím stroji stříhne a zformuje do požadovaného tvaru.

Ve střední řadě velkého obrázku je vidět, jak jsou veškeré kontakty z relé vyvedeny na jednom vyseknutém profilu kovu, zformovány do náležitého tvaru a potom je na ně připájena cívka, jejíž výrobu popisuje zcela spodní linie velkého schématu.

Po připájení cívky je celek s cívkou zalit do speciální umělé hmoty a opatřen kontakty tam, kde se připojuje pohyblivá část. Delší část vývodů je potom ohnuta tak, jak je vidět na detailním obrázku, a vyvedena na jednu stranu.

Obě části se poté sesadí dohromady, opatří krytem a zalijí zespodu speciální hmotou. Po prohřátí spodní černá hmota vytvoří nerozebíratelný celek.

Vývody jsou dále stříhány, cínovány a případně ohýbány na patřičný tvar, pokud se jedná o SMD verzi. Celé relé je nakonec potištěno, otestováno a zabaleno do různých forem obalu.

Fotoreportáž výroby relé naleznete v článku Postup reálné výroby FTR-B4

Čemu Evropan skoro neuvěří

Jsme sice v Japonsku, které má jednu z nejvyšších životních úrovní na světě, ale kulturní odlišnosti jsou pro evropský úhel pohledu místy nepochopitelné.

Na fotce vidíte cca 40 metrů dlouhou chodbu, která je díky své pozici prakticky uprostřed továrny velmi frekventovaná. Pro zvýšení pracovního tempa a nasazení je v ní instalováno zařízení, které měří rychlost chůze procházejícího pracovníka a pokud jde „příliš pomalu“, spustí výrazné napomenutí. Pokud jde pouze „přiměřeně pomalu“, ozve se gong, případně siréna, nutící ke zrychlení tempa. Viník je odevšud vidět v nainstalované soustavě zrcadel.

Většina procházejících Japonců vejde do této zóny, uvědomí si, kde jsou, znatelně zrychlí a i po opuštění zóny pokračují ve zrychleném tempu v chůzi k cíli cesty.

Gong a napomenutí jsme spustili pouze my Češi, když jsme hledali tu správnou hranici, jak jít co nejpomaleji a zároveň zůstat bez napomenutí :).


 

 

 

 

 

Druhou úžasnou ukázkou kulturní odlišnosti je rozhodnutí jednoho z generálních ředitelů „kdo sedí, nepracuje!“. Všimněte si zvednutých nohou stolů na fotografii. Podotýkám, že toto byla část pro programátory a technický personál, nikoliv přímá výroba.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


A nakonec jeden hotelový poznatek, levnější hotel od hotelu vyšší třídy bezpečně rozeznáte podle počtu potenciometrů na záchodovém prkénku. V levnějších hotelech jsou totiž pouze dva: regulace teploty prkénka a regulace vodního proudu bidetu (na obrázku).

Ve standardním hotelu je pak nemyslitelné, aby chyběl ještě třetí potenciometr, pro regulaci druhého vodního proudu.

V domácnostech střední vrstvy pak lze najít ještě vymakanější toalety. Mají modře podsvícený LCD displej, profily jednotlivých uživatelů a snad i dálkové ovládání. V té samé domácnosti e-maily odesílají ze zavirované P4/266MHz.

Inu přetechnizované Japonsko...


Závěr

Na úplný závěr mi nezbývá než ještě jednou poděkovat českému distributoru relé Fujitsu-Takamisawa, firmě MICRORISC s.r.o., že mi umožnil nahlédnou pod pokličku výrobě relé, o němž jsem se až dosud domníval, že "na tom nic není", i na pracovní morálku v japonských továrnách.

Jan Řehák
rehak@ HW.cz

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: