Jste zde

Ověřujeme pravost aneb konec klonování v Čechách

Perex.png

Atmel vyvinul jednoduchý čip řady AT88SA se třemi vývody, kterým lze jednoduše a univerzálně zabránit neautorizovaným počinům pod přísným dohledem 256bitového klíče.

Atmel představuje novou produktovou řadu obvodů AT88SA pro univerzální, kryptografické ověřování pravosti a originálního původu. Za méně než jeden dolar tak lze s pouhými třemi piny vyřešit otázku nechtěného klonování nebo také zabezpečit citlivá data. V odpočinkovém režimu spánku, ve kterém čip po ověřovací proceduře prožije většinu svého života, pak spotřeba nepřesáhne 100 nA, což se prakticky vůbec nemusí odrazit na životnosti baterie.

 

Jako první spatřil světlo okolního „pirátského“ světa všestranně zaměřený obvod AT88SA102S - CryptoAuthentication, Product Authentication Chip, určený pro zákaznickou ochranu před padělaným elektronickým nebo také jiným spotřebním zbožím typu nejrůznějších baterií, náplní do tiskáren, diagnostických pomůcek apod. Je sice pravda, že jako koncoví spotřebitelé někdy rádi sáhneme, řekněme po neznačkových inkoustových náplních abychom ušetřili nějakou tu korunu, na druhé straně však v roli výrobce špičkového zařízení ze zcela pochopitelných důvodů můžeme požadovat spolupráci jen s námi autorizovanými náhradními či výměnnými díly. Další způsob, jak využít nový čip, představuje zabezpečení datových přenosů, ať už se jedná o přístup k lékařským záznamům aktuálního zdravotního stavu pacienta nebo bezdrátové spoje obecně.

 

 

Moderní MCU systémy s oblibou využívají non – volatilní paměti k ukládání svého firmwaru nebo také softwaru. Popisovaný způsob ověřování pravosti i zde nachází svou významnou základnu, na které pomáhá identifikovat oprávněné kódy, jež navíc chrání před nežádoucí manipulací a úpravou. Čipy s přívlastkem CryptoAuthentication tak mohou vytvořit ideální doplněk pro běžné AVR nebo ARM mikrokontroléry.

 

 

O řadě AT88SA Atmel hrdě prohlašuje, že v rámci svého SHA-256 a 256bitového kryptografického klíče vytváří průmyslově nejbezpečnější integrované řešení pro ověření pravosti. Součástka využívá vysokorychlostní 1drátové rozhraní, kompatibilní se všemi mikrokontroléry a to v rámci napájecího rozsahu od 2.5 až po 5.5 V a logických úrovní v ještě širším rozpětí již od 1.8 až do 5.5 V. Prokazování identity se odehrává pomocí protokolu mezi host mikrokontrolérem a klientem. Host-em může být přenosné zařízení, tiskárna, zařízení lékařské elektroniky nebo vysílač. Odpovídajícím klientem pak bude třeba baterie, náplň do tiskárny, spotřební zboží nebo přijímací jednotka. Během vzájemné komunikace s využitím náhodného čísla, jedinečného sériového čísla, 256bitového klíče a SHA-256 pak mezi oběma účastníky dochází k ověření hodnověrnosti. Proces je díky délce klíče velmi citlivý, takže změna jediného bitu může způsobit zcela jiný výsledek celého algoritmu, který následně neumožní vzájemnou spolupráci neautorizovaných komponent. Atmel svými zdrojovými kódy zajišťuje kompletní podporu pro implementaci všech nezbytných kryptografických modulů na straně host mikrokontrolérů (AVR). Jak již bylo řečeno, čip kromě dosud nezbytného napájení navíc vyžaduje pouze jediný GPIO pin host procesoru a jednoduchý blokovací kondenzátor k tomu.

 

Protože možností jak tento obvod využít existuje celá řada, zaměříme se příště na některé z nich podrobněji.

 

Dostupnost a cena:

AT88SA102S je dostupný v 3pinovém provedení SOT-23 o rozměrech 2.9 x 2.1 mm za cenu $0.66 při odběru 100 ks. Další obvody řady AT88SA budou výrobcem představeny v průběhu roku 2009.

 

Download a odkazy:

 

Hodnocení článku: