V nabídce firmy MAXIM lze nalézt velmi zajímavý integrovaný obvod reálného času (Real-Time Clock = RTC) řady DS32x35. Ten se vyznačuje generováním přesného času a data v rozsahu sekund, minut, hodin, dnů a roků s přesností ± 2 ppm v pracovní rozsahu teplot 0°C až +40°C. Obvod již má uvnitř integrovanou kompletní elektroniku včetně TCXO oscilátoru i s krystalem a nevyžaduje připojení téměř žádných externích součástek. Ve spojení s 20pinovým SO pouzdrem jde o velmi kompaktní provedení zajišťující velice dlouhodobou stálost parametrů, protože všechny součásti jsou vystaveny stejným okolním vlivům, například změnám teploty. Ta je v součástce každých 64 sekund nebo po zapnutí napájení kompenzována na chipu integrovaným polovodičovým teplotním senzorem a řídící logikou, která v závislosti na naměřené teplotě provádí nastavení korekčního faktoru výběrem z tabulky. Samotný obvod lze provozovat v širokém teplotním rozsahu -40°C až +85°C. RTC je pro zálohu nastavení i času vybaven vnitřní FRAM pamětí o velikosti až 8192 bajtů, která si dlouhodobě (min. 10 let) pamatuje zapsaná data i bez přítomnosti napájecího napětí 3,3 V. Tak zůstanou všechny hodnoty v registrech na svém místě i po vypnutí napájení přístroje, který tento obvod využívá. Nemůže tak například dojít ke ztrátě informace o čase v důsledku výpadku napájení, v nejhorším případě pouze k jeho zpoždění. Řídící registry umožňují mimo samotného nastavení času zvolit 12 nebo 24hodinový režim, zjišťování dnu v týdnu a 2 ALARM časy, které při shodě s reálným čase nastaví logický výstup INT/SQW. Tento výstup může zároveň sloužit jako přesný zdroj hodinového signálu, jehož frekvenci lze nastavením příslušných registrů snížit na 8,192 kHz, 4,096 kHz, 1,024 kHz nebo 1 Hz. Vnitřním TCXO oscilátorem generovaný obdélníkový signál o frekvenci 32,768 kHz je též přímo samostatně vyveden na výstupní pin a lze ho tedy použít i pro libovolné další externí účely. |
Komunikaci s nadřazeným systémem, v praxi patrně CPU nebo MCU, a přenos informace o čase se provádí přes rychlou 400 kHz I2C sběrnici, resp. její dva signály SDA a SCL. Samotný obvod je při tom nastaven jako SLAVE jednotka. Napájecí napětí 3,3 V, nízká spotřeba a již implementovaná logika automatického přepínání mezi bateriovým či zdrojovým napájením, umožňuje snadné nasazení i do bateriově napájených aplikací.
Základní přehled parametrů RTC obvodu DS32x35
|
Závislost přenosti generování času na teplotě okolí a hodnotě v registru |
Použití
- Zařízení s GPS
- Přesné dlouhodobé časování procesů
- Ruční i stolní měřící přístroje
- Servery
- Elektroměry a obecně měřiče spotřeby energií
- Diagnostika - časové zaznamenávání měřených veličin
- apod.
Příklad připojení k MCU 8051 a programuAsi nejčastější aplikací a použití RTC obvodu DS32x35 je jeho připojení k některému mikrokontroléru, například typu 8051, jakým je třeba mikrokontrolér Dallas DS2250T. Následující obrázek pak ukazuje jedno z možných připojení. Zapojení a následně i program uvnitř MCU využívá dva víceúčelové vstupy/výstupy (GPIO) mikrokontroléru ke komunikaci přes sériovou linku I2C a třetí GPIO pin k uvolnění či zablokování zápisu do FRAM paměti obvodu DS32x35 přes vstup WP (Write-Protect). Vnitřní UART bloky mikrokontroléru budí dva GPIO připojené k driver/receiver linkám obvodu DS232. Uživatelské vstupy a datové výstupy z programu MCU procházejí přes RS-232 z terminálového programu běžící v PC. RS-232 vstup DTR provádí reset mikrokontroléru, resp. je připojen a jeho resetovací vstup. Program pro mikrokontrolér typu 8051 v jazyce C v sobě má implementovány základní rutiny pro realizaci komunikačního rozhraní, včetně čtení času a data z hodin reálného času (RTC), zápis času a data do RTC od uživatele, čtení a zápis dat z / do FRAM, čtení teploty z teplotního senzoru a volbu správné velikosti FRAM paměti (obvod DS32B35 nebo DS32C35). Zdrojový kód C programu najdete zde ...
|
Příklad použití / připojení RTC obvodu DS32x35 k MCU DS2250T (8051) a RS-232 rozhraní DS232A (pro zvětšení klikněte na obrázek)
Závěr
Obvody reálného času DS32x35 v současné době patří mezi to nejlepší, co lze v oblasti RTC obvodů najít. Pro bližší technické informace odkazuji na stránky výrobce, firmy MAXIM/Dallas, www.maxim-ic.com. V případě praktického zájmu o tyto integrované obvody je možné kontaktovat distributory v ČR, například firmy MES Praha s.r.o. nebo HT-Eurep Electronics s.r.o.
Antonín Vojáček
DOWNLOAD & Odkazy
- Domovská stránka společnosti MAXIM / Dallas, výrobce integrovaných obvodů - www.maxim-ic.com
- Datasheet obvodu DS32x35 - http://datasheets.maxim-ic.com/en/ds/DS32B35-DS32C35.pdf
- Aplikační list - http://www.maxim-ic.com/an3974
- Stránky firmy HT-Eurep Electronic s.r.o. - www.hte.cz
- Stránky firmy MES Praha s.r.o. - www.mespraha.cz
Komentáře
V jakém programu kreslíte
V jakém programu kreslíte ta bloková schémata? Potřebuji také nějaká nakreslit ale word ani malování mě nepřipadá moc efektní a efektivní...
Diagramy a schémátka
Hezké odpoledne, nevím v čem jsou malované ty diagramy tady, ale zkuste se podívat na http://dia-installer.de/index_en.html :-)
Právě se pokouším jej pochopit, je to sice poněkud nezvyk, ale program vypadá dobře. Původně je pro Linux, ale je portovaný do Windows, proto ten nezvyk, protože jeho ovládání je "Linuxové" :-)
jj díky, ale mě zajímal
jj díky, ale mě zajímal přesně ten program kterým p. Vojáček kreslil ty bloková schémata a jiné v tomto článku...
Tak ty druhá dvě schemata
Tak ty druhá dvě schemata nekreslil, jsou převzata z datasheetu, to první asi bude odněkud z MAXIMáckého webu...
Preesne tak. Vsechny obrazky
Preesne tak. Vsechny obrazky jsou prevzaty z originalnich materialu. Proto je tam take to logo Dallasu.
Malovani je opravdu silne
Malovani je opravdu silne neefektivni, ale treba ten Word se da v nouzi pouzit. Idealni je bud nejaky CAD pro elektroniku (Eagle, LSD2000, nebo jiny ktery ovladate), pripadne nejaky poloprofi kreslici program (Corel Draw!, Zoner a podobne). Cokoliv do vam umozni kreslit rovnou caru a kopirovat objekty.