V ČR běžně koupíta prakticky pouze řady 64X, 64W a 534 fy Spectrol. Tyto trimry nebo potenciometry jsou používané jen výjimečně tam, kde je nutné přesně nastavit potřebnou hodnotu proudu či napětí při velkém regulačním rozsahu. Trimry tam, kde se jedná o jednorázové nastavení při výrobě nebo servisu, potenciometry pak pro uživatelské nastavování. Omezený sortiment však má za následek, že na těchto místech nemohou být potom použity součástky s optimálními parametry, ať již elektrickými, nebo mechanickými. Každý, kdo měl někdy potřebu přesného nastavování hodnot nám dá jistě za pravdu, že v tomto směru je český trh velmi chudý.
Na opačném konci spektra jsou patnáctiotáčkové trimry řady 3006 pro zatížení 1,25W, téhož výrobce. Jejich půdorys je 19,1 × 4,8, výška 6,35 s čelní nastavováním, tentokrát ovšem určené jen pro klasickou montáž do desek tištěných spojů. Zvláštností je alternativně dodávané provedení s průhledným krytem, které umožňuje jednoduchou vizuální kontrolu polohy běžce, což jistě ocení každý kdo byl kdy nucen úmorným otáčením hledat výchozí polohu trimru. Jako zvláštní příslušenství se k těmto trimrům dodávají dva typy pouzder která umožňují montáž centrální maticí na panel. Jeden z těchto typů má i nastavovací hřídelku.
Protože technologie výroby odporové vrstvy je u všech typů shodná, jsou shodné i elektrické parametry jako je přesnost celkového odporu (±10%) a teplotní stabilita (±100ppm/°C). Pouzdra jsou zhotovena z umělohmotných pryskyřic a provedena tak, aby bezpečně snášela i běžné průmyslové mytí osazených desek.
Další skupinou jsou přesné víceotáčkové potenciometry. Zde nabízí katalog FARNELL dvě provedení od tohoto výrobce a to pro zatížení 2W (3590S) a 3W (3540S). Vnější rozměry jsou téměř shodné, při průměru 22,2 je délka 18,6 resp. 19,0 a rovněž elektrické a mechanické vlastnosti jsou shodné. O kvalitě svědčí zaručovaná přesnost celkového odporu ±5% a linearita průběhu lepší než ±0,25%, při čemž přechodový odpor běžce vnáší chybu menší než 0,1% či 1ohm. Mechanické dorazy vymezují otáčení na 3600° s tolerancí +10°, tedy +0,27% z celkového počtu otáček 10. Teplotní změny odporu v rozsahu –55°C až +125°C jsou menší než 50ppm/°C. Mechanická životnost je udávaná na 1.106 otáček. Rozsah nabízených hodnot je od 200R do 50k u menšího a 100R až 100k u většího provedení.
Jako příslušenství je možno dostat ovládací knoflík s vestavěným mechanickým počítadlem a aretací. Jistou vadou na kráse jsou však pro nás Evropany, odkojené metrickou soustavou poněkud exotické míry, kupříkladu hřídelka 6,35 nebo upevňovací závit centrální matice 3/8“×32 UNEF. Alespoň že volt je volt a watt je watt. S tím se ale budeme muset při pokračující globalizaci vyrovnat (soudě podle příkladu rozteče pinů Anglosasové/Američané prosadí své naprosto nelogické jednotky).
Zvláštností je desetiotáčkový knoflíkový potenciometr 3610S, kdy ovládací knoflík s počítadlem a potenciometr tvoří jeden celek. Největší čelní průměr je 31,5 a montuje se do panelu zaklesnutím do otvoru 25,4. Jeho nejvyšší dovolené zatížení je neuvěřitelných 1,5W. Vlasnostmi se nijak zvlášť neodlišuje, snad jen s výjimkou povoleného teplotního rozsahu, který je zřejmě v důsledku plastového počítadla omezen na –25°C až +85°C.
Jak z uvedeného popisu vyplývá, má firma BOURNS v oblasti pasivních součástek velmi rozmanitý sortiment a i proto si jistě zaslouží naši pozornost. Ačkoli její jméno patří v našich krajích k těm méně známým, jedná se o podnik s již více než 50ti letou tradicí, jež byl v roce 1947 založen manželi Bournsovými v Kalifornské Altadě jako rodinná firma. V současné době patří mezi přední dodavatele pasivních součástek nejen ve Spojených Státech, ale i v Evropě a Asii. Do jejich výrobního sortimentu tak patří nejen klasické rezistory, ale právě i odporové trimry a potenciometry či rezistorové sítě těch nejrozmanitějších provedení. Často se s výrobky firmy Bourns můžeme setkat též v mobilních telefonech, pagerech či noteboocích, neboť patří rovněž mezi přední dodavatele klávesnic, tlačítek a track ballů. Samostatnou kapitolu mezi výrobky Bourns zastávají lékařské přístroje jako jsou respirátory, defibrilátory, srdeční monitory a řada dalších diagnostických i léčebných přístrojů.
Protože je výrobní sortiment BOURNS mimořádně rozsáhlý, a tento článek se má zabývat proměnnými odpory, lze zájemcům snad pouze doporučit návštěvu internetových stránek výrobce www.bourns.com, kde nalezne informací více, včetně katalogových listů jednotlivých součástek. My se Vám pokusíme v některém dalším článku představit i další komponenty tohoto výrobce, lze-li je však na našem trhu získat.
S jistotou však lze říci, že díky katalogové distribuční firmě FARNELL získáte na našem trhu i v kusévém množství velmi zajímavé a prospěšné součástky, které by jste jinak jen těžko sháněli v kusových množstvích. Pochopitelně jejich cena patří mezi vyšší, pravdou zůstává, že jejich použití je spíše výjimečné, ale v řadě případů zcela nezbytné a ve svých důsledcích nakonec kvalitativně i ekonomicky výhodné. Ve srovnání s cenami starých součástek vyrobených ještě za socialismu máte jistotu, že stejný trimr koupíte i za rok v prakticky neomezené množství, cež je velmi důležitý fakt, pokud to s elektronikou / výrobou myslíte vážně. Aktuální ceny a další informace lze získat na adrese www.farnell.cz.
KATALOG FARNELL ZDARMA + odkazy
- BOURNS - http://www.bourns.com/
- Farnell - Britské stránky s největším přehledem výrobků a novinek - www.farnell.uk
- Farnell v ČR - firma ROT-HSware z Pardubic
- Farnell v SR - firma Dialogue.