Je dobře, že vychází problematika elektroniky detektorů a stavby hledacích cívek v jedné ucelené knize. Zkušeností a praktických tipů je vždy hodně, na Internetu najdete mnoho článků, vše je však roztroušeno všude možně. Spolu se Zdeňkem Jarchovským pracoval na knize také Jan Hájek, který se detektorům (jak říká on „hledačům“) věnuje také velmi dlouho. Ten dal knize štábní kulturu a systematičnost, bez jeho pomoci by kniha zřejmě nevyšla.
Úmyslně vynechám informaci o prvním detektoru pracujícím na principu BFO, o něj v knize nejde. Zlatým hřebem knihy jsou balanční detektor nové koncepce a rovněž podvodní detektor na bázi pulzní indukce.
Balanční detektor Baby-2 je řešen jako vzorkující synchronní detektor s přímým zesílením a možností nastavení prahu citlivosti. Dovoluje provoz v pohybovém i statickém módu. Pracovní kmitočet je volitelný v širokém rozsahu výběrem kmitočtu řídicího krystalu. Fázový posun pro diskriminaci kovů a odladění země je realizován skokově přepínačem v osmi stupních s jemným doladěním potenciometrem. Akustická indikace je dvoutónová. Cílem vývoje byl co nejjednodušší přístroj, stabilní, univerzální pro všechny typy cívek, s jedním napájecím zdrojem a s možností hledání v dynamickém i statickém módu.
Možnost použít detektory kovu pod vodou je lákavá, dosti opodstatněná a proto také používaná. Pro podvodní detekci kovů jsou v převážné většině používány přístroje pracující na principu pulzní indukce. PI detektory jsou citlivější než jiné druhy a pro hledání pod vodou vhodnější než balanční. Jednoduchá geometrie cívky je odolná proti deformaci tlakem vody a co je hlavní, hledací cívka snese i hrubé zacházení, údery o kamení a rytí ve dně. To je velmi časté, potápěč má málo času na šetrné „hlazení“ povrchu dna v kalné vodě. Dokonalá hermetizace zapojení je samozřejmostí. Pouzdro detektoru by mělo být co nejmenší, aby kladlo při prohledávání malý odpor vodě. Voda (a to i sladká) je vodivá a i když vířivé proudy vybuzené v kovu jsou o tři řády intenzivnější, pole cívky prochází velkým objemem prostoru okolní vody a v ní vzniklé vířivé proudy se indukují jako parazitní signál do cívky. U podvodního detektoru je nutné počítat se změnou odezvy vířivých proudů a upravit časování vzorků signálu. Mořská voda snižuje podstatně citlivost. Amatérští konstruktéři detektorů měřili změnu signálu cívky potápěné do moře a zjistili, že měřitelné změny ustaly až v hloubce tří metrů. Na základě těchto a mnohých dalších požadavků vznikl podvodní detektor Vodník.
Kniha je určena konstruktérům detektorů, experimentátorům a pokročilím bastlířům, kteří už vše postavili, tedy kromě pořádného detektoru kovu :-)
Odkazy:
Bližší informace o knize najdete na stránkách nakladatelství BEN - technická literatura:
Komentáře
Dobrá kniha, doporučuji. Koho
Dobrá kniha, doporučuji. Koho zajímá elektronika, příroda a dobrodružství, tak tato kniha vám pomůže tyto věci spojit dohromady.