Těch se ostatně od roku 2009 vystřídalo hned několik, vzpomeňme bludiště, sumo, balancování s míčkem, mobilní most a také loňské sbírání míčků. Letos na soutěžící kupříkladu čeká legendární Pac-Man.
Celé klání odstartuje prvním předkolem 14. listopadu, druhým pak 21. listopadu a následně ještě třetím předkolem 28. 11. Úkolem každého středoškolského soutěžního týmu bude sestavit robota ze stavebnice LEGO MINDSTORMS tak, aby splnil zadanou soutěžní úlohu pokud možno co nejlépe. Nejlepší dva týmy z každého předkola, bude jich tedy šest, pak své síly poměří ve finále 12. prosince 2014. Co je však podstatné, přihlašování bylo spuštěno již před týdnem a čas na to budete mít až do 19. října.
Zájemci budou do soutěže přijati v pořadí v jakém se přihlásili, a to až do naplnění max. kapacity 72 týmů. Po zkušenostech z minulého ročníku nicméně doporučujeme s přihláškami zbytečně neotálet. Pro obrovský zájem tehdy organizátoři z FEL při ČVUT rozšířili jejich počet z původních 48 na binárně „líbivějších“, celkových 64, tj. 32 týmů v každém předkole. I tak ale muselo být přihlašování z důvodu naplnění maximální kapacity po měsíci předčasně ukončeno (celá zpráva a propagační video).
A že nemáte potřebné stavebnice? Nevadí, organizátoři Vám je zdarma zapůjčí. Hraje se o hodnotné ceny – tablety, chytré telefony, digitální fotoaparáty… Vlastní soutěži bude ještě předcházet dvoudenní bezplatný „Robotický LEGO seminář pro středoškolské učitele“, na kterém si budou moct na vlastní kůži vyzkoušet řešení úlohy.
Obr. 1: Robota – vzducholoď a jeho programové vybavení vytvořil Filip Kirschner v rámci Bakalářské práce na Katedře řídící techniky Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze
Více informací najdete na webových stránkách www.robosoutez.cz. Zde se také můžete blíže seznámit se třemi zajímavými projekty, inverzním kyvadlem – dvoukolovým robotem, který je schopen balancovat ve vzpřímené poloze –, robotem skládajícím Rubikovu kostku, který se sám skládá ze tří hlavních částí – kolébky pro horizontální otáčení kostky, ramena, které otáčí kostku vertikálně a stejně tak ramena s barevným senzorem –, a konečně též LEGO vzducholodí.
Obr. 2: Tlačítky na spodní straně senzorické rukavice lze určit sílu, která vzducholoď táhne vzhůru či dolů. Po stisku tlačítka pod ukazováčkem se tato síla zvětší, po stisku tlačítka pod prostředníčkem pak zmenší
Vzducholoď se skládá z balonu naplněného heliem (nosnost přibližně jeden kilogram na metr krychlový objemu) a gondoly, která je postavená ze stavebnice LEGO a nachází se na ni dva motory osazené karbonovými vrtulemi, které se natáčí kolem horizontální příčné osy v úhlu ±180 stupňů. Gondolu řídí inteligentní kostka z nové stavebnice LEGO MINDSTORMS EV3. Pro sledování polohy je vybavena tříosým akcelerometrem a kamerou, pomocí níž je vzducholoď schopná rozeznávat barvy. Momentálně se kamera využívá ke zpřesnění informací o poloze plavidla, lze ji ale použít i pro určování směru. K ovládání slouží joystick nebo senzorická rukavice, komunikující pomocí Bluetooth.
Zdroj: ČVUT