Jste zde

90 let ve 24 hodinách aneb archivy i dveře rozhlasu dokořán

Český rozhlas oslaví 18. května letošního roku 90. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání na našem území. K této příležitosti je připravena celá řada zajímavých pořadů včetně speciálních webových stránek i mnoha kulturních akcí.

Od mikrofonu k posluchačům

  • Zajímá vás historie Českého rozhlasu? O jednotlivých etapách jeho vývoje se ve volně dostupné knize Od mikrofonu k posluchačům s podtitulem Z osmi desetiletí českého rozhlasu na téměř 700 stranách a v devíti kapitolách rozepisuje celkem devět autorů.
Samozřejmostí jsou i speciální webové stránky 90.rozhlas.cz. Centrum nových médií Českého rozhlasu dále připravilo ojedinělou microsite Příběh rozhlasu (pribehrozhlasu.cz). Ta představuje historii rozhlasu a události, o kterých vysílal, zákulisí rozhlasového vysílání a zajímavosti o rozhlasové tvorbě.
 
Tvoří ji tři základní sekce: Tenkrát v rozhlase, Jak se dělá vysílání a 89+1 odhalení. Uživatel microsite se bude moci pohybovat po časové ose, procházet dobové dokumenty, nahlédnout do zákulisí rozhlasové práce v newsroomu, podívat se na natáčení rozhlasové hry v činoherním studiu, reportážního vysílání z terénu a vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Seznámí se i s nejrůznějšími zajímavostmi, kuriozitami a perličkami z rozhlasového vysílání. 
 
V sobotu 18. května se rovněž uskuteční tradiční Den otevřených dveří, jak v historické budově Českého rozhlasu na Vinohradské třídě, tak ve většině budov regionálních stanic. 
 
Budova Českého rozhlasu Vinohradská 12 | fotografie: Karel Šanda
 
 

90 let za jeden den

 
K 90. výročí zahájení pravidelného rozhlasového vysílání připravil Český rozhlas speciální programový projekt – čtyřiadvacetihodinové vysílání, které můžeme poslouchat ve streamu na webových stránkách a v digitálním rozhlasovém multiplexu (na HW serveru čtěte též Digitalizujeme rádio. Ze Žižkova již září tři významní hráči).
 
Cílem Rádia Retro je zpřístupnit to nejatraktivnější z rozhlasového archivu (viz také článek Počítačové zpracování řeči rozpozná nadšení a ironii, přepíše i prvorepublikové záznamy) v plné délce ve formě speciálního „jednodenního rádia“. Podstatné je, že se nejedná o pouhý stream-webcast archivních pořadů, nýbrž o rádio, neboť jednotlivé bloky provází a komentuje moderátorská dvojice Jan Pokorný a Jaromír Ostrý, kteří posluchačům dodávají vedle základních informací rovněž humor a nadhled současníka.  
 
Další informace naleznete na stránkách www.rozhlas.cz (zdroj).

 

Hodnocení článku: