Jste zde

Brány Mezinárodního strojírenského veletrhu se otevřou v pondělí 15. září

45. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně proběhne 15. ? 19. září společně s 2. mezinárodním

veletrhem dopravy a logistiky Transport a Logistika. Na prahu rozšíření Evropské unie je MSV největším veletrhem v

přistupujících zemích.

Vyprodáno je všech šestnáct pavilonů včetně galerií, další zájemci budou umístěni na nekrytých výstavních plochách. Jako jeden z prvních byl obsazen nový pavilon F, který bude mít v září výstavní premiéru. O zdejších cca 5.000 m2 čisté výstavní plochy se rozdělí významné firmy především z oborů Materiály a komponenty pro strojírenství, Obrábění, tváření a povrchové úpravy, Ekotechnika a Výzkum, služby, instituce včetně některých oficiálních zahraničních expozic.

Zájem o účast meziročně vzrostl v oborových celcích Materiály a komponenty pro strojírenství a Ekotechnika, přetrvává také vysoký zájem o obor Plasty, gumárenství a chemie, který byl vloni hlavním tématem. Velmi početně bude zastoupen oborový celek Obrábění, tváření a povrchové úpravy, který je v sudých letech transformován do podoby specializovaného Mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT.

Hlavním tématem byl vyhlášen obor Energetika a silnoproudá elektrotechnika, který je velmi diskutován vzhledem k vrcholící přípravě dlouhodobé koncepce energetické politiky ČR.

Zahraniční účast

Zahraniční účast je srovnatelná s loňskem. Největším zahraničním vystavovatelem bude Německo, dále Slovensko a Rakousko. Přibylo účastníků z Bulharska, Itálie a Slovinska, po několika letech se představí francouzská oficiální účast, noví vystavovatelé se objevují z Turecka a přetrvává vysoký zájem firem z Velké Británie. Zahraničních vystavovatelů bude stejně jako v minulých letech přibližně jedna třetina, ale ve skutečnosti bude zahraniční účast ještě vyšší, protože mnohé firmy, a zejména ty významné, se v Brně prezentují prostřednictvím svých českých zástupců nebo distributorů.

Oficiální účast, kterou zaštiťuje ambasáda, ministerstvo či instituce zahraničního obchodu, připravují Bělorusko, Čína, Francie, Jižní Korea, Kanada, Maďarsko, Malajsie, Německo, Norsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Švýcarsko a Velká Británie. Ze vzdálenějších zemí budou zastoupeny ještě například Jihoafrická republika, Tchaj-wan či Indie.

Transport a Logistika

Prohloubila se internacionalizace veletrhu Transport a Logistika, na který se hlásí řada nových vystavovatelů z Česka i zahraničí; celkem se představí přibližně 200 firem ze 14 zemí. Poprvé se v Brně bude prezentovat například Přístav Rotterdam, očekává se velká kolektivní účast slovinských dopravců a dopravních terminálů pod záštitou Slovinské logistické asociace. Zajímavá je poměrně významná účast rakouských vystavovatelů, objevují se i firmy z Velké Británie.

Nejsilněji zastoupenými obory jsou manipulační a dopravní technika, skladové vybavení a služby pro dopravu. Vedle prezentace nových technologií veletrh plní také další důležitou funkci: vytváří prostor k diskuzím odborné veřejnosti na téma rozvoje dopravy a logistiky v podmínkách evropského trhu.

Doprovodný program

Letošní Mezinárodní strojírenský veletrh je poslední před vstupem České republiky do Evropské unie a příprava podniků na nové podmínky proto bude dominantním tématem doprovodného programu. Vedle řady konferencí a seminářů se dopadům rozšíření EU na průmyslovou sféru bude věnovat Evropské konzultační centrum v pavilonu Z.

Velký zájem o veletrh projevuje Evropská komise; vyvrcholit by měl návštěvou komisaře EK pro vědu a výzkum. Samozřejmě budou přítomni ministři a parlamentní činitelé České republiky a zahajovací projev přednese jako tradičně premiér Vlády ČR.

Otvírací doba a vstupné

Výstaviště bude otevřeno od pondělí 15. září do čtvrtka 18. září vždy od 9.00 do 18.00 hodin, celodenní vstupné činí 150,- Kč a za odpolední zlevněnou vstupenku (platnou od 15.00 hod.) návštěvníci zaplatí 80,- Kč. V pátek 19. září bude celodenní vstupné stát pouze 50,- Kč, ale brány výstaviště se uzavřou již v 16.00 hodin.

Další informace naleznete na http://www.bvv.cz/msv

Oldřich Mrázek
mrazek@ HW.cz

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: