Jste zde

Co chystá Teco na MSV

U příležitosti blížícího se Mezinárodního strojírenského veletrhu 2005, který se uskuteční od 3. do

7. 10. 2005 na brněnském výstavišti, jsme si pozvali k rozhovoru zástupce firmy Teco a.s., pana Jaromíra

Klabana.

Pane Klabane, mohl byste nám ve stručnosti přiblížit Vaši firmu?

Firma Teco a.s. je společnost, která se od svého vzniku 1993 orientuje systematicky na vývoj a výrobu řídicích systémů, především programovatelných automatů. Tato kategorie prodělala v posledních letech bouřlivý vývoj směrem k výkonnosti, šiřitelnosti a postupného sbližování s moderními technologiemi datových a telekomunikačních přenosů. Také tato kategorie zaznamenal pokrok v technické standardizaci jak IEC, tak EN a tím pádem i ČSN. 
 
 
 

Vaše firma se zabývá vývojem hardware i software. Co považujete za důležitější z hlediska Vašeho podnikání?

Není HW bez SW a naopak, zvláště u takové techniky jako jsou řídicí systémy. Uživatel většinou vidí řídicí systém přes nějakou tu obrazovku, ať již je to programátor, který řídicí systém naprogramuje programem MOSAIC podle toho, jak potřebuje koncový uživatel, nebo právě koncový uživatel na tzv. vizualizační obrazovce vytvořené na míru např. programem RELIANCE. Uživatel od SW dnes požaduje vysoký standard a nejnovější možnosti. Takový SW však vyžaduje i nejnovější HW. V našem oboru tyto dvě kategorie nelze oddělovat.
 
 

  
 

Kde se můžeme s produkty Vaší firmy setkat?

Dnes naše produkty najdete pod obchodními značkami TECOMAT a TECOREG prakticky v každém průmyslovém oboru a pracují ve více než 20 zemích světa. Málokdo ví, že na výrobě dílů do motoru Felicie se podílely TECOMATy, všechny zámky do Octavií a Fabií jsou testovány pod dozorem TECOMATů. Distribuce elektrické energie pro vlaky na českých drahách a pro tramvaje v Praze je řízena z dispečinků právě prostřednictvím našich TECOMATů. Zde v Brně je veškeré zázemí nové Moravské zemské knihovny opět pod kontrolou našich řídicích systémů. Kdybyste měli více prostoru, mohli bychom pokračovat – byl by to pěkný „hospodářský zeměpis“.
  
 

Je obvyklé, že veletrhy slouží k představení novinek v produkci firmy. Jaké novinky chystáte pro návštěvníky MSV Vy?

Návštěvníci mohou shlédnout, jak se slibně rozvíjí naše vlajková loď - modulární systém TC700. Nové moduly pro efektivní připojování velkého počtu vstupů/výstupů, jejich šiřitelnost, výměna jednotek za chodu, redundance; to jsou všechno vlastnosti, které dále posunují aplikovatelnost do náročného procesního řízení.

 

Nový kompaktní automat TC650 je zásadní inovací systému TC600 a TR300. Má vestavěné připojení na síť Ethernet a nový výkonný procesor. Důležité je, že již umožňuje programování podle normy IEC61131-3. Kolekci automatizačních prostředků doplňují barevné grafické panelové počítače TEMPO a TOUCH v nových provedeních.  
 

   

Co od své účasti na Mezinárodním strojírenském veletrhu očekáváte? Domníváte se, že mezi návštěvníky strojírenského veletrhu stoupá zájem o Váš obor podnikání?

Veletrh v Brně je o setkání s našimi zákazníky v koncentrované podobě. O možnosti seznámit s výrobky nové potenciální zákazníky, i když těch již nepřichází tolik jako v devadesátých letech. Ale jsou o to zajímavější. Automatizace se jako obor rychle rozvíjí. Zájem stoupá, stoupá i konkurence, ale to je myslím v každém oboru a je to dobře.
 
 

Jezdíte i na jiné veletrhy? Například AMPER? Jak byste tyto dva veletrhy porovnal, resp. lze je vůbec srovnávat?

Brněnský MSV je největší výstavní akcí, je tradiční, je všeobecný, potkáme tu naše zákazníky v jejich vlastních expozicích. Návštěvník toho ale musí stihnout a shlédnout více, je méně času na detaily, je to více o společenském setkání. AMPER je specializovaný, a tím i menší, je v Praze. Přijdou odborníci, kteří hledají konkrétní řešení své úlohy. Oba jsou pro nás důležité, obou se zúčastňujeme. 
 
 

Co byste v organizaci Mezinárodního strojírenského veletrhu nejvíce vyzdvihl, a co Vám naopak nejvíce vadí?

Zatím těžko říci, co s návštěvností udělá změna termínu. Je to tradiční veletrh, organizace je „vymakaná“. Pozitiv je většina. Pokud opravdu chcete najít nějaký detail, který nám vadí, tak to je předčasné ukončení montáží v neděli večer. V dnešní uspěchané době by se nám hodilo expozici doladit do noci a ráno přijít do opravdu připraveného. Ale i s tím se srovnáme a příště přijedeme zase!
 

Děkuji za rozhovor

Vít Olmr
olmr@ HW.cz

DOWNLOAD & Odkazy

Hodnocení článku: