Jste zde

Dost bylo panovníků a rytířů. V elektrárně se minulostí netrápí

Nebaví vás letní výpravy jen na hrady a zámky? Pak příští výlet spojte s návštěvou elektrárny.
Jaderná elektrárna Dukovany kupříkladu nabízí zajímavou expozici, kde si na své přijdou děti i dospělí, laici i odborníci. Cestovat za poznáním světa elektráren však můžete po celé republice.
 
Při návštěvě elektrárny neuslyšíte nic o dávné historii, panovnících či rytířích. Zato zjistíte, jak funguje výroba energie, a nahlédnete do složitých a fascinujících strojoven. Většina exkurzí v elektrárnách je zdarma a výlet lze spojit s návštěvou jiných zajímavostí, kterých je v okolí vždy dostatek.
 

 

Z Dukovan vyrazte i na Dalešickou vodní elektrárnu

 
Elektrárna Dukovany je první jadernou elektrárnou v Česku a nachází se jihovýchodně od Třebíče. Její moderně vybavené informační centrum má připravené exkurze pro veřejnost, ve kterých zhlédnete video o jaderné energetice a prohlédnete si trojrozměrné modely reaktoru. Získáte dobrou představu o fungování elektrárny praktickou formou, kterou ocení také děti.
 
V blízkosti Dukovan se navíc nachází Vodní elektrárna Dalešice. Ta rovněž nabízí exkurze, na vodě se pak rovnou i pohoupáte - k projížďce lodí Dalešická přehrada přímo vybízí. A jen co by elektronem dohodil, najdete i Dalešický pivovar, kde se natáčely slavné Postřižiny, tedy ideální pohodové místo na zakončení výletu.
 
 

Piknik u Temelína? Proč ne

 
Víte, jak se řídí jaderný reaktor, co je to žlutý koláč nebo co se dá pozorovat v mlžné komoře? Odpovědi na tyto a další otázky najdete při exkurzi do Jaderné elektrárny Temelín, která leží v jižních Čechách a je největší tuzemskou jadernou elektrárnou. Prohlídka se koná v historických prostorách zámečku Vysoký Hrádek, kde se nachází rozsáhlá expozice a kinosál.
 
 
Rozhodně atraktivním zážitkem je návštěva mlžné komory, kde sami zjistíte, jak všudypřítomné je ionizující záření. Na počítačovém simulátoru si vyzkoušíte virtuální procházku elektrárnou. Pro relaxaci zase výborně poslouží blízký park, ve kterém si nejen odpočinete, ale také třeba uděláte piknik s rodinou či přáteli.
 

 

Orlík a Štěchovice spojíte s návštěvou Zvíkova

 
Vodní elektrárna Orlík zatím nemá vlastní informační centrum, ale i tak můžete zajít na exkurzi do strojovny a projít se po hrázi. Odhalíte zde tajemství výroby elektřiny a sílu vodního živlu nic nebrání vyzkoušet i na vlastní kůži při koupání v Orlické přehradě. Nedaleko se (pro všechny případy) nachází také hrad Zvíkov a vodní elektrárna Štěchovice, jejíž plavební komora je jediná svého druhu ve střední Evropě.
 

 

Dlouhé Stráně lanovkou či výšlapem

 
Do Jeseníků vyrazte na exkurzi vodní elektrárny Dlouhé Stráně, která je díky své poloze ideální zastávkou turistických výprav. Kdyby se vám však přece jenom nechtělo pěšky, k horní nádrži vyjedete lanovkou a vychutnáte si tak pohodlně dokonalá panoramata. V samotné elektrárně si poslechnete odbornou přednášku, zhlédnete film, a pak se můžete vydat do podzemní elektrárny.
 
Nahlédnutí do útrob výrobny elektřiny se hodí nejen dětem k pochopení školní látky, ale i mnoha dospělým, aby si dokázali lépe představit proces výroby elektřiny třeba při počítání její spotřeby v domácnosti či možných úspor.
 
 
Zdroj: Snižujeme.cz

 

Hodnocení článku: 

Komentáře

Výstava je celkem v pohodě, maličko zaprášená. Zajímavé jsou třeba ukázky palivových proutků. Co je ale opravdu super je mlžná komora, když to srovnám s obrázky v učebnicích, tak je je to zážitek, vidět dráhy částic.....