Jste zde

Festival fascinovaný světem. Věda, které rozumíte

Třináctý ročník festivalu Týden vědy a techniky AV ČR má motto Fascinace světem. Svět je plný pozoruhodných jevů, úkazů, nejasností a my se stále ptáme po jejich příčinách, podstatě a zkoumáme jejich důsledky...
Týden vědy a techniky AV ČR je největší vědecký festival v České republice, který pořádá Akademie věd ČR spolu s partnerskými organizacemi. Letošní, třináctý ročník se bude konat ve dnech 1. až 15. listopadu a jeho program se rozprostře po celé České republice. Nejvíce festivalových akcí je naplánováno v Praze, Brně, Ostravě a Českých Budějovicích, další se uskuteční v každém krajském městě a na mnoha dalších místech.
 
 

Stovky přednášek

  • Přes 330 přednášek je pro přehlednost rozděleno na témata chemie, biologie, medicína, fyzika, matematika, historie, životní prostředí, svět vědy, digitální technologie, sociologie, literatura aj. Pro návštěvníky jsou připraveny přednášky o nanomateriálech, energii vody, českém právu, imunitním systému, gravitaci a vesmíru, GMO plodinách, matematických hlavolamech a další.
Festival je určen široké veřejnosti, primárně však studentům středních škol, kterým nabízí možnost nahlédnout do vědeckých pracovišť a laboratoří a dozvědět se více o světě vědy. Vědečtí pracovníci AV ČR nabízejí širokou nabídku exkurzí, přednášek, vědeckých kaváren, seminářů a filmových dokumentů, ve kterých představují svou práci, výzkumné projekty, nejmodernější vědecké přístroje a přiblíží návštěvníkům nejnovější trendy v oblasti vědy. Uvedeno bude jako každoročně i mnoho různorodých výstav a interaktivních expozic, které předvedou vědu v plné své barevnosti a pestrosti.
 
Třináctý ročník festivalu nabízí více než 500 akcí po celé České republice. Je připraveno 59 výstav a expozic v 10 městech. Festival nabídne více než 330 přednášek ve 12 krajských městech, 31 vědeckých kaváren ve čtyřech krajských městech, promítání 15 dokumentárních filmů a mnoho dalších akcí. Dny otevřených dveří uspořádá 50 ústavů Akademie věd ČR a další partnerské organizace. Otevřeny budou též vybrané elektrárny. Festival se rozšiřuje i za hranice České republiky a současně uvádí přednášky zahraničních vědců u nás. Mnoho pražských přednášek bude streamováno a po on-line přenosu bude záznam uložen v archivu přístupném na www.tydenvedy.cz (zdroj).
 
S vědou a vědci můžete nahlédnout do tajů mikrosvěta i záhad lidského mozku, zavítat do samého nitra zemětřesení a pohlédnout do vzdálených koutů naší Sluneční soustavy, zamyslet se nad změnami klimatu, ale i rozkrýt tajemství DNA anebo kmenových buněk či pokusit se najít nové zdroje energie.
 
Hodnocení článku: